Forum Bulgaricus
Malta 2019 - Wersja do druku

+- Forum Bulgaricus (http://bulgaricus.pl/forum)
+-- Dział: Tematy inne (http://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Dział: Jeśli nie Bułgaria i Bałkany to... (http://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=60)
+--- Wątek: Malta 2019 (/showthread.php?tid=1160)

Strony: 1 2


Malta 2019 - wojak999 - 27-01-2019

[attachment=332]
Autor posta w m. Bugibba.
 
Do wakacji zostało trochę czasu więc zimowe ferie postanowiłem z żoną spędzić na Malcie. Wybór padł na zorganizowany wyjazd z biurem podróży "Śródziemnomorska Księżniczka". Z Warszawy wylecieliśmy wczoraj czyli 26 stycznia. Przelot samolotem rejsowym obsługiwany przez WizzAir. Po 2,5 godzinie lotu wylądowaliśmy na Malcie w Luqa. Opuszczając rano Warszawę, żegnał nas 7 stopniowy mróz. Malta przywitała nas słońcem ale temperatura nie powala. Było tylko 10 stopni na plusie. 
Zwiedzanie zaczynamy w poniedziałek 28 stycznia. Sobota i niedziela są dniami wolnymi do indywidualnego wykorzystania. Mieszkamy w hotelu Sunflower w m. Bugibba. W hotelu jest dość ciekawie bo odbywa się zlot skautów z całej Europy.


RE: Malta 2019 - dżek - 27-01-2019

No i mamy wysyp relacji. Fajnie, że nie zapominacie dzielić się swoimi wrażeniami pozabałkańskich podróży.


RE: Malta 2019 - aekzal - 31-01-2019

Czekamy na więcej.


RE: Malta 2019 - wojak999 - 03-02-2019

Informacji encyklopedycznych na temat Malty nie będę przytaczał bo każdy może sobie doczytać w necie.
Malta z uwagi na swoje położenie ma nieco dziwny klimat. Nawet w słoneczny dzień jest tu dość chłodno za sprawą wiejących wiatrów.
Jeśli temperatura wynosi 15 stopni to odczuwalne jest 11. W dzień da się wytrzymać ale noce o tej porze roku są chłodne. W nocy temperatura spada do 7 stopni. W hotelu trzeba włączać grzanie.
Malta ma obecnie około 470 tys. mieszkańców a w ciągu roku przez Maltę przewija się około 6 mln turystów. 
Każda miejscowość ma coś do zaoferowania turystom.
Ja zacząłem zwiedzanie od miejscowości Mosta. Stoi to przepiękny kościół rotunda pod wezwaniem NMP.  
W zakrystii kościoła znajduje się replika niemieckiej bomby zrzuconej na kościół w 1942r. przez Niemcy. 
Niemcy zrzucili na kościół 2 bomby z których żadna nie wybuchła. Jedna spadła obok kościoła a druga wpadła przez kopułę do środka świątyni w której schronili się mieszkańcy.


RE: Malta 2019 - aekzal - 05-02-2019

Czekam na więcej. Musisz nas nakręcić na następny pobyt. Smile Smile Smile


RE: Malta 2019 - wojak999 - 22-02-2019

[attachment=341][attachment=342]
Drugim zwiedzanym miastem na Malcie był Rabat. Nazwa kojarzy się ze stolicą Maroka ale Malta ma też swój Rabat. Kiedyś były to przedmieścia Mdiny, teraz to osobne miasteczko z kilkoma ciekawymi atrakcjami. To właśnie tutaj według legendy przez trzy miesiące przebywał św. Paweł, kiedy jego statek rozbił się u wybrzeży Malty. W Rabacie zwiedzić można kościół, który został zbudowany nad skalną grotą, w której mieszkał święty. Z groty możemy tunelem udać się wprost do muzeum Wignacourt, gdzie zgromadzone zostały eksponaty nawet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W mieście znajdują się także dwa podziemne cmentarze: katakumby św. Pawła oraz św. Agaty. Wejście do muzeum oraz katakumb jest płatne.   


RE: Malta 2019 - wojak999 - 03-03-2019

[attachment=351][attachment=352][attachment=353][attachment=354][attachment=355][attachment=356][attachment=357]
Trzecie miasto na Malcie, które należy zwiedzić, to Mdina. Pierwsza stolica wyspy - państwa. Miasto położone na wzniesieniu z dominującą kopułą katedry i zabudowaniami otoczonymi murami obronnymi. Do miasta wchodzi się przez Bramę Główną ozdobioną herbem, do której prowadzi most przerzucony nad fosą. Mdina, której nazwa wywodzi się z języka arabskiego i oznacza „warowne miasto”, była niegdyś częścią rzymskiego Melite i stanowiła całość z przylegającym do niej Rabatem. Miasto było tętniącą życiem stolicą, gdzie zamieszkiwały wielkie maltańskie rody. Po zdobyciu wyspy przez joannitów, Mdina zaczęła tracić na znaczeniu, ponieważ większość mieszkańców zaczęła się przenosić do nowej stolicy, La Valetty. Dziś Mdina zwana jest „Milczącym Miastem” –  turyści rozpraszają się gdzieś wśród wąskich uliczek i zakamarków. Można więc w spokoju spacerować i podziwiać je „od środka” ale też zajrzeć „na zewnątrz” – z murów obronnych roztaczają się rozległe widoki. Mdina jest więc „milcząca” nie tylko dlatego, że wielu z nich opuściło dawną stolicę ale chyba też dlatego, że ci, którzy w niej pozostali bardzo mocno cenią sobie spokój i nie chcą by turyści ją zakłócali. W Medinie należy zwiedzić Katedrę św. Pawła, pochodzącą z przełomu XVII i XVIII wieku. Katedra, podobnie jak ta w obecnej stolicy, kusi barokowym wystrojem wnętrza i podobnie jak w tamtej, na posadzce, znajdują się liczne płyty nagrobne – upamiętniające jednak, nie rycerzy, a kapłanów.RE: Malta 2019 - aekzal - 03-03-2019

Jakim środkiem transportu poruszacie się po wyspie?


RE: Malta 2019 - wojak999 - 14-03-2019

Po wyspie poruszaliśmy się busem i częściowo transportem publicznym. Ale całą wyspę można zwiedzić transportem publicznym. Objazd całej wyspy transportem publicznym zajmuje około 2,5 godziny. Bilet za 1,5 Euro ważny jest przez okres 2 godzin.  Można w tym czasie przesiadać się do kilku autobusów.


RE: Malta 2019 - wojak999 - 16-03-2019

[attachment=360][attachment=361][attachment=362][attachment=363][attachment=364][attachment=365][attachment=366]

Następny dzień pobytu na Malcie spędziliśmy odwiedzając wyspę Gozo. To druga co do wielkości wyspa Malty. Nie jest duża, gdyż jej długość to tylko 14,48 km, a szerokość 7,25 km. Gozo uchodzi za miejsce, gdzie można poczuć radość, i to nie tylko dlatego, że jej maltańska nazwa „Għawdex” – to właśnie oznacza. Na wewnętrzną radość i spokój mają wpływać sielskie, wiejskie krajobrazy, zabytki oraz piękne zakątki, które stworzyła Matka Natura. Jednym z miejsc, które należy odwiedzić na wyspie Gozo jest położona na zachodnim wybrzeżu zatoka Dwejra. To najbardziej znane miejsce na Gozo z kilkoma ciekawymi atrakcjami: Skalnym Grzybem, Wewnętrznym Morzem i Niebieską Dziurą.