Forum Bulgaricus
TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - Wersja do druku

+- Forum Bulgaricus (http://bulgaricus.pl/forum)
+-- Dział: Wszystko o Bułgarii (http://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Pozostałe tematy bułgarskie. (http://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+--- Wątek: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII (/showthread.php?tid=549)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - orlinezze - 26-02-2017

Ha ciekawie , przeczytalem w tym linku ze wedlug wierzen ludzi to krecenie ma ochronic psow od wscieklizne. Czyli jednak maja cele szczytne , ochronic psa od chorob Smile

TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - peter - 26-02-2017

Obrzęd z pewnością kontrowersyjny dla milionów . Ale skądś ten zwyczaj się wziął w tej wiosce, jakieś tło historyczne, kulturowe jest tego powodem. Mnie natomiast też dziwi czasem nasza większa empatia dla zwierząt niż dla ludzi

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - bateniki - 26-02-2017

W "starego" bulgaricusa.com bilo bardzo burzliwa dyskusja z 6-7 lat temu.
To jest tradycja z pradawnich czasów kiedy w tych okolic i nie tylko ludzi miely dużo owiec, do pilnowania -psy.
Wśród badaczy istnieją różne opinie na temat wierzeń i mitologicznych pomysłów, leżące u podstaw tego zwyczaju. Niektórzy mówią, że to idea relacji pies świata zmarłych; jest postrzegany jako próba przywrócenia równowagi między tymi dwoma światami (dalej i ludzkich), jak to jest realizowane w okresie przejściowym (w kategoriach mitologicznych myślenie) okresów w sezonie. I sprawia, że ​​połączenia między zwyczajami i na początku Wielkiego Postu, i. E. Zakaz stosowania niektórych pokarmów w sensie zaangażowania psa do zakazu, a więc regulowania zachowań moralnych

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - orlinezze - 04-03-2017

Dzis jest Todorov Den - Wszytkiego najlepszego Toszo!

Czci sie dzis koni, robi sie wyscigi i sie wsrod nich je i pije -taki zwyczaj Smile
Nazdrowie

[Obrazek: 17103751_639659112885281_949116980127809180_n.jpg]

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - egon - 04-03-2017

Fajny zwyczaj. Wszyscy radosni, usmiechnieci. Tak trzymac Smile

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - dżek - 04-03-2017

Mi też się podoba bo z tymi psami to tragedia.

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - Tosho - 05-03-2017

Благодаря Орле, от сърце!

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - orlinezze - 13-04-2017

W tym roku swieta wielkanocne tzw "Easter" przypada w tym samym dniu dla katolikow i prawoslawnych. ciekaw jestem jakie sa rozniece w zwyczajach. W bulgarii malje sie jajka w czwartek i w sobote a w Polsce? Ile dan powinna byc w sobote wieczorem przy stole w Polsce? w Bulgarii idzie sie na msze o polnocy, kilka razy sie okraza Kosciol i przynosi sie swiece zapaona w Kosciele do domu , trzyma sie jej plomien do niedzieli a w Polsce? Jajkiem czerwonym smaruje sie czolo dziecie na Swieta

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - dżek - 13-04-2017

Jajka się święci w sobotę i dopiero po poświęceniu można zjeść jakiś mięsny posiłek.

RE: TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII - orlinezze - 13-04-2017

W BG jest tez tradycje jesc jagniecine w iedziele "baranek bozy" , A w Polsce chyba nie ma znaczenia.
Ja osobiscie zamowilem "baranek bozy " u ahmeda ktory choduje barakow i pochwale sie zdjeciami w dzien swiateczny. w BG sie go piecze z duza iloscia szczyporku, giozum i czosnku . Ja wloze do pieca w piatek wieczorem i wyjme w sobote rano mmmm nie moge sie doczekac po prawie nie jem miesa caly tydzien