Forum Bulgaricus
Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - Wersja do druku

+- Forum Bulgaricus (http://bulgaricus.pl/forum)
+-- Dział: Wszystko o Bułgarii (http://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Plaże i Morze Czarne. Plażowanie, nurkowanie, żeglarstwo. (http://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym (/showthread.php?tid=776)Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - frytowski - 11-08-2016

Pierwszy raz w Bułgarii byłem w 2007r.
Kiedy założyłem maskę i płetwy, zszedłem pod wodę - byłem zachwycony jej przejrzystością. Od tego czasu obserwuję stałe pogorszenie. Nie mam pojęcia o tym co się dzieje z naukowego punktu widzenia, widzę tylko coraz większą ilość zielska, planktonu roślinnego. I nie porównuję tu np. czerwca z sierpniem - bo to też zupełnie inna bajka. W sierpniu to już bardziej przypomina ciepłą, zieloną zupkę Wink.

Biorę pod rozważania same czerwce, a byłem w czerwcu ładnych klika razy - 2007, 2008, 2011, 2013, 2014 i z roku na rok było coraz gorzej. Od dwóch, trzech lat nawet nie chce mi się już tej maski zakładać.

Ktoś powie; glony, glony - co poradzisz, morze żyje! Tak, ale jego przyrost wydaje mi się zbyt duży w ostatnich latach.
Czy Morze Czarne staje się "przenawożone"? Azotany spływają z pól do rzek a potem do morza, do tego dochodzi temperatura.... ???

Czy są jakieś obiektywne badania dotyczące tego zagadnienia? Czy to tylko moje subiektywne odczucie?

I proszę, nie piszcie w tym wątku o tym ile glonów gdzie widzieliście na plaży - ja wiem, że to zjawisko lokalne. Dziś są, jutro nie ma, tu są, 5 km dalej ich nie ma. Chodzi mi o twarde naukowe dowody opisujące to zjawisko.
... a może to tylko jak wspomniałem moja subiektywna ocena. Smile


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - dżek - 11-08-2016

(11-08-2016, 10:02:33)frytowski napisał(a): Czy Morze Czarne staje się "przenawożone"? Azotany spływają z pól do rzek a potem do morza, do tego dochodzi temperatura.... ???

Tu jest częściowa odpowiedź na Twoje pytanie.
Czyli nawozy spływające z pól (Dunaj, Dniepr, Dniestr) plus mieszanina wody słodkiej ze słoną i wychodzi "pyszna" zupka...Poza tym państwa, które leżą w zlewisku Morza Czarnego z ekologią mają raczej na bakier.
Rzeczywiście ten kożuch z glonów potrafi być uciążliwy i poza tym sam zapach jest powalający!


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - marcyr - 11-08-2016

tu tez trochę wyjaśnień http://krolowa-superstar.blog.pl/2016/05/16/58974/


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - frytowski - 11-08-2016

Jacek, Marcyr, dzieki za te linki, o coś takiego właśnie mi chodziło.

Dzieje się tym morzem to samo z grubsza co z naszymi jeziorami. Rozwój turystyki, domy nad samym brzegiem z nieszczelnymi szambami, do tego woda spływająca z pól uprawnych.

Rozmawiałem w tym roku na ten temat z Kiro, właścicielem mety w której mieszkałem w Sinemorcu. Kiro jest od ponad 20 lat czynnym nurkiem, był zresztą w wojsku w jednostce nurków, jego spostrzeżenia są podobne, jest niestety coraz gorzej. Twierdzi, że w ostatnich latach, aby z nurkowania mieć jakąkolwiek radochę, to trzeba w kwietniu albo góra w maju. Wtedy woda jest jeszcze zimna i zielsko tak nie rośnie.


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - sikornik - 17-08-2016

(11-08-2016, 10:02:33)frytowski napisał(a): Czy Morze Czarne staje się "przenawożone"? Azotany spływają z pól do rzek a potem do morza, do tego dochodzi temperatura.... ???

Czy są jakieś obiektywne badania dotyczące tego zagadnienia? Czy to tylko moje subiektywne odczucie?

..... Chodzi mi o twarde naukowe dowody opisujące to zjawisko.
... a może to tylko jak wspomniałem moja subiektywna ocena. Smile

Twardo naukowo!  
Problemy Morza Czarnego
Wychodzi na to, ze w czasach, gdy nikt sie nie przejmowal ekologia, morze wydawalo sie czystsze. Teraz, gdy obowiazuja europejskie monitoringi, sankcje, prewencja, perspektywiczne programy i wspolpraca zagraniczna wyglada, ze jest gorzej? Oj, czyzby brak zaufania  unijnych pomyslow?
Przed laty naruszony zostal system ekologiczny Morza Czarnego nie tylko z powodu zanieczyszczen i nawozow, ale rowniez z powodu zadomowienia sie w nim szkodnikow z innych morz jak rapany i meduz, ktore rozmnozaja sie bardzo szybko a w ekosystemie Morza Czarnego nie maja  przeciwnika, ktory by je zwalczal i niszczyl w sposob naturalny.  
Wcale nie jest tragicznie z ekologia  w Bulgarii. Teraz raczej wszystko jest pod kontrola i sie pracuje nad  przywroceniem  biologicznej rownowagi morza, ale na to trzeba czasu. Bulgarskim know -how  w tym kierunku sa  farmy malz,  ktore sa naturalnym biologicznym filtrem morza i juz  zostaly  przetestowane pozytywnie.  W przyszlosci z pewnoscia bedzie ich wiecej.farmy


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - dar.iva - 17-08-2016

Całe szczęście ,że koło Primorska jest farma małż Smile


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - sikornik - 18-08-2016

No prosze, u Dariny i malze swieze i plaza czysta. Tylko planowac urlop.
Raport o stanie wody w bulgarskich kapieliskach w 2015r.
http://www.eea.europa.eu/themes/water/interactive/bathing/state-of-bathing-waters


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - marcyr - 18-08-2016

Ciekawe, dużo lepiej jak w Chorwacji, nie mówiąc o Szwajcarii, prawie tak dobrze jak w Szwecji, Hiszpanii i Portugali....hmmm Huh


RE: Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym - wojtekpl - 18-08-2016

Wg tej mapki Lozenets kiepsko. A ludzie tam jeżdżą i są zadowolone.