Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Informacje dojazdowe (wyposażenie samochodu, ograniczenia prędkości, itp)
#1
Słowacja autostrady i drogi ekspresowe 130 km/h
Wyposażenie pojazdu:
- zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;
- zapasowe żarówki, po jednej sztuce każdego rodzaju;
- podnośnik samochodowy;
- klucz do demontażu kół samochodowych;
- koło zapasowe;
- linka holownicza;
- trójkąt ostrzegawczy;
- kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie samochodu, a nie w bagażniku;
- apteczka samochodowa
Obowiązkowa jazda na światłach przez 24 godz. na dobę

Jak informuje  PZM: (źródło: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmoferta/przepisy,drogowe,178.html)
"Przewóz dzieci. 
Dzieci poniżej 12 roku życia  i  osoby o wzroście poniżej 150 cm nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia przystosowanego do ich wymiarów. Dzieci ważące poniżej 36 kg winny być przewożone w specjalnie przystosowanych siedziskach."

Jak informuje strona ambasady Polski na Słowacji: (źródło: http://www.bratyslawa.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/dla_podroznych/)
"Obowiązkowe jest przewożenie dzieci do lat 12 w fotelikach samochodowych."

Węgry autostrady 130, drogi ekspresowe 110, ogólnie 90
Wyposażenie pojazdu
- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka pierwszej pomocy
- lina holownicza
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon – 1,6 mm
- zalecanie posiadanie gaśnicy
- zalecane posiadanie kompletu zapasowych żarówek
Jazda na światłach mijania przez całą dobę poza terenem zabudowanym

Jak informuje  PZM: (źródło: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmoferta/przepisy,drogowe,227.html )
"Przewóz dzieci.  
Dzieci o wzroście poniżej 1,50 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny lub inne urządzenie zabezpieczające, odpowiednie do wagi dziecka. 
Dzieci poniżej 3 roku życia mogą podróżować na przednim siedzeniu, obowiązkowo w fotelikach bezpieczeństwa (tyłem do kierunku jazdy pod warunkiem, iż nie jest wyposażone w poduszki powietrzne; te same wymagania odnoszą się do dzieci przewożonych na tylnych siedzeniach). 
Dzieci w wieku 3 i więcej lat o wzroście do 1,35 m lub więcej  może podróżować na tylnym siedzeniu korzystając z pasów bezpieczeństwa przystosowanych odpowiednio do wzrostu i wagi." 


Jak informuje strona ambasady Polski na Węgrzech: (źródło: http://www.budapeszt.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/kierowcy/ )
"Przewożenie dzieci – siedzenia dla dzieci. 

Ogólna zasada: dzieci poniżej 150 cm wzrostu można przewozić jedynie w specjalnych fotelikach dostosowanych do danej sylwetki (waga/wzrost). 

O ile samochód nie jest przystosowany do zamontowania fotelika ochronnego, dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą być przewożone. Należy zwracać uwagę na bezpieczne stosowanie fotelików na przednim siedzeniu w samochodach wyposażonych w system poduszek powietrznych!

Na tylnym siedzeniu dzieci o wzroście 135 – 150 cm można przewozić bez fotelika, jeżeli są zapięte pasami bezpieczeństwa i ustawiono odpowiednio wysokość siedzenia i fabrycznie montowanych pasów. 

Na tylnym siedzeniu dzieci o wzroście do 135 cm muszą być przewożone zapięte w foteliku. Po ukończeniu 3 lat i wzroście powyżej 150 cm używanie fotelika jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.

Dzieci powyżej 3 lat oraz 150 cm wzrostu mogą być przewożone na pierwszym siedzeniu bez stosowania fotelików czy podwyższeń. Niemowlęta można przewozić na przednim siedzeniu jedynie w specjalnym."

Rumunia autostrady 130, drogi ekspresowe 100, ogólnie 90
Wyposażenie pojazdu:
- gaśnica
- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- gumowe rękawiczki (?)
Obowiązek używania świateł mijania w ternie niezabudowanym przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W terenie zabudowanym obowiązek używania świateł mijania w nocy, natomiast w dzień, tylko przy ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).

Jak informuje  PZM: (źródło: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmoferta/przepisy,drogowe,164.html )

"Przewóz dzieci. 
Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach."

Jak informuje strona ambasady Polski w Rumunii: (źródło: http://www.bukareszt.msz.gov.pl/pl/p/bukareszt_ro_a_pl/informacje_konsularne/informacje_ogolne/ )
Na razie nie znalazłem żadnych informacji.

Bułgaria autostrady i drogi ekspresowe 140
Wyposażenie pojazdu:
- kamizelka odblaskowa (należy mieć ją na sobie, wysiadając z auta na terenie niezabudowanym)
- apteczka
- komplet żarówek
Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciagu dnia, jak i w nocy.

Jak informuje  PZM: (źródło: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmoferta/przepisy,drogowe,43.html )

"Przewóz dzieci. 
Zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do 12 lat o ile nie sa zabezpieczone odpowiednim do ich rozmiarów urządzeniem zabezpieczającym."

Jak informuje strona ambasady Polski w Bułgarii: (źródło: http://www.sofia.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/podstawowe_informacje/ )
"PRZEPISY o fotelikach samochodowych dla dzieci

Według nowych przepisów UE o bezpieczeństwie dzieci, wszystkie dzieci podróżujące samochodem muszą siedzieć w odpowiednim foteliku, foteliku podwyższającym lub na podstawce podwyższającej. 

Jeśli samochód jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, muszą one być zapięte.

Dzieciom poniżej 3 lat wolno jeździć samochodem osobowym lub dostawczym

tylko wówczas, gdy siedzą w odpowiednim foteliku dziecięcym (z wyjątkiem taksówek).

Dzieci w wieku od 3 lat, mające poniżej 150 cm wzrostu i ważące poniżej 36 kg (tzn. generalnie dzieci w wieku do ok. 11/12 lat) muszą używać odpowiedniego fotelika, fotelika podwyższającego lub podstawki podwyższającej podczas jazdy samochodem osobowym lub dostawczym.

Dzieci w wieku ponad 3 lat muszą podróżować na tylnym siedzeniu w samochodach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

Fotelików dziecięcych odwróconych tyłem do kierunku jazdy nigdy nie wolno używać na przednim siedzeniu pasażera wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną.

Dziecięce foteliki samochodowe muszą być zgodne z normami UE lub UN-ECE (Europejska Komisja Gospodarcza ONZ).

Kierowcy mają prawny obowiązek dopilnowania, aby pasażerowie w wieku poniżej 17 lat używali odpowiedniego fotelika, fotelika podwyższającego, podstawki podwyższającej lub pasa bezpieczeństwa."

Serbia autostrady 120, drogi ekspresowe 100, ogólnie 80
Wyposażenie samochodu:
- pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamocowane              
- trójkąt ostrzegawczy   (w przypadku awarii i unieruchomienia pojazdu oprócz ustawienia trójkąta ostrzegawczego należy włączyć światła ostrzegawcze)          
- apteczka + gumowe rękawice      
- lina holownicza      
- zalecane jest posiadanie gaśnicy (gaśnica stanowi obowiązkowe wyposażenie autokarów i samochodów ciężarowych)i zabezpieczenia antywłamaniowego
- zalecane posiadanie żarówek zapasowych (nie dotyczy pojazdów z zainstalowanymi żarówkami LED, ksenon itp.)
Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok przez 24h przez wszystkie pojazdy w ruchu.

Czechy autostrady 130, drogi ekspresowe 90, ogólnie 90
Wyposażenie samochodu:
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
- komplet zapasowych żarówek
- kamizelka odblaskowa
Przez cały rok istnieje obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania

Ukraina autostrada 130, droga ekspresowa 110, ogólnie 90
Wyposażenie samochodu:
- trójkąt awaryjny
- gaśnica
- apteczka
- paczka prezerwatyw (to musi być żart, podaję za stroną regiomoto.pl) Smile
Obowiązek używania świateł mijania w dzień i w nocy od 1.X do 30.IV
Odpowiedz
#2
Już pisałem o tym w innym wątku, ale warto i tu się podkleić.;
To wszystko Dżek, co napisałeś, to święta prawda, ale należy mieć na uwadze:

Jest coś takiego jak Konwencja wiedeńska
Gwarantująca legalny przejazd, pomiędzy krajami sygnatariuszami, pojazdów homologowanych w w/w krajach.
Znaczy to tyle, że lepiej dla świętego spokoju mieć różne nadmiarowe graty za granicą, bo nadgorliwy gliniarz może nam zabrać 2h z naszego urlopu,  ale..... Gdy nie mamy akurat linki holowniczej, lub innego zbędnego u nas gadżetu, należy mieć świadomość, po co dzwonimy i o jakie prawa się upominamy w ambasadzie.

Pzdr
Marek
Odpowiedz
#3
Ja sie po raz drugi zastanawiam czy jadac w cztery osoby Panda odpuscić sobie koło zapasowe, hmmm
...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Odpowiedz
#4
(17-06-2015,20:24:56)frytowski napisał(a): Już pisałem o tym w innym wątku, ale warto i tu się podkleić.;
To wszystko Dżek, co napisałeś, to święta prawda, ale należy mieć na uwadze:

Jest coś takiego jak Konwencja genewska
Gwarantująca legalny przejazd, pomiędzy krajami sygnatariuszami, pojazdów homologowanych w w/w krajach.
Znaczy to tyle, że lepiej dla świętego spokoju mieć różne nadmiarowe graty za granicą, bo nadgorliwy gliniarz może nam zabrać 2h z naszego urlopu,  ale..... Gdy nie mamy akurat linki holowniczej, lub innego zbędnego u nas gadżetu, należy mieć świadomość, po co dzwonimy i o jakie prawa się upominamy w ambasadzie.

Konwencja konwencją a gliniarz gliniarzem!
Odpowiedz
#5
Właśnie, gliniarz gliniarzem, to ja wiem, ale co jeśli małe autko z fabrycznym LPG, z butlą w kole i fabrycznym zestawem naprawczym. No bez jajek Wink
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10;
BG: 11;12;13;15;16;17.
PL: 14;20;22.
E: 18;19.
AL i MK: 21.
MNE 23
Odpowiedz
#6
(17-06-2015,20:28:20)Wawo napisał(a): Ja sie po raz drugi zastanawiam czy jadac w cztery osoby Panda odpuscić sobie koło zapasowe, hmmm

W sumie ja mam większe auto (bagażnik) ale bez koła się nie ruszam. Dwa razy potrzebowałem go bardzo zagranicą raz we Włoszech a raz na Węgrzech. I teraz bez koła nawet do sklepu nie jadę. Wolę nie zabrać teściowej do auta ale koło zawsze biorę Smile - Dobrze, że teściowa nie czyta forum Smile
Odpowiedz
#7
Wiadomo, lepiej mieć niż nie. Ale z drugiej strony, jeśli już złapiemy gumę to nie na pustyni, wulkanizator jest praktycznie w każdej miejscowości, zawsze ktoś może pomóc Big Grin
...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Odpowiedz
#8
Ja tak trochę z innej beczki. Pare lat temu na Słowacji wypatrzył mnie przez lornetkę policjant przy zjeździe z autostrady i zatrzymał za brak winietki na szybie. Faktycznie nie kleiłem dotychczas tych naklejek na szybę przednią tylko trzymałem w schowku. Moja wina, musiałem się gesto tłumaczyć i przepraszać. Przy nim musiałem też wpisać nr rejestracyjny i umieścić toto tam gdzie trza. Chciałem wszystkich ostrzec, jak nie kleicie winietek to miejcie je chociaż "wypisane" waszym numerem rejestracyjnym i schowane gdzieś pod ręką.
Odpowiedz
#9
Poniżej trochę wiadomości o haku Tongue
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci...Id,2181143
Odpowiedz
#10
Pytanko.
Słowacja i Rumunia. Znalazłem info tylko odnośnie używania świateł mijania, natomiast nigdzie nie doczytałem się sposobu używania świateł dziennych....Sad
...a właśnie teraz posiadam w samochodzie świata dziennie, i chodź jadę po raz piąty do Bułgarii to nie mam pojęcia czy mogę używać dziennych zamiast mijania w Słowacji, na Węgrzech czy Rumunii.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2024] dżek 43 490 17-04-2024,11:18:22
Ostatni post: bateniki
  Samolotem do Bułgarii - informacje ogólne, ceny biletów, dojazd z lotniska myszabe 946 720,079 15-04-2024,09:40:46
Ostatni post: grzechodg
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2024] dżek 45 657 06-04-2024,20:50:52
Ostatni post: igi123
  Dojazd przez Ukrainę - informacje i pytania dot. trasy Wawo 154 173,426 28-02-2024,09:40:21
Ostatni post: bart11
  Stacje paliwowe - ceny, jakość, dostępność paliw, płatności, aktualne informacje Wawo 571 426,537 18-12-2023,12:49:48
Ostatni post: Marek999
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2023] dżek 86 1,664 30-11-2023,15:23:24
Ostatni post: Masodi
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2023] dżek 212 3,219 24-09-2023,18:53:42
Ostatni post: lubelak
  Przejścia graniczne - ogólne informacje, czas oczekiwania Wawo 640 552,358 16-08-2023,23:34:33
Ostatni post: igi123
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2022] Wawo 111 2,243 31-08-2022,09:41:33
Ostatni post: Rysiekkk
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2022] gawronik 91 1,401 26-08-2022,18:57:50
Ostatni post: Raphael

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości