Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2021]
No ja już kilka odwiedziłem - takie hobby. Do wszystkich w Europie mi troszkę brakuje. Smile
W Bułgarii masz 4 punkty do zwedzania:

BG-TR-GR-

Kavak to wyspa na rzece Maritsa. Skupia granice państwowe Bułgarii, Grecji i Turcji. Powierzchnia wyspy wynosi 0,4 km2 [1]

Wyspa znajduje się w tureckiej strefie wojskowej. W 1992 roku, kiedy podpisano dokument z Edirne między Bułgarią a Turcją, skomentowano pomysł dostępu do jej terytorium na rzece Maritsa, podzielonej jako własność między trzy kraje. W 1994 r. podczas wizyty w Ankarze dowódcy bułgarskich sił lądowych ponownie poruszono kwestię przekształcenia wyspy w krainę trójstronnej przyjaźni [2].

W 2004 roku gubernator greckiego nom Evros Nikos Zamponidas, gubernator regionu Haskowo Georgi Zarchev oraz gubernator Edirne Nusret Miroglu dyskutowali nad pomysłem budowy trzech mostów i trzech bram, aby dotrzeć na wyspę z każdy z trzech krajów. Dyskutowana jest również idea budowy małego centrum kongresowego, muzeum ogólnego, specjalnej sali wystawowej oraz teatru na 1500 miejsc [2].

19 lipca 2005 r. z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Bułgarii Salomona Passy otwarto piramidę graniczną, która wyznacza miejsce spotkania trzech granic. Ma 2 m wysokości i jest napisane w języku bułgarskim, greckim i tureckim „Solidarność wobec Zjednoczonej Europy” [1].

BG-GR-МК -
Na Tumba Peak przekraczane są granice państwowe między Bułgarią, Grecją i Macedonią Północną. Na szczycie znajduje się piramida graniczna №1.

BG-MK-SRB
Ponad 200 turystów z Bułgarii, Serbii i Macedonii ponownie spotkało się w Piramidzie 106, niedaleko wsi Żerawino w górach Chudin. Jest to najbardziej wysunięty na zachód punkt Bułgarii. Jest to również punkt graniczny trzech krajów. Przyjaciele spotkali się z powiewającymi flagami narodowymi w geometrycznym centrum Półwyspu Bałkańskiego, nawiązali nowe znajomości i zrobili setki pamiątkowych zdjęć. Wokół piramidy kręcili się wspaniali ludzie.

BG-SRB-RO-
punkt północny: ujście rzeki Timok (44 ° 12′45 ″ N 22 ° 39′57 ″ E), region Vidin. Tam rzeka Timok wpada do Dunaju.
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Szybka relacja dot. trasy "serbskiej" 19.07-27.07, w tym roku jechaliśmy na dwa auta o dwóch różnych porach i lekko odmiennych  wariantach przejazdu.
1. Samochód wyjazd o godz. 5:40, trasa przez Konieczną, Bardejów, Koszyce, Miskolc (od Tarnowa-A4 do Miskolc 4:30; mimo objazdu z budowanym mostem czas w normie), Budapest, Horgosz (stary) (45 minut na granicy o godz 14-15), Belgrad, Kalotinę (15 minut na granicy o ok. 22, Dragoman  - nocleg o 23), Burgas o 12.

2. Samochód wyjazd po 12, trasa przez Barwinek (1.5h stracone na wahadle przy remoncie drogi), trasa Stropków, Trebisov, Sátoraljaújhely, Tokaj, Miskolc (odcinek Tarnów-A4 do Miskolc 6h), generalnie póki trwa budowa autostrady, to wariant przez Tokaj jest świetną alternatywą do Koszyc/Preszów; ładne widoki, mały ruch, jazda płynna; Horgosz główny o 21 (15 minut postoju), Kalotina o 5 rano (50 minut), Burgas o 11.

Podsumowanie trasy PL-BG :
- trasa od Miskolc do Burgas w całości autostradowa (poza przejazdem "kocimi łbami" przez Dragoman, oraz kawałeczkiem przy samej granicy),
- granice bez problemów, (w BG oczywiście weryfikowano "paszporty Covidowe"),
- na Węgrzech nie ma Covida ("kazano" nam ściągnąć maski na stacjach benzynowych Smile ),
- mam wrażenie, że LPG na stacjach Serbskich ma jakiś tajny dodatek zwiększający zasięg o jakieś 20%,
- remontowany odcinek autostrady w okolicach Starej Zagory - jest przejezdny, mimo, że nawigacja twierdzi inaczej,
Samochód 2: wyjazd o 16, dojazd o 14:00; Kalotina o godz 20 - 10 minut (pogranicznik zamiast o Covidzie zaczął "narzekać" na tabuny turków i zaczął opowiadać swoje wrażenia z pobytu na wybrzeżu w BG Smile ) , Tompa o godz 3 - z marszu.

Podsumowanie:
- w nocy przejścia są raczej luźne,
- wiedząc o doświadczeniach z samochodu 1 zatrzymałem się na stacji OMV (ok 50 przed bramkami w Suboticy), gdzie jest dostępne WIFI, gdy zobaczyłem 10 pojazdów w kolejce - zaryzykowałem zjazd na Tompę (niepotrzebnie jak się później okazało, gdy widziałem, że wyprzedzam samochody które jechały przez Horgosz),
- jeszcze na koniec hint: na wysokości Suboticy jest drogowskaz na Kelebiję, który kieruje na drogę, której nie ma na GM - nie ma się czego bać, bo w rzeczywistości jest tam piękna droga Ekspresowa (!) po której jedziemy z podobną prędkością jak po autostradzie.
(28-07-2021,17:15:22)bart11 napisał(a): - jeszcze na koniec hint: na wysokości Suboticy jest drogowskaz na Kelebiję, który kieruje na drogę, której nie ma na GM - nie ma się czego bać, bo w rzeczywistości jest tam piękna droga Ekspresowa (!) po której jedziemy z podobną prędkością jak po autostradzie.
Czy masz na myśli drogę, która na mapy.cz jest oznaczona numerem 11 i biegnie od A1 (od zjazdu nr 4)?
https://pl.mapy.cz/s/daroharoju
(28-07-2021,21:33:34)Raphael napisał(a):
(28-07-2021,17:15:22)bart11 napisał(a): - jeszcze na koniec hint: na wysokości Suboticy jest drogowskaz na Kelebiję, który kieruje na drogę, której nie ma na GM - nie ma się czego bać, bo w rzeczywistości jest tam piękna droga Ekspresowa (!) po której jedziemy z podobną prędkością jak po autostradzie.
Czy masz na myśli drogę, która na mapy.cz jest oznaczona numerem 11 i biegnie od A1 (od zjazdu nr 4)?
https://pl.mapy.cz/s/daroharoju

No tak, to jest ta droga. Co prawda ma tylko po jednym pasie w każdą stronę, ale ograniczenie do 100km/h.
Czy przejście graniczne Horgos 2 jest tylko dla ruchu lokalnego?
(31-07-2021,14:50:54)Bulgarius napisał(a): Czy przejście graniczne Horgos 2 jest tylko dla ruchu lokalnego?

Ostatnio nam udało się przejechać starym przejściem. Przy czym tempo odprawy jest tam niższe niż na głównym, więc pozornie krótsza kolejka może okazać się dłuższa do przejechania.
Cześć
Dimitrovgrad SRB - Kalotina BG -> DRAMAT.
Wczoraj 31.07 - 3,5 godz. stania. Bandy "niemców", "belgów" i "austriaków" w burkach. MASAKRA!!!.
Pokrzyżowało to wszystkie moje dalsze plany zwiedzania w BG.
Jeśli dodam do tego dzień wcześniej przejście CRO - SRB (Lipovac - Batrovici) autostradowe 4,5 godziny i te samo towarzystwo śniade i ich jazda autostradowa oraz zapakowany autami Belgrad o 22 godz wieczorem i wszystkie stacje benzynowe służące śniadym za piknikowe pola to tylko jeden wniosek wyciągam.
Zobaczyłem przejazd przez Serbię raz - pierwszy i to na pewno ostatni.
Jak dla mnie koszmar i nie chcę go nigdy więcej przeżywać. Rumunia z ich kierowcami to mały pikuś.
Obserwuję od kilku dni na kamerkach przejścia serbskie i widzę potężne oblężenie w obu kierunkach
Właśnie mamy szczyt sezonu i dramat na granicach, jeszcze 17 lipca wyjeżdżałem z BG przez Kalotina sobota, ok. 15 niecała godzina i to jak doliczę wahadło przed granicą. Potem o dziwo bez korków na A1 w Serbii do Smederevo.
Była relacja, że ktoś nie został wpuszczony do BG przez Negotin, Bregovo, ale nie ma relacji że ktoś z BG wyjechał do Rumunii przez Żelazne Wrota, chociaż drogi lokalne przy tym wariancie kiepskie

Wysłane przy użyciu Tapatalka