Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bratysława
Stolica Słowacji. Fakt niezaprzeczalny. I miasto leżące na trasie naszej podróży! A że w drodze na południe potrzebujemy miejsca na odpoczynek to w tym roku wybór padł na Bratysławę. Kilka suchych faktów: miasto leży nad Dunajem, jest największym miastem w Republice Słowacji i liczy ciut ponad 400 tys mieszkańców.
Przyjeżdżamy do Bratysławy po południu, czasu na zwiedzanie mamy jak zwykle (będzie to stały problem naszej podróży) za mało. Tak się składa, że Bratysława jest miastem małym i dzięki temu wszystkie godne zobaczenia obiekty turystyczne znajdują się na małej przestrzeni. Co za szczęście!
Pierwszym obiektem, który oglądamy jest Zamek Bratysławski. W zasadzie jest symbolem stolicy, siedzibą Muzeum Historycznego. Awiększość magnesów sprzedawanych jest właśnie z wizerunkiem zamku. Budynek pochodzi z przełomu XIV i XV wieku jak to zwykle bywało z zamkami był wielokrotnie przebudowywany, przechodził z rąk do rąk i miał też okazję spłonąć. Obecnie gruntownie odrestaurowany króluje na wzgórzu (wejście bezproblemowe) nad miastem. Tłumów tu raczej nie było, kilkanaście osób spacerowało po ogrodach.
Poniżej kilka fotek:
[Obrazek: DSC_4175.jpg]

[Obrazek: DSC_4177.jpg]

[Obrazek: DSC_4182.jpg]

[Obrazek: DSC_4186.jpg]

[Obrazek: DSC_4187.jpg]

CDN
Odpowiedz

Interesują mnie wnętrza Zamku.
Będą fotki i info ?

to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
Jacky, niestety nie. Zamek obfocony tylko z zewnątrz. W środku znajduje się Muzeum Historyczne które odpuściliśmy.
Odpowiedz
W dalszym ciągu spacerujemy po okolicach zamku:
[Obrazek: DSC_4188.jpg]

[Obrazek: DSC_4189.jpg]

[Obrazek: DSC_4191.jpg]

Pomnik Svätopluka (Świętopełka), trzeciego monarchy Wielkich Moraw,autorem posągu jest Ján Kulich:
[Obrazek: DSC_4192.jpg]

[Obrazek: DSC_4193.jpg]

[Obrazek: DSC_4194.jpg]

Leopoldova brána:
[Obrazek: DSC_4191.jpg]

[Obrazek: DSC_4200.jpg]

Ze wzgórza zamkowego taki oto piękny widok roztacza się na Dunaj i na Most SNP (Słowackiego Powstania Narodowego) na którym usytuowana jest restauracja tzw. UFO:
[Obrazek: IMG_20180630_162853.jpg]

[Obrazek: IMG_20180630_162809.jpg]

CDN
Odpowiedz
Dżeku , daj jak najwięcej .
Prędzej czy później będę miał  kilka godzin na Bratysławę.
Będzie jak znalazł .
ps
zdjęcia są przednie.

------------------------------------------------------------------------------------
BL Wink 2006 , 2008 , 2011 , 2016 , 2018 - to ostatni raz ?
Odpowiedz
Dzięki lisek za opinię. Jak wiem, że komuś się przyda to działam z podwojoną motywacją.

Powoli schodzimy ze wzgórza zamkowego. W sklepiku zaopatrzyliśmy się w komplet magnesów (x3). Wybór raczej spory a i ceny przystępne (2€).
Mijamy po drodze pomnik Bosorki (słow. czarownica):
[Obrazek: DSC_4172.jpg]

Ze wzgórza roztacza się takowy widok na 'city':
[Obrazek: DSC_4173.jpg]

Schodząc w dół docieramy do murów miejskich, które dochodzą do katedry św. Marcina:
[Obrazek: DSC_4201.jpg]

[Obrazek: DSC_4161.jpg]

[Obrazek: DSC_4162.jpg]

Oto i katedra (teraz doczytuję, że przez 300 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich. Na zwieńczeniu wieży kościelnej spoczywa pozłacana 300 kilogramowa replika korony św. Stefana):
[Obrazek: DSC_4159.jpg]

[Obrazek: DSC_4163.jpg]

[Obrazek: DSC_4164.jpg]

Widok na mury obronne:
[Obrazek: DSC_4202.jpg]

Dzięki pomocy google maps jesteśmy w stanie szybko namierzyć żądany obiekt. Najgorszy jest start po wyszukaniu tzn. często zdarza nam się iść w przeciwnym kierunku niż powinniśmy by po chwili zawracać o 180`. Musi to pewnie komicznie wyglądać. Uliczką Kapitulską docieramy do Kostol Povýšenia Svätého Kríža:
[Obrazek: DSC_4203.jpg]

[Obrazek: DSC_4207.jpg]

[Obrazek: IMG_20180630_164725.jpg]

[Obrazek: IMG_20180630_164713.jpg]

[Obrazek: IMG_20180630_164914.jpg]

[Obrazek: DSC_4211.jpg]

CDN
Odpowiedz
Panie Jacku - wspomnienia z mej wizyty w tym jakże zacnym i uroczym miejscu powróciły po latach. Za sprawą waszej relacji.
Odpowiedz
Bulgarius, miło mi!

W dalszej kolejności wchodzimy na najstarszą uliczkę w Bratysławie ul. Michalską. Żołądek coraz to bardziej daje znać o sobie więc zachodzimy do Segnerovej Kurii. I wbrew nazwie nie jest to żaden obiekt o znaczeniu sakralnym lecz normalny wyszynk gdzie wrzucam na ruszta knedliczki z mięsiwem a Agata jakiś placek po słowacku (?).
[Obrazek: IMG_20180630_180311.jpg]

Kilkadziesiąt metrów stąd znajduje się Brama Michalska, jedyna zachowana brama miejska.

Ulica Michalska:
[Obrazek: DSC_4217.jpg]

[Obrazek: DSC_4219.jpg]

Na MŚ trwa mecz, telewizory na zewnątrz więc śledzimy wynik na bieżąco, niestety Argentyna przegrywa Sad
[Obrazek: DSC_4221.jpg]

A tu mistrzowie w robieniu hałasu, myślę, że na takim bębenku to i ja bym dał radę:
[Obrazek: IMG_20180630_170551.jpg]

Brama Michalska:
[Obrazek: DSC_4220.jpg]

CDN
Odpowiedz
A gdzie w Bratysławie można kupić zioło ??? Big Grin
Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz
Arek, nie szukałem! Po prostu daję sobie dobrze radę bez. Ale myślę, że jakbym poszukał toby się znalazło i to szybciej niż u nas!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości