Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Revolut
Używam Revoluta od XII.2017, więc podzielę się kilkoma uwagami.

Zasilanie/doładowanie konta można zrobić przelewem lub kartą kredytową/debetową. Moim zdaniem lepiej kartą, gdyż:
- zasilenie konta w PLN kartą prowadzoną w PLN nie będzie się wiązało z żadnymi opłatami (chyba, że użyje się karty wydanej na firmę) - jako, że Revolut jest firmą zarejestrowaną w Wlk. Brytanii, doładowanie przelewem przez "nasz" bank będzie traktowane, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, jako przelew międzynarodowy (opłaty)
- szybciej niż przelewem (w czasie rzeczywistym).

Przewalutowanie transakcji, czy to karcianych, czy przelewów, czy wymiany walut, odbywa się mniej więcej po kursie międzybankowym, kursy zmieniają się na bieżąco. Ja sprawdzam sobie jak się kursy mniej więcej kształtują albo w aplikacji (jest osobna zakładka), albo na stronie XE (przy czym to nie są kursy Revoluta, ale b. zbliżone, a używanie wygodniejsze niż w apce). Revolut ma swoje własne spread'y, ale bardzo malutkie, w detalu dla przeciętnego turysty prawie niezauważalne.

Subkonta. Domyślnie tworzy się jedno konto, w "naszej" rodzimej walucie, Jeśli chodzi o wersję dla Bułgarów, to nie wiem, może być różnie, gdyż aktualnie Revolut nie prowadzi kont w lewach, a także np. w kunach (za to prowadzi np. w lejach, forintach, lirach). Można utworzyć sobie bezpłatne sub-konta np. w EUR, USD, CZK, HUF, RON,  itd. Dzięki temu można sobie wcześniej wymienić "naszą" walutę na EUR, USD itd.
- wszelkie wymiany walut i zagraniczne płatności w weekend obarczone są narzutem 0,5% (waluty główne) lub 1% (inne, w sumie można się jedynie domyślać które są które)
- waluty mało płynne obarczone są narzutem: THB, RUB 1,5%, UAH 1%

Przelewy z Revolut są bezpłatne, w sensie takim, że Revolut nie nalicza po swojej stronie opłaty. Można sobie przelać walutę na konto walutowe prowadzone w "naszym" banku i np. wypłacić gotówkę. Jak potrzebuję gotówkę w EUR, to przelewam sobie do Kantoru Alior i wypłacam w kasie, cała procedura bezkosztowo.

Wypłaty z bankomatów są bezpłatne do wysokości 800 PLN, 200 EUR miesięcznie (itp. kwoty, w zależności gdzie mieliśmy zakładane konto). Powyżej tej kwoty Revolut pobiera 2% prowizji. Dlatego czasem przydaje się opcja przelania sobie waluty i wypłaty w banku. Bankomaty Euronetu "uwzięły" się na karty MasterCard wydane zagranicą i pobierają kosmiczną opłatę - dlatego omijam je szerokim łukiem. Problem nie występuje w przypadku nowych kart Revolut, bo od bodajże VI-VII.2018 wydaje on karty w systemie Visa.

Limity miesięczne są w Revolucie liczone nie za dany miesiąc, ale za "rolling month", który liczy się od dnia założenia konta. Podgląd wykorzystanych limitów dostępny jest w aplikacji (Profil > Plan taryfowy). Limity wynoszą:
- 800 zł wypłaty z bankomatów - powyżej prowizja 2%
- 20000 zł wymiana walut - powyżej prowizja 0,5%

Czasami bankomat/terminal nie obsługuje karty Revolut... bo nie, niemniej jednak jest to sytuacja rzadka i dotyczy raczej krajów bardziej egzotycznych (np. Izrael) i zwykle nie wszystkich bankomatów/terminali. Dla nowych użytkowników są limity dzienne transakcji, bliżej nieokreślone, dlatego sugeruję, żeby powoli "oswajać" Revoluta i nie próbować wrzucać tam odrazu np. 5000 zł, bo zablokują kont i trzeba się będzie kontaktować z ichnim "supportem". Jeśli już zajdzie kiedyś potrzeba kontaktu z biurem obsługi klienta, robi się to przez aplikację, gdzie odzywa się robot Rita sugerujący przeczytanie poradników i takich tam. Zakładam, że potrzeba nam wtedy kontaktu z człowiekiem myślącym, po wstukaniu "live agent" odezwie się żywy człowiek, z reguły trwa to od kilkunastu minut do kilku godzin. Ów żywy człowiek pisze do nas po angielsku, ale z reguły, powinien zrozumieć wiadomość pisaną po polsku (biuro mają w Krakowie). Po założeniu konta wypada się zweryfikować dokumentem tożsamości i zrobieniem selfie, żeby nas nie zablokowali (o ile pamiętam apka to nawet wymusza), wystarczy prawo jazdy. Po dodaniu karty płatniczej jako metody zasilania konta, ją też wypada zweryfikować - wchodzi się w tym celu do swojej bankowości internetowej i tam w wykazie transakcji/blokad jest coś w stylu "Revolut *1422*", gdzie między gwiazdkami są losowe cyfry i właśnie ich ciąg należy podać w apce.

To tyle, co mi przyszło do głowy.
Odpowiedz
To ja jako swieżak jeszcze uzupelnie kolegi to co ja uważam za glówna zaleta tej aplikacji.
Po zintegrowaniu książki telefonicznej z telefonu przy wszystkich numerów gdzie ich wlasciciely są użytkownicy revolut
sie wyswietla literka "R".
Tylko z 2-3 klika w telefonie takiej osobie wysilasz kasy /lub dostajesz/. Dla mnie jako osoba pracująca w Bułgarii (placa w BGN), a mająca glówne wydatki w Polsce w PLN( 3 studentów) to bardzo dużo ulatwienie Smile
Natychmiast i za free!
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
(17-08-2018, 19:38:31)Raphael napisał(a): @marecki, czemu podajesz przeliczenia BGN do EUR, a nie do PLN ? Czy konto w złotówkach miałeś "puste", a konto w euro "pełne" i przeliczało Ci na BGN z EUR ???
Jaką kartę Revoluta używałeś: MC czy Visa ?

Ja doładowałem sobie konto funtami GBP więc miałem w sumie 3 subkonta :
- PLN : gdzie było tylko 10 zł ( bo weryfikacja wymagała wpłaty 20 zł z czego 10 zł poszło na wydanie karty - nie korzystałem z linka powyżej i nie miałem jej darmowej )
- GBP : gdzie doładowałem sobie z konta Lloyds w UK jako przelew ( przelew szedł ok 3h choć Revolut ma konta w Lloyds to myślałem że będzie natychmiast )...nie miałem przy sobie karty Lloyds by ją przypisać dok onta
- EUR : zamieniłem GBP na EUR bo nie ma Bułgarskiej waluty a kurs leva jest stały ( choć jak widać w moim przypadku kurs był minimalnie różny ...wypłata raz po kursie 1,9504 a raz po 1,9503 ... innym razem po kursie 1,9516 )

Moim zdaniem chyba lepiej jest zamienić PLN na EUR a następnie z EUR wypłacać pieniądze lub płacić w Bułgarii - choć to kwestia przeliczenia co się bardziej opłaca. W moim przypadku nie miałem PLN a GBP  które od razu zamieniłem na EUR.

Mam kartę Visa

Po powrocie do PL przelałem EUR na konto PL i podczas płacenia za zakupy terminal pytał czy chcę zapłacić w EUR ( choć było już puste ) ...musiałem kliknąć na NIE i wtedy pobierało kwotę w PLN
Odpowiedz
Ja podczas ostatnich wczasów praktycznie wszędzie płaciłem Revolutem. Na przełomie lipca sierpnia kurs wychodził w okolicach 2,19 zł/1 lewa. Jedyny problem był w bankomacie w ogrodzie botanicznym w Balcziku gdzie z dwóch identycznych kart Revoluta jednej nie chciał bankomat odczytać, a drugą czytał bez problemu.
Odpowiedz
Ciekawe info na temat zakupów internetowych tą kartą , od 2 minuty info o tym

https://www.youtube.com/watch?v=poIlCuUVGOM
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I've watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die...

Odpowiedz
Z tego co zrazumialem to problem jest z tego sklepiko chyba?
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
Wczoraj wróciliśmy z Chorwacji.
Wszystkie zakupy Revolutem, począwszy od winiet węgierskiej i słowackiej przez neta, LPG na Węgrzech, LPG w Chorwacji, bramki w Chorwacji, zakupy w sklepach, knajpach i powrotne LPG na Słowacji. Do tego wypłata z bankomatów - wszędzie bez żadnej prowizji, bez względu na właściciela bankomatu. Kurs kuny ~0,579. Po przekroczeniu limitu wypłat kurs kuny wynosił ~0,596 (gdzie u mnie w kantorze był i nadal jest 0,62zł). Nigdy żadnej transakcji nie odrzuciło i tylko raz w sklepie zapytało o DCC. Chyba codziennie za coś płaciłem albo wypłacałem z bankomatu i zero problemów.

Dodam, że kantor aliora ma kurs euro o około 1,5 gr gorszy niż Revolut, a sprawdzić można je tu:
https://www.revolut.com/pl/converter/EURPLN
https://kantor.aliorbank.pl/
Odpowiedz
(21-08-2018, 09:03:44)TomekT napisał(a): Ciekawe info na temat zakupów internetowych tą kartą , od 2 minuty info o tym

https://www.youtube.com/watch?v=poIlCuUVGOM

Tam w komentarzach pod filmem już mu wytłumaczyli o co chodzi z tą blokadą środków. Więc nie trzeba się niczego obawiać.
Odpowiedz
Używam revoluta od kilku miesięcy, dobrze mieć dwie karty Visa + MC, czasami się zdarza żę MC nie przejdzie, a czasami na odwrót. W Tajlandi MC można sobie w buty wsadzić bo praktycznie brak miejsc gdzie ją akceptują. Ogólnie najfajniej jak wszyscy z grupy na wyjeżdzie mają revoluta.
Odpowiedz
(21-08-2018, 21:31:00)ventosa napisał(a): Dodam, że kantor aliora ma kurs euro o około 1,5 gr gorszy niż Revolut, a sprawdzić można je tu:
https://www.revolut.com/pl/converter/EURPLN
https://kantor.aliorbank.pl/

Ekhemm, porównywanie kursów Revolta z AK niewiele mówi, bo Revolut wymienia walutę po dobrym kursie, ale bieżącym, natomiast AK wymienia po kursie w momencie zakupu waluty, a nie w momencie zakupu np. obiadu za tą walutę.
Efekt jest taki, że w styczniu kupowałem EUR po 4,14 i USD po 3,32 a będę wydawał EUR we wrześniu...Nie spodziewam się, przy najlepszym kursie wymiany Revoluta, by we wrześniu wyszło mi taniej przy jego pomocy...
Był taki rok, w którym w wakacje złotówka była mocna w stosunku do EUR czy USD?

Edit: był Wink
światowy kryzys w 2008 roku...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości