Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Portugalia północna - jedziemy TAM
Bingo!
Sam byłem na przystanku, gdzie motorniczy opuszczał pantograf, żeby w centrum jeździć bez sieci górnej.
System zasilania z podwójnej szyny w torowisku jest bardzo skomplikowany.
Podzielony jest na odcinki o max długości 22m.
Pojedynczy odcinek jest zasilany kiedy jest... zakryty tramwajem.
W tym czasie po sąsiednich odcinkach piesi mogą chodzić przed i za tramwajem bez obawy po porażenie - zasilanie jest napięciem 750V DC.

….
A na "origami" jest lew Big Grin
Odpowiedz
W herbie miasta jest lew.

A z tym tramwajem chodzi o to, żeby minimalizować wpływ na wygląd zabytków. Tramwaj i trolejbus mają sieć trakcyjną i słupy, które zaburzają wygląd zabytkowych części miasta. Nowoczesny pojazd może mieć akumulatory, które pozwalają na przejechanie kilkuset metrów bez zasilania z zewnątrz (z sieci). Albo to rozwiązanie, które opisał Slavekk - chyba jedyne na świecie.
Odpowiedz
Nie mieszajmy różnych systemów walutowych...eeee….systemów zasilania Wink
System APS stosowany w Bordeaux pozwala przejechać kilometry, a nie setki metrów.
W Bordeaux tory bez sieci górnej są na ok. 13 km linii z 43 km całej sieci.
Akumulatory pozwalające przejechać sensowny odcinek są od niedawna dopiero dostępne, a tramwaje w Bordeaux jeżdżą od 15 lat (+ okres projektowania i budowy). Oczywiście mowa o nowych tramwajach, bo stare zlikwidowali w latach 50ych XXw.

Ten system jest stosowany w Bordeaux, Reims, Orleans, Tours i Angers we Francji oraz... Cuenca w Ekwadorze, Dubaju i Rio de Janeiro…

O tramwajach akumulatorowych się słyszało wcześniej, ale komercyjne zastosowanie to chyba dopiero Dubaj, gdzie ponoć jest (ma być ?) kombinacja APS i akumulatorów, bez sieci górnej.

Jeszcze errata do poprzedniego mojego wpisu.
W systemie APS pojedynczy odcinek "pod napięciem" ma 8m +3m odcinka izolacyjnego.
Tramwaj przełącza się pomiędzy dwoma takimi sekcjami o długości 11m i stąd mi się wzięło 22m Wink
Odpowiedz