Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zatańczyć z niedźwiedziem ?
#1
Nie, bułgarskie misie już nie tańczą....

Był taki zwyczaj, dość okrutny, że dla uciechy gawiedzi na jarmarkach, Cyganie pokazywali jako atrakcję „tańczące niedźwiedzie”.  Młodego misia, złapanego w lesie w górach, kastrowano, tresowano zmuszając do chodzenia po gorącej blasze przy dźwiękach muzyki. Biedny miś podskakiwał aby się nie poparzyć. Trzymano go na łańcuchu za kółko w przebitym nosie i jeszcze przymuszano do chodzenia „po ludzku”; w pozycji pionowej, na tylnich łapach. Wyrobiony odruch powodował, że dorosły niedźwiedź « tańczył » potem, gdy tylko usłyszał podobną muzykę. Było to doskonałe źródło zarobku dla właściciela misia.
Ten proceder jest już surowo zakazany w Bułgarii, choć jeszcze tolerowny w Albanii.

Obecnie misie dożywają starości w rezerwacie w Bielicy utworzonym przy pomocy fundacji « Cztery Łapy » i Brigide Bardot, w « Parku Tańcujących Niedźwiedzi » między Bansko a Welingrad. Dojazd jest prosty, z Bielicy drogowskazy prowadzą asfaltową szosą kilkanaście km dalej do rezerwatu w lesie, na wysokości 1130 m npm, jedynie ostatni odcinek – 2,4 km to jeszcze droga gruntowa (w lato 2018 prace trwają, zapowiadając asfaltówkę już na następny sezon).
Cena wstępu : 6 leva.

[Obrazek: mbg12.jpg]

[Obrazek: w18bg033.jpg]

Podglądanie misiów odbywa się w grupach z przewodnikiem (nam trafiła się super sympatyczna młoda przewodniczka) oprowadzającym (co ½ godziny) po bułgarsku i angielsku. Spacer po niedźwiedzim terytorium odbywa się wzdłuż korytarzy z wysokiej, metalowej siatki, za którą są jeszcze przewody pod napięciem, na wypadek gdyby misiowi coś się nie spodobało …

[Obrazek: w18bg032.jpg]

[Obrazek: w18bg031.jpg]

Park posiada 25 wiekowych niedźwiedzi, pochodzących z Bułgarii i Albanii, są oswojone, nie boją się ludzi, właściwie ich ignorują i zajmują się swoimi sprawami. Można je namierzyć aparatem fotograficznym z paru metrów, tylko ta siatka i druty przeszkadzają.

[Obrazek: w18bg030.jpg]

Dzienny misiowy jadłospis :
Gruszki   - 100 kg
Brzoskwinie   -  60 kg
Melony  -  40 kg
Marchew  -  30 kg
Śliwki   - 30kg
Ryby   -  13 kg
Chleb  -   50 sztuk
Oraz miód

[Obrazek: w18bg034.jpg]

[Obrazek: w18bg035.jpg]

Między parkingiem a niedźwiedzim wybiegiem jest teren na piknik, stoły i ławy, barek i stragany z pamiątkami.
Wracając od misiów, moża skręcić w prawo (droga powrotu prowadzi w lewo) aby podjechać na pobliską fermę z restauracją i sklepem z lokalnymi przysmakami. Warto zajrzeć !
Odpowiedz
#2
Jakby ktoś chciał dojechać to link do google maps.
Odpowiedz
#3
Теż w ubieglim roku zaliczone.Niestety nie popisala sie pogoda.Zaczelo padać i tylko sobie popatrzylisme z dachu centrum.
Pooglądalisme trocha filmików i niebawem jeszcze tam wrócime.
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości