Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagrzeb
#1
Mam wrażenie, że Zagrzeb, chociaż to stolica, w dodatku mająca kilka atrakcji i zabytków, jest nieco pomijany, zostawiany z boku, a większośćurlopowiczów czy turystów jedzie dalej, nad Adriatyk, po drodze zahaczając co najwyżej o mega atrakcję, jeziora Plitvickie. W sumie, to rozumiem takie podejście. Na kilka wyjazdów do Chorwacji sam nie myślałem nawet o zwiedzeniu stolicy tego kraju... ale to się zmieniło, stąd kilka słów skreślonych poniżej.

Uważam, że chcąc zobaczyć Zagrzeb warto zatrzymać się na noc, a wybierając miejscówkę skoncentrować się na dogodnym położeniu w/blisko centrum i na tym, żeby nocleg miał zapewniony darmowy parking. Zagrzeb podzielony jest bowiem na strefy płatnego parkowania, a ceny do atrakcyjnych nie należą. Nocujemy przy ul. Ilica, jakieś 5 min. pieszo od funicularu.

Kilka godzin wystarczy na solidne "liźnięcie" miasta, można wspomagać się tramwajem, np. przy powrocie do miejsca noclegu. Papierowy bilet kupowany u kierowcy/motorniczego kosztuje 6 kn (chyba można też w kiosku za 4 kn), jest ważny 30 min. Jest to czasem w zupełności wystarczającym jeśli przemieszczamy się po centrum. Schemat połączeń tramwajowych znajduje się na stronie przewoźnika ZET


Wszystkie ceny pochodzą z kwietnia 2019 r.
Schemat marszruty: https://goo.gl/maps/i8aecpvxAbdq9eLV9


Zaczynamy od kolejki. Zagrzebski funicular (Zagrebačka uspinjača), bilet 5kn (tylko gotówka), to jedyna, o ile mi wiadomo tego typu kolejka w Chorwacji. Sama konstrukcja i otoczenie mocno przypominają klimat Lizbony z jej wagonikami. Zbudowana została w 1890, ma zaledwie 66 m długości, łączy Dolne Miasto (Donji grad) z Górnym (Gradec).

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo10_1280.jpg]
uspinjača

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo5_1280.jpg]
kula Lotrščak

Będąc na górze kilka kroków dzieli nas od kumulacji atrakcji Zagrzebia. Obok górnej stacji znajduje się najważniejsza i najładniejsza wieża obronna w Zagrzebiu, wieża Lotrščak (kula Lotrščak). Baszta powstała w XIII w., ale była wielokrotnie przebudowywana. Na górze znajduje się taras widokowy, ponoć jeden z lepszych w mieście. Wstęp płatny 20 kn - odpuszczamy. Nieopodal, za kościołem św. Katarzyny znajduje się placyk z piękną panoramą na Kaptol, leżącą niżej historyczną część miasta, w której wyróżniają się wieże Katedry.

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo8_1280.jpg]
vidokovac

Dalej mijamy cerkiew św. Cyryla i Metodego i wnet dochodzimy do placu św. Marka (trg sv. Marka) z najsłynniejszym dachem Chorwacji, ułożonym na stojącym na środku placu kościele św. Marka. Z kolorowych dachówek ułożono na nim herby miasta Zagrzebia oraz istniejącego w C.K. monarchii Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Uwagę zwracateż ładny portal. Z jednej strony placu mamy budynek Parlamentu (Hrvatski sabor), z drugiej Sądu Konstytucyjnego (Ustavni sud), z trzeciej siedziba rządu (Banski dvori).

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo4_1280.jpg]
crkva sv. Marka

Przez niepozornie wyglądającą bramę Kamienną (Kamenita vrata) wkraczamy do dzielnicy Kaptol. Brama, choć dzisiaj niepozorna, powstała w XIII w., ale wielokrotnie była przebudowywana, obecny wygląd przybrała w 2. połowie XVIII w. W Kaptolu porządku pilnuje św. Jerzy depczący smocze truchło. Wąskimi schodami i uliczkami trafiamy do parku Opatovina z graffiti "olbrzyma".

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo9_1280.jpg]
Kamenita brama

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo2_1280.jpg]
sv. Jure

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo1_1280.jpg]
park Opatovina

Tylko kilka kroków dalej jest kościoł św. Franciszka, a kolejne kilka kroków dalej Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Zagrebačka katedrala). To w tej katedrze koronowano banów Chorwacji, czuć w niej historię. Przed katedrą znajduje się Kolumna Maryjna, rzekłbym standardowa dla ziem ex-C.K. monarchii.

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo6_1280.jpg]

Zagrebačka katedrala

Parę kroków w dół od Katedry znajduje się chyba najbardziej "żywy" i najbardziej "centralny" plac w mieście. Plac bana Jelačića (trg bana Jelačića). Na środku oczywiście pomnik bana na koniu. Najciekawsze są jednak trzy budynki znajdujące się przy placu: pałac Kolmar (palača Kolmar), secesyjny dom Rado (kuća Rado) i dom Popovicia (kuća Popović).

[Obrazek: tumblr_pza1jr4uPc1wb0xmdo3_1280.jpg]
kuća Popović

Czasu starcza jeszcze na Oktogon, pasaż handlowy w stylu galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie, pasażu Czarnego Orła w Oradei, czy Królewskich Galerii Saint-Hubert w Brukseli. Główną ideą konstrukcji jest w tych wszystkich budowlach witrażowy sufit - budynek w Zagrzebiu robi w tym zestawieniu mizerne wrażenie i był dla mnie największym rozczarowaniem w mieście.

Tu naprawdę wszędzie jest blisko, ale biorąc pod uwagę robienie zdjęć i chociaż pobieżne przyjrzenie się każdej atrakcji, trochę czasu jednak schodzi. Opisana wyżej wycieczka trwała jakieś 3 godziny. Można było ją wydłużyć, ale robiło się już coraz później i chłodniej, a nieprzychylne w tym dniu światło nie dawało nadziei na dobre zdjęcia wieczorne.
Odpowiedz
#2
Zagrzeb, cały czas na liście do zobaczenia. Dzięki Tobie przesunął się do góry. Smile
Odpowiedz
#3
Rzeczy, które miałem odnotowane, a na które nie starczyło czasu, są rozmieszczone tak: https://goo.gl/maps/hBjoupD174dLQmsf7
Podzieliłem je na 3 "regiony": A, B, C.

A (region Placu Republiki Chorwackiej)

trg Republike Hrvatske (plac Republiki Chorwackiej) - wcześniej plac marszałka Tito (trg maršala Tita) - jeden z najpiękniejszych placów miasta
kuća Kallina (kamienica Kalliny) - secesyjna kamienica
Zdenac života (Studnia życia; Ivan Meštrović, 1905)
Hrvatsko narodno kazalište - Chorwacki Teatr Narodowy
Hrvatski državni arhiv (Chorwackie Archiwum Państwowe) - pierwotnie siedziba Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej (Nacionalna i sveučilišna biblioteka)
 
B (region placów Strossmayera i króla Tomisława)
 
Park Zrinjevac
- Cafe Lenuci (palača Medaković, pałac Medakoviciów)
- palača Vranyczany-Hafner (pałac Vranyczany’ich-Hafnerów), obecnie Muzeum Archeologiczne (Arheološki muzej u Zagrebu)
Strossmayerov trg (plac Strossmayera)
- Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU - Chorwacka Akademia Nauki i Sztuki), w środku Galeria Starych Mistrzów Strossmayera (Strossmayerova galerija starih majstora)
- Palace Hotel
- palača Vranyczany (pałac Vranyczany’ich), obecnie Galeria Nowoczesna (Moderna Galerija)
trg kralja Tomislava (plac króla Tomisława)
- Umjetnički paviljon (Pawilon Sztuki; na środku placu)
- kuća Feller (kamienica Fellera; trg kralja Tomislava 4)
- Starčevićev dom (dom Starčevicia)

Regiony "A" oraz "B" uważam, na podstawie opisów, za porównywalnie atrakcyjne.

C (to tylko wtedy, jakby naprawdę jeszcze czasu na cokolwiek starczyło)

trg Hrvatskih Velikana (plac Chorwackich Bohaterów)
- przy nim Hrvatska narodna banka - kiedyś Pałac Giełdy (Palača burze) na placu Giełdy (trg Burze)
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika (Chorwacki Dom Artystów Plastyków)
- okrągły budynek, u mnie w mieście jest coś podobnego, więc ciekawie jak to wyszło Chorwatom/Jugosłowianom
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości