Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pirin 2020
#1
Zawsze w sierpniu planuję wyjazd w góry, zawsze w gronie męskim z dziećmi.
W 2020 planowałem wyjazd w góry Rumuńskie ale po komentarzach " zawsze polecasz Bułgarię to może tam?" zaczynam się przymierzać na wyjazd w Pirin a może i Riłę .

Wiem że tematy turystyki górskiej były poruszane dlatego proszę o pomoc w planowaniu trasy.
Założenia:
1)przylot do Warny/Burgas
2) 5 dni w górach
3) 2 dni nad morzem i powrót
4)osób około 8-10

Proszę o zasugerowanie trasy górskiej, idealnie by było aby udało się podróżować od schroniks do schroniska przy marszach rzędu 5-7h dziennie.
Odpowiedz
#2
Teraz to ja jadę na obiad świąteczny ale tak na pierwszy rzut oka to radziłbym ci zacząć od Sofii  a nie od Warny i jeśli nie byleś nigdy w górach Bg to od Riły a nie od Pirinu.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#3
Zdzicho nieźle radzi, najpierw Sofia i góry a potem wybrzeże. Inaczej robisz dwa razy trasę Varna lub Burgas – góry a potem z powrotem (jakim transportem ?). Rożnica między Pirynem a Riłą jest taka, że w Pirynie idziesz „wzdłuż” przez pasmo a w Rile obchodzisz szczyty niejako „w kółko”. To wynika z charakterystyki tych gór. Rozumiem, że jesteś uzależniony od punktu przybycia do BG ? Traskę obgadamy potem, najpierw punkt wyjścia.
Odpowiedz
#4
No ja bym proponował jakieś kółeczko z Monastyru Rilskiego do Monastyru Rilskiego.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#5
Tylko że jest taka sprawa.
Moje wiadomości o górach Bg pochodzą z czasów gdy babcia klozetowa w samym centrum  Sofii na moją prośbę o drugi kawałek papieru toaletowego powiedziała panie to nie jest Europa to jest Bałgaria.
A w ogóle to cię przepraszam, że się rozpanoszyłem w twoim wątku ale ja po prostu uwielbiam planowanie wycieczek górskich.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#6
Cześc, Jacek
Przedstawia moja propozicja:
Przylot- Sofia
1.dzień - aklimatizacja Smile
góra Vitosha- szczyt Czerni vrah 2290 m jak starczy czas + szczyt Kamen del-1862 m (piękna paorama Sofii)
nocleg- shronisko ALEKO.
2.Krótkie zwedzanie centrum Sofii za pomocą:
https://freesofiatour.com/free-sofia-tour/?gclid=CjwKCAiA9JbwBRAAEiwAnWa4Q4U46Iz1PGdr_uUi52-ZbIiZQRW7dKHaV9tWB9vEIoSxOhQx5HzPExoCWIAQAvD_BwE
Dojazd do Samokov-Borovec autobusem
dalej liftem do Jastrebec i dalej pieszo do:
nocleg #2
shronisko Musala

dzień 3
6:00 ataka na naj-wyższy szczyt na Balkanach- Musala.
Po zdobicie go:
1)powrot tej samej drogi do Borovec, lub:
2) przechód do wioska Beli iskar-jak póżno-nocleg
3)jak starczy czas-Sapareva banja-tu jest 1 gejzer w kontinentalna Europa- i naj-gorący- 103 C

Dzien 4
Sapareva banja- Paniczyszte- autobus
lift do schronisko 7 rilski ezera
zwiedzanie wszystkie po kolej
przez przelęcz RAZDELA idzieme na:
nocleg 4 w Shronisko Ivan Vazov

Wariant dla dzien #5
Idzieme pieszo po kolej na jazovir Mali i Duży Kalin (naj-wyższe miejsce na Balkanach gdzie można sie dostać autem
2500 m oba są polączone kanalem podziemnym .Po kilkanascie kilometrow docierame do wioska Pastra.
Tu jest glówna droga do manastyru RILSKIEGO -warto zwiedzić i w okolicach zalatwić nocleg.

Już macie 5 dni w górach.

Teraz decizja należy do was:
Robicie jeszcze Pirin z szczytem Vichren, czy już sie udajecie na zaslużony wypoczynek nad może biale w Grecji
czy jedno i drugie i wracate do Polski z lotniska w KAVALA.
Wszystko zależy jakie bilety lotnicze zalatwicie.
Jak będziesz mial zalatwiony lot PL-Sofia-PL, lub PL-SOF+KAVALA-PL daj znać jakie dati i ile osób
to ci pomoge bardziej szczególowo zaplanować trasa.
Pozdrawiam:
bateniki
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#7
Bateniki najlepiej ogarnął temat. Dodam tylko że trzeba mieć na uwagę, że to są góry a nie chodzenie do pracy metrem i pogoda zawsze moze nam plany pokrzyzowac dlatego radzę wam na 7 pełnych dni zróbcie plan jak na 5. Plan Bateniki jest taki że niezależnie od pogody zawsze można do cywylizacjii wrócić.

Изпратено от моят DUB-AL20 с помощта на Tapatalk
Odpowiedz
#8
Dzięki za pomoc. Na pewno skorzystam z rad.
Góry znam dobrze praktycznie co roku jadę połazić po górach.Czasami są to trasy krótkie czasami dłuższe. BG wyskoczyła jako alternatywa dla Rumunii.
Sam wyjazd determinują loty. Najbliżej mam do portu lotniczego Gdańsk (skąd tanie loty od marca do Burgas ruszają). Zależy nam aby ostatnie 1-2 dni spędzić nad morzem. dlatego pomysł z Kavalą wydaje się ciekawą alternatywą.
Odpowiedz
#9
Trasa Bateniki jest bardzo dobra dla początkujących.
Ty na pewno już tam byłeś.
A tu może jeszcze nie byłeś.

1. Sofia – Samokow - Gowedarci - Hiża Meczit.
2. Hiża Meczit -  Zasłon Kobilino Braniszte.
3.  Kobilino Braniszte - Wodni Wrych - Hiża Ribni Ezera.
4. Hiża Ribni Ezera - Gorni Kuki - Hiża Semkowo.
5. Hiża Semkowo – Belica – Bansko – Hiża Wichren -  Wichren - Bansko.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#10
Po przemyśleniu dochodzę do wniosku, że jednak trasa Bateniki jest lepsza, dla 10 osób to jest więcej wrażeń.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości