Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Solina ale nie Turda"
#1
W najbliższym czasie wybieram się z rodzinką w okolice Soliny. Podpowiedzcie co warto zobaczyć w okolicy. Oczywiście nie chodzi mi o odpowiedzi typu Tamę czy kolejkę wąskotorową - bo to wiem. Przekopałem troszkę internet i mniej więcej mam już ułożony plan, ale może ktoś coś fajnego mniej znanego podpowiem typu: żródła Sanu, jakaś kapliczka czy cerkiew którą warto zobaczyć itp. A może są jakieś atrakcje dla dzieciaków.
Odpowiedz
#2
Koniecznie Łopienka oraz rezerwat "Sine Wiry"
Odpowiedz
#3
Muzeum Andy Warhola w Medzilaborcach Wink
Skansen w Sanoku
Odpowiedz
#4
Miałam w planach na którąś jesień tam pojechać, najlepiej PKP. Do Łupkowa lub Komańczy. To trochę dalej niż Solina. 
http://www.twojebieszczady.net/komancza.php
Ale coś nie widzę, by otworzyli te połączenia. Zresztą w tym roku wolałabym jednak nie korzystać w transportu publicznego, a kawałek trasy mam...
Nie wiem, co szukałeś w necie i jakie strony znalazłeś, ale może coś nowego się tutaj dowiesz:
https://rodzinnykompas.pl/bieszczady-z-dzieckiem/
https://bieszczady.land/3-razy-dla-spoko...-bukowiec/
https://www.mojebieszczady.com/wolkowyja...NB5LjFwHLE
Znajoma była rok temu, to jeszcze jej dopytam, teraz tez jedzie właśnie do Wołkowyji.
Pamiętam, że pokazywała mi ładne zdjęcia z riun (mieszkała na domkach w Bukowcu):
https://www.google.com/maps/place/Ruiny+...22.4018419
Tu dużo zdjęć jeszcze pobytu z dzieckiem:
https://www.jaskoweklimaty.pl/bieszczady...k-offline/
Odpowiedz
#5
Po drodze w Odzykoniu są ruiny zamku Kamieniec w którym miała miejsce akcja Zemsty Aleksandra Fredry.
Też po drodze w Zagórzu są odnowione ruiny klasztoru Karmelitów Bosych z wieżą widokową.
A w Polańczyku w sumie czy samej drodze jest Sanktuarium Matki Pięknej Miłości.
Odpowiedz
#6
okolice Soliny to dla Ciebie promień do 50-100 km?

Zakładając, że będziesz jechał A4 i S19 to warto zaglądnąć po zjechaniu z nich na przerwę w podróży do karczmy "Stary Lwów"
https://stary-lwow.pl/   (3km od głównej drogi). Na uwagę zasługuje m.in. zupa Charczo.

jadąc dalej (5 km) trafisz na rezerwat przyrody Prządki - parking przy drodze - można pooglądać malownicze skałki.Kolejny obowiązkowy przystanek to Sanok - teraz można go łatwo na nieszczęście ominąć - ponieważ oddano obwodnicę miasta.
W Sanoku koniecznie spacer po starówce i zamku - gdzie jest galeria Beksińskiego - warto zwiedzić (muzeum ikon można sobie podarować chyba, że jest się fanem). Skansen - tu plan minimum to spacer po Rynku Galicyjskim (1 godzina) a plan max. to zwiedzanie całości z przewodnikiem to tu już trzeba kilka dobrych godzin.

W Sanoku od strony kulinarnej polecam Dworek Sanocki http://www.dworeksanocki.pl/  pyszna kwaśnica.  Ewentualnie Restauracja Stary Kredens (po kuchennych rewolucji znanej pani) - bardziej wykwintnie.

W Sanoku warto także odwiedzić górę parkową i wejść na kopiec Mickiewicza, pospacerować brzegiem Sanu a jako wisienka na torcie rzadko opisywana w przewodnikach - cerkiew w Międzybrodziu (przedmieścia Sanoka) - a przy cerkwi - ciekawostka - piramida, kopia egipskiej  (grobowiec rodzinny).

https://www.youtube.com/watch?v=_dk1FlDUM2o
Odpowiedz
#7
W takim razie też i tu:


Galeria Beksińskiego.
Odpowiedz
#8
Jak już będziecie nasyceni atrakcjami Sanoka - słusznie nazwanego Bramą Bieszczad to następne miasteczko w drodze nad Solinę to Zagórz,
w którym trzeba skręcić na jedynych światłach w mieście w lewo i zwiedzić ruiny warownego klasztoru karmelitów bosych - jedna z najciekawszych atrakcji województwa niestety często pomijana przez turystów zmierzających w góry.

Warto na tą atrakcję zarezerwować czas tym bardziej, że jest ona po wielu latach zaniedbań systematycznie odrestaurowywana - warto wejść m.in. na 22 metrową wieżę widokową skąd można podziwiać rzekę Osławe która otula klasztor z 3 stron.

https://www.youtube.com/watch?v=IbWqtalB6NY
Odpowiedz
#9
To może warto pomyśleć o wypadzie do Lwowa?

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#10
Kolejny przystanek to Lesko – jedno z najmniejszych miast powiatowych w Polsce – tutaj przy wjeździe warto zatrzymać się w słynnej od lat lodziarni rodziny Szelców ich „słodki domek” nie sposób nie zauważyć.

Po porcji lodów trzeba skręcić przy lodziarni w lewo z głównej trasy i zdobyć ruiny zamku Sobień malowniczo położonych przy przełomie Sanu.

W odlegości 10 km od zamku Sobień jest Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m) z którego rozciąga się widok na panoramę całych Bieszczadów łącznie z połoninami Bieszczadzkiego Parku Narodowego.  Znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego szybownictwa. Warto szczególnie przy dobrej widoczności.

[Obrazek: 1800_1000_0__imageFull_fit_data_40140.jp...1526115332]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości