Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Portugalia północna - wracamy...
#1
Wyjazd z Porto ok 6 rano. 27.09.2018, czwartek.
Największy problem logistyczny - nie zatrzasnąć kluczy w mieszkaniu Big Grin
Trzeba wykonać kilka kursów z bagażem do samochodu i na koniec:
- Zostawić klucze na szafce w przedpokoju
- Zatrzasnąć drzwi apartamentu
- Zatrzasnąć drzwi do klatki schodowej
- Sprawdzić, że nic nie zostało
Oczywiście nie w tej kolejności co powyżej bo inaczej potrzebny będzie telefon do właściciela i godzina w plecy.

Jedziemy na resztkach paliwa zatankowanego w Hiszpanii tydzień temu, a komputer pokładowy optymistycznie podaje ze 150 km rezerwy do pierwszej stacji za granicą.
Ale potem się zaczynają pagórki i… komputer koryguje systematycznie zasięg - tylko w dół. Za autostradę w Portugalii płacimy jeszcze 9,25 EUR, tylko gotówka.
Zaraz po przekroczeniu granicy zjeżdżamy z autostrady na pierwszym zjeździe i tankujemy diesla po 1,299 EUR/l.
Przebłysk świadomości podpowiada żeby skorzystać ze stacyjnego WC, ale to niecałe 2 godziny od startu więc po co…
To był błąd Wink
W tej części Hiszpanii autostrady mamy darmowe.
A darmowe to znaczy też bez "zaplecza".
Tzn. trafiały się parkingi przydrożne (rzadko) jak na złość zapowiadane znakami z symbolem ludzika siedzącego na ławeczce. Mózg z lekka już uciskany przez pęcherz produkował skojarzenie z ludzikiem siedzącym na… wiadomo czym.
A tam nawet pół krzaczka nie było!
Nie był to tylko nasz problem, sam widziałem na takim parkingu typu pustynia kobietę wychodzącą z rowu przydrożnego i podciągającą… no tak, były problemy Wink
Żeby nie popadać w nadmierną szczegółowość opisu powiem tylko, że pole kukurydzy ma jednak uniwersalne zastosowanie Big Grin

Dalej już cywilizacja.
Płacimy 28,05 EUR do granicy francuskiej, zjadamy jakiś posiłek na ichnim MOPie i jazda dalej.
Przed granicą dotankowujemy do pełna po 1,299 EUR/l
Po południu docieramy do francuskiego kurortu Arcachon.
Nasze "L'Aquarium" to zespół apartamentów blisko centrum i plaży.
Tam też udajemy się po zrzuceniu bagaży
[Obrazek: 0nTvcvT.jpg]

Akurat zbliża się zachód słońca
[Obrazek: gSsBIGi.jpg]

[Obrazek: Ob7p5HI.jpg]

Kurort jest wysokiej klasy, adekwatne ceny w lokalach przy plaży
Ceny dań startują od 35 EUR.
Spacerujemy tylko Wink

[Obrazek: kG9xml5.jpg]

[Obrazek: WPPTtqV.jpg]
Odpowiedz
#2
Trasa z Porto(P) do Arcachon(F) to ok 1000 km.
Ponad 9 godzin samej jazdy, do tego odpoczynki, poszukiwanie odpowiedniego pola kukurydzy Big Grin a i zmiana strefy czasowej zabrała godzinę.
Nic dziwnego że do Arcachonn ściągnęliśmy pooglądać zachód słońca.
Właściciele naszego l'Aquarium" ze 2 razy dzwonili z pytaniami:
- Czy przyjedziemy przed 16tą? - nie bo mamy 1000km do przejechania
- Czy trafimy? - Mamy nawigację.
W końcu, trochę zdegustowani, zostawili nam apartament z kluczem w drzwiach (od wewnątrz Wink)
Nieduży apartamencik - pokój z łazienką i aneksem kuchennym - kosztował za dwie osoby 80 EUR…Francja tania nie jest… to była i tak jedna z najniższych cen w okolicy.

Rano znowu wczesna pobudka bo przed nami ok. 1070 km do Trewiru.
Po drodze jeszcze dotankowanie w Bordeaux na stacji Avia po 1,45 EUR/l (jakaś niska cena, na innych stacjach bliżej 1,60 EUR/l) i gnamy przed siebie bo czasu mało.
Obiad też na autostradzie. Nawet całkiem przyzwoite żarcie w sensownych cenach. Ale kawa nie taka jak we Włoszech, oj nie…
Nawigacja pokazuje, że nas poprowadzi przez Luksemburg, więc wyszukuję miasteczko Bettembourg żeby zjechać z autostrady i postawić stopę na nowej ziemi.
Przy okazji na stacji Q8 tamże tankujemy cały zbiornik (57,8 l - zbiornik 60l , rezerwa popiskuje już od dawna…) po 1,15 EUR/l.
Krótki spacer o zachodzie słońca.
[Obrazek: hA1rs2R.jpg]

[Obrazek: sI582V2.jpg]

Kościół, aktualnie wykorzystywany do nauki muzyki…
[Obrazek: rEUSyaJ.jpg]

Pustki, sklepy się zamykają.
[Obrazek: laSDDrK.jpg]

Wracamy do wozu i późną nocą docieramy do Trewiru.
Tak czekają nas 2 noce w hotelu Balkan.
Zgodnie z nazwą hotel prowadzą Słowianie z Bałkanów i takich też mają gości w restauracji.
Zwalamy się do łóżek bo jutro spacerek w kierunku centrum
[Obrazek: WjZqn4b.jpg]

…gdzie czeka na nas jedna z najstarszych budowli w Niemczech…
[Obrazek: z9QJmOF.jpg]
Odpowiedz
#3
Super wyjazd! Chyba 6-7 tys. km. połknięte Smile
Kilka pytań mam co do całości.
Jakim autem jechałeś, że taki ładny ma zasięg na dieslu?
Czy przed wyjazdem ogarniałeś jakoś systemy płatnych dróg we FR, ES, PT? czy korzystałeś z jakiś stron www, w których ichnie opłaty na bramkach byłyby przejrzyście opisane, najlepiej razem z mapą?

Mam w odległych planach północną Iberię lub/i południową Francję autem z Polski... ale zawsze odpycha mnie koszt paliwa i autostrad... ale z drugiej strony własnym autem to niezależność, więcej możliwości zwiedzania. Można wprawdzie tanio dolecieć i wynająć auto na miejscu, ale to też koszt, w porównaniu z paliwem i bramkami na fr. i hiszp. autostradach, chyba niemały.

Póki co w planie mam, że moja trasa powinna przebiegać przez co najmniej jedno z trzech miejsc: Samnaun - Andora - Luksemburg... bo tanie paliwo, a przy okazji coś nowego do pooglądania.
Odpowiedz
#4
(27-12-2020,12:26:30)Raphael napisał(a): Super wyjazd! Chyba 6-7 tys. km. połknięte Smile

7.640 km

Cytat:Kilka pytań mam co do całości.
Jakim autem jechałeś, że taki ładny ma zasięg na dieslu?

Citroen C4 1,6 eHDI
Zbiornik 60l co się przekłada na ok. 1000km zasięgu we Francji i ok. 1100km w Niemczech.
We Francji wyższa średnia prędkość bo mniej robót i ograniczeń prędkości.

Cytat:Czy przed wyjazdem ogarniałeś jakoś systemy płatnych dróg we FR, ES, PT? czy korzystałeś z jakiś stron www, w których ichnie opłaty na bramkach byłyby przejrzyście opisane, najlepiej razem z mapą?

Nie i nie.
Widziałem we Francji reklamy jakiegoś systemu, który miał ogarniać autostrady F, E, P ale mi się nie chciało zgłębiać.
Po prostu płaciłem kartą na bramkach we Francji i częściowo w Hiszpanii.
Kolejek do bramek nie miałem (wrzesień), przy automatycznych systemach we Francji zwalniali na bramkach bodaj do 40 czy 50kmh.
W Portugalii to już nie pamiętam czy mi się udało choć raz kartą, czy tylko gotówka.
Karty Alior Kantor i Citi Handlowy, debetowe.
Północna Portugalia to takie ichnie zadupie (bardzo mi się podobało) gdzie drogi są bezpłatne, zresztą w Hiszpanii koło granicy P też bezpłatne.

Żadnego planera autostradowego nie używałem, po prostu jechałem gdzie mi pasowało.

Cytat:Mam w odległych planach północną Iberię lub/i południową Francję autem z Polski... ale zawsze odpycha mnie koszt paliwa i autostrad... ale z drugiej strony własnym autem to niezależność, więcej możliwości zwiedzania. Można wprawdzie tanio dolecieć i wynająć auto na miejscu, ale to też koszt, w porównaniu z paliwem i bramkami na fr. i hiszp. autostradach, chyba niemały.

Póki co w planie mam, że moja trasa powinna przebiegać przez co najmniej jedno z trzech miejsc: Samnaun - Andora - Luksemburg... bo tanie paliwo, a przy okazji coś nowego do pooglądania.

Paliwo obecne nie ma istotnego wpływu na różnicowanie kosztów jazdy w poszczególnych krajach, nasze też drogie a ichnie tylko trochę droższe.
Owszem, jadąc przez Francję warto zatankować do pełna w DE czy E, potem oszacować zasięg i we Francji uzupełnić minimum, ale to raczej zabawa niż oszczędność.
Spodziewałem się, że w miastach będzie tańsze niż na autostradach i we Francji się zawiodłem - zjechałem na obiad do Sens, a tam na tanim Carrefour nie zatankowałem, a Avia droga jak zwykle (zresztą u nas chyba też).

Z poprzedniego wyjazdu do Francji (prehistoria - 10 lat) benzynowym Coltem pamiętam, że na Totalu było tańsze paliwo "eco", na którym wyraźnie rosło zużycie... Big Grin
Odpowiedz
#5
W sumie, faktycznie, przy takich odległościach jak płd. Francja, czy Hiszpania albo Portugalia, ciężko coś konkretnego przyoszczędzić na paliwie... chociaż diesel po 0,889 EUR (coś koło 3,90 zł) w Samnaun (klik) kusi Smile szczególnie, że przy okazji są i widoki, i tańsze trunki.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Portugalia północna - Porto i okolice Slavekk 10 7,372 08-01-2020,22:25:00
Ostatni post: Slavekk
  Portugalia północna - Trás-os-Montes czyli Braganca i okolice Slavekk 11 7,457 23-12-2018,22:07:09
Ostatni post: Slavekk
  Portugalia północna - jedziemy TAM Slavekk 12 6,389 03-11-2018,22:35:26
Ostatni post: Slavekk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości