Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dojazd - Ulcinj
#11
No, chyba nie miała wyjścia. Jak do Dubrownika dojechać z CRO? Ale na 100% nie wiem.
Odpowiedz
#12
Tylko przez Neum był tranzyt możliwy. Ale nie można było wjechać do BiH od strony północnej z Chorwacji bądź z Serbii jadąc z Polski.
Odpowiedz
#13
Dzięki. Tak właśnie pomyślałem, bo gdyby tranzyt przez Neum chciał ktoś zamknąć. to byłaby pewnie wielka awantura i to nie tylko turystyczna.
Odpowiedz
#14
(10-01-2021,15:23:01)coffe napisał(a): Witajcie w 2021... Na początek Wszystkiego Najlepszego !!! W tym roku planuję odwiedzić Czarnogórę samochodem i chciałem się zapytać czy są jakieś sprawdzone trasy w kierunku Czarnogóry (dokładnie Ulcinj). Wyjazd z Łodzi. Myślałem początek zrobić "starym szlakiem" Polsko-Bułgarskim (Słowacja, Węgry, Serbia) i później odbić na Czarnogórę? Taki ogólny zarys pokazało mi google:

 Chętnie wysłucham wskazówek co do opcji dojazdu oraz czy tak samo jak w drodze do Bułgarii są jakieś "lepsze" i "gorsze" przejścia graniczne? Pozdrawiam serdecznie.

Fajną opcją jest wariant z pociągiem (autokuszetka) z Belgradu do Baru (~ 20km od Ulcinj), jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Europie (a może i na świecie). Samochodem dojeżdżasz do dworca w Belgradzie (tuż przy węźle autostradowym), tam instalujesz pojazd na specjalnym wagonie i dalej już odpoczywasz spokojnie przemierzając widokową trasę (setki tuneli i wiaduktów,  wysokości rosną z każdym kilometrem, na koniec przejazd po tafli jeziora Szkoderskiego, tunel i plaża). Koniec trasy jest obok portu w Barze (pasażerowie od razu z pociągu mogą udać się na plażowanie). 11 lat temu transfer samochodu kosztował ok 30euro i trwał ~ 9-10h, ale czas się nie dłużył, wręcz przeciwnie (jak na dobrym filmie w kinie). Extra plusem jest fakt praktycznie niezauważonego przekroczenia granicy. 

Jednak jeśli Cię nie przekonałem do kolejki, to opcja Belgrad, Cacak, Bielo Polje, Podgorica jest najoptymalniejsza (nowa autostrada do Cacak, a później 350km na kołach). Co do granicy, to 10 lat temu trochę stałem, ale raczej ze względu na prace drogowe (poszerzanie tunelu, czy coś takiego) przy przejściu.
Odpowiedz
#15
Tranzyt przez Naum był możliwy. Natomiast BiH ogólnie zamknięta dla turystów.
Odpowiedz
#16
Kurde myku z pociągiem nie znałem Smile fajna opcja...tylko właśnie cholera wie jak to będzie wyglądać przy tym covidowym cyrku... Właśnie obawiam się, że BiH może się nie otworzyć...serbowie jakoś bardziej elastyczni byli w 2020 Smile może teraz też będą Wink
Odpowiedz
#17
(20-01-2021,21:03:32)coffe napisał(a): Kurde myku z pociągiem nie znałem Smile fajna opcja...tylko właśnie cholera wie jak to będzie wyglądać przy tym covidowym cyrku... Właśnie obawiam się, że BiH może się nie otworzyć...serbowie jakoś bardziej elastyczni byli w 2020 Smile może teraz też będą Wink

Z tego co na YT można znaleźć to w Serbii życie wygląda dużo normalniej niż u nas, podejrzewam, że w lipcu/sierpniu będzie luźniej niż w 2020. 
Na szybko wrzucam relację (nie moją) http://www.stacjabalkany.pl/najwieksze-atrakcje-czarnogory-kolej-w-chmurach/ z fotografiami, z tego co widzę, to jest jeszcze pociąg Nowy Sad -> Bar (start o 18, w Barze o 12) i gdybym teraz się wybierał, to wziąłbym tą opcję (noc w najmniej ciekawym fragmencie trasy, poranek na kolejce górskiej, a obiad na plaży).

Biorąc pod uwagę, że w składzie masz wagon hotelowy. To startując z Łodzi, masz pierwszy nocleg tuż za granicą HU/SRB .. w pociągu, po przebudzeniu jesteś na miejscu Big Grin
Odpowiedz
#18
I to jest tak, że śpisz w samochodzie?? Rozumiem, że w pociągu jest jakaś toaleta :Smile... szczerze powiem, że z dnia na dzień co raz bardziej przekonuję się do opcji z pociągiem :Smile
Odpowiedz
#19
Trzeba sprawdzić, czy pociąg przewożący samochody jedzie przez dzień czy przez noc.
Miejsce siedzące lub leżące oczywiście w wagonie poza samochodem.
Odpowiedz
#20
(22-01-2021,19:13:23)coffe napisał(a): I to jest tak, że śpisz w samochodzie?? Rozumiem, że w pociągu jest jakaś toaleta :Smile... szczerze powiem, że z dnia na dzień co raz bardziej przekonuję się do opcji z pociągiem :Smile

Nie no bez przesady. Jedziesz w zwykłym przedziale, lub w kuszetce (czyli możesz się przespać w łóżku), a samochód jedzie na wagonie-lawecie.  
https://www.wykop.pl/link/3891797/okiem-maszynisty-trasa-kolejowa-w-czarnogorze-102-tunele-96-mostow/ - tutaj trochę komentarzy z trochę świeższych relacji niż moja. 

Ja jechałem w 2010 pociągiem porannym (start z Baru o 6 rano). Rok później chciałem powtórzyć wyprawę we wrześniu, ale wtedy został tylko wariant nocny (start w Barze  w nocy mijał się z celem). 


Są pewne minusy tego pociągu: 
1. Konieczność stawienia się na 2h przed wyjazdem. 
2. Jest ograniczenie na wysokość samochodu (chyba 1.6m albo 1.5m, zatem SUV, Van czy bagażnik dachowy odpada). 
3. Punktualność w stylu południowym (mój przejazd miał grubo ponad 1h opóźnienia i ponoć był to standard).
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ulcinj Slavekk 48 26,847 19-08-2018,09:31:11
Ostatni post: M4R10
  Salina Ulcinj Slavekk 0 2,352 17-10-2015,17:51:40
Ostatni post: Slavekk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości