Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wąwóz Iskar przez Starą Płaninę (Искърското дефиле)
#1
Iskar Gorge jest 70 km (43 mil) wąwóz przechodzącej przez bałkańskich gór (Stara Płanina) w Bułgarii . Jest to główna przełęcz przez Bałkany, które w przeciwnym razie ciągną się wzdłuż północnej Bułgarii. Przełęcz łączy stolicę Sofii z innymi dużymi miastami w kraju, takimi jak Mezdra . Przez przełęcz przebiega droga i linia kolejowa, która biegnie wzdłuż rzeki Iskar . Ściany kanionu są zbudowane z wapienia i piaskowca , które przez tysiące lat były rzeźbione przez Iskara, w wyniku czego powstały nierówne skały i wieże. W pewnym momencie ściany mają prawie 300 metrów (980 stóp) wysokości. Wąwóz Iskar - https://pl.qaz.wiki/wiki/Iskar_Gorge

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwA...e=youtu.be

Skały nad stacją Lakatnik, wiszący dom i pomnik!
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#2
Rozumię, że do wiszącego domu można dostać się tylko wspinając się z dołu lub zjechać na linie. Ale mocno się zastanawiam po co panel fotowoltaiczny na tym domku Smile
Odpowiedz
#3
Prąd zawsze się przyda! Chociaż do zaladowanie telefonu Smile

Na wysokości 300 m nad rzeką Iskar, na małym tarasowym występie skalnym Czarnego Muru, wylądował mały drewniany dom. Barwiony na czerwono i widoczny z daleka schron jest schroniskiem alpejskim, do którego można dotrzeć tylko „liną”. Piękny i niedostępny, nietykalny ludzkimi problemami, dumnie nosi swoją nazwę - „Orle Gniazdo”.

Został zbudowany w 1938 roku po historycznym wejściu na północno-wschodnią ścianę Malyovitsa przez wspinaczy z Bułgarskiego Klubu Alpejskiego Kotse Savadjiev, Georgi Stoimenov, Georgi Tsenev i Todor Bozhkov - Tarzan. Jest jak emblemat ze skał Lakatnishki i każdy odwiedzający, który je odwiedza, szuka, wskazuje palcem i cieszy się tym cudownym i pięknym widokiem. W 2000 roku schronisko zostało całkowicie odnowione z inicjatywy miejscowych wspinaczy z Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Lakatnik Kiril Iliev, Emila Angelova - Mentaty, Ivana Georgieva oraz szefa lokalnego stowarzyszenia turystycznego Viktor Petkov. W remont zaangażowani są ratownicy z PSS-Lakatnik, kilkudziesięciu turystów i mieszkańców Lakatnika.

Ostatnia renowacja przez 2018, tuż przed gergiovden 6 maj.
https://www.espressonews.bg/media/upload...1611515835
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#4
A jadąc dalej na południe doliną rzeki Iskyr polecasz jechać aż do Nowy Iskyr czy w Swoge odbić na zachód. Chodzi o to czy na południe droga jest malownicza. (Za Swoge planujemy Pantheon Mother Bulgaria w Gurguliat.)
Odpowiedz
#5
Tu masz stan drogi:
http://www.roads-bg.eu/#11/42.8387/23.1927

Niewem kto cie namówil na ten pomnik, ja osobiscie bym tyle drogi nie nadrabial że by zobaczyć ... góre żelbetonu.
Może jak byś jechal z Serbii to tak, przy okazji. Ale to tylko moje zdanie.
Lepiej na Nowy Iskar.
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Stara Zagora orlinezze 1 2,236 14-06-2016, 16:58:56
Ostatni post: Tosho

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości