Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dawno temu w Bułgarii
#1
postaram się powrzucać trochę info o Trakach, dawnych władcach na ziemiach Bułgarii

Dolina Królów  Smile , ale ta w Bułgarii

jeden z najbardziej znanych władców Tracji

Skarby Bułgarii

tu bardziej opisowo


Odpowiedz
#2
poniżej bardzo ciekawy filmik pokazujący na przestrzeni lat jak rosło Imperium Bułgarskie i jak upadło

zaczyna się bodajże od 632 r, kto i z jakiej dynastii panował itd.Odpowiedz
#3
nowy filmik Skarby TrakówOdpowiedz
#4
kolega w necie wygrzebał
http://slowianskiewersety.blogspot.com/2...akuba.html
Odpowiedz
#5
"Polscy archeolodzy odkryli świetnie zachowane rzymskie groby na terenie Bułgarii

Bogate, świetnie zachowane groby z okresu rzymskiego, czyli sprzed ok. 1800 lat, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w okolicy obozu legionowego Novae (k. Swisztow) w Bułgarii. To rzadkie i niespodziewane odkrycie na terenie Bałkanów - uważają odkrywcy.

W odkrytych przez nas grobach pochowano prawdopodobnie ludzi związanych z legionem rzymskim - być może nawet żołnierzy. Wskazują na to metalowe elementy ubioru. Co ciekawe, wśród darów grobowych znalazły się dzbanki z winem - zachowanym wewnątrz w postaci osadu na ściankach - powiedziała kierowniczka wykopalisk w Novae dr hab. Agnieszka Tomas z Instytutu Archeologii UW, która dokonała odkrycia wraz ze swoim zespołem w sierpniu.

W grobach były też ceramiczne lampy, a nawet zachowane elementy ubioru, m.in. metalowe elementy pasów i butów wojskowych - sprzączki czy nity. Te jednak przetrwały w słabym stanie, bo były strawione ogniem w czasie ceremonii palenia zwłok.

Monety na drogę w zaświaty

Archeolodzy natknęli się co prawda tylko na dwa groby, ale w ich ocenie to ważne i rzadkie znalezisko. - Z okresu rzymskiego są to pierwsze zachowane w takim stanie groby na tym terenie - podkreśla Tomas. Do tej pory archeologom zgłaszano podobne znaleziska na tym obszarze dokonywane przypadkowo lub przez nielegalnych poszukiwaczy. W Novae uśmiechnęło się do nich szczęście - groby nie dość, że zachowały się niemal nienaruszone przez blisko 2 tys. lat, to jeszcze nie dotarli do nich wcześniej współcześni rabusie. Badacze mogli więc opracować pełną dokumentację znaleziska. Teraz liczą na to, że znajdą kolejne pochówki w czasie prac zaplanowanych na przyszły rok.
Ze wstępnych analiz wynika, że w obu grobach spoczęli mężczyźni. W jednym przypadku, gdzie kości były mniej zniszczone, antropolog wstępnie ustaliła, że była to raczej młoda osoba. Oba ciała spalono w innym miejscu, a szczątki złożono do drewnianych skrzyń, z których do dziś zachowały się tylko żelazne gwoździe. O tym, że są to mężczyźni przekonało archeologów również wyposażenie, m.in. monety z wizerunkami cesarzy rzymskich. Kierowniczka wykopalisk dodaje, że w kobiecych grobach umieszczano z reguły monety, na których znajdowały się postaci żeńskie.
- Na drogę w zaświaty dawano monetę, ponieważ wierzono, że zmarłego czeka przeprawa przez rzekę, a przewoźnik będzie chciał za to zapłaty - wyjaśnia Tomas.

Osiedla cywilne wokół fortów

Archeolog przypomina, że legioniści rzymscy pochodzili z różnych obszarów Imperium. Dlatego obrządek, w jakim byli grzebani, był bardzo urozmaicony - nie zawsze było to ciałopalenie.
- Co ciekawe, rytuał spalenia, w przypadku odkrytych przez nas w Novae grobów, ponowiono być może już w samej komorze grobowej. Spopielone zwłoki wraz z kilkunastoma darami grobowymi przykryto wielkimi ceramicznymi płytami, tworząc tym samym konstrukcję przypominającą dwuspadowy dach - opisuje kierowniczka wykopalisk.
Odkryte przez Polaków groby znajdują się na terenie pozostałości cywilnego osiedla położonego na wschód od rzymskiego obozu legionowego w Novae w dzisiejszej północnej Bułgarii. Na rozpoznanie tego rejonu archeolodzy otrzymali dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki.
- To, że wojska rzymskie stacjonowały w obozach i fortach położonych w całym Imperium jest faktem powszechnie znanym. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że wokół obozów i fortów istniały rozległe osiedla zamieszkałe przez ludność cywilną - one są celem naszych badań - opowiada Tomas. Jak opisuje, mieszkali w nich handlarze, usługodawcy, ale także rodziny wojskowych i weterani. Były miejscem krzyżowania się kultur, języków, tradycji, miejscem współżycia różnych grup społecznych. W drugiej połowie III w., kiedy nasiliły się najazdy barbarzyńców, a Imperium Rzymskie przeżywało kryzys, obozy stały się schronieniem dla ludności cywilnej, a z czasem przekształciły się w miasta późnoantyczne.

Ekspedycja dr hab. Tomas to jedna z trzech polskich misji działających w Novae. Pozostałe to ekspedycja Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW kierowana przez prof. Piotra Dyczka i ekspedycja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, której przewodzi dr Elena Klenina. Oprócz Polaków, w tym miejscu prowadzą badania archeolodzy bułgarscy pod kierunkiem prof. Evgenii Genczewej."
PAP


http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-..._najnowsze
Odpowiedz
#6
To te mejsca:

1)muzeum

https://www.google.com/maps/@43.6134491,...312!8i6656
2)Kawalek dalej -piękne odrestawrowane jest teraz/na GSV stare/
https://www.google.com/maps/@43.6129557,...a=!3m1!1e3

A jeszcze kawalek dalej jest mejsce gdzie ruski wojska przeplinely Dunaj w czasi wojny 1877/78

https://www.google.com/maps/@43.615577,2...a=!3m1!1e3
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#7


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Święto Niepodległości Bułgarii mastika_fan 12 12,882 03-03-2019, 15:25:46
Ostatni post: dżek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości