Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Informacje dojazdowe (wyposażenie samochodu, ograniczenia prędkości, itp)
Nie ma problemu jazdy na fabrycznych światłach dziennych na Słowacji, Wegrzech, Rumunii czy Bułgarii. Problem się robi jak jeździmy na nich po zmroku albo np. w deszczu, ale u nas też policja za to ściga, wszędzie trza uważać. Sad
Odpowiedz
.. Tłumaczę Wam, że mam oryginalne dzienne w zderzakach tzw DRL (zgodnie z homologacją producenta) jak na fotce:

[Obrazek: zdjecie.jpg]

i zostałem pouczony że nie mogę ich stosować.
Nadmienię jeszcze, że jadąc przez Rumunię i mijając nowe samochody na rumuńskich rejestracjach , które mają na 100 % dzienne światła (w Polsce te modele na pewno mają dzienne np LED-y w kloszach lapm mijania czy w zderzakach) to wszyscy Ci kierowcy jechali na światłach mijania.
PS. Możliwe że na rumuński rynek nowe samochody nie są wyposażane w światła do jazdy dziennej - tego nie wiem.
Marcin
Odpowiedz
Podaje link do wikipedi odnośnie DRL, gdzie na końcu artykułu są państwa wraz z obowiązkiem i możliwością stosowania świateł dziennych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat...y_dziennej

Może uważali, iż twoje światłą to nie światła do jazdy dziennej a światła halogenowe, ze zmienionymi żarówkami. Trudno teraz ustalić co mieli na myśli. Ponieważ mało jest samochodów z zamontowanymi tak światłami DRL inne przeważnie mają je w kloszach lamp lub obok nich.
Odpowiedz
problem jest w tym, że wikipedię tworzą tacy sami użytkownicy jak my, czasami lepiej, czasami gorzej, nie wnikam. No , ale w sumie to już zawsze coś w dobrym kierunku.
Ja problem jazdy przez różne kraje i obyczaje rozwiązałem w ten sposób, że jeżdżę wszędzie na światłach mijania i nie zauważyłem, żeby żarówki jakoś często mi się wypalały.
Może mam łatwiej, bo teraz mam prosty dostęp w razie czego do żarówki, w poprzednio używanej Zafirze trzeba by było co nieco przestawić przy wymianie.
Plus mam taki, że nie martwię się o interpretację przepisów.
To tyle, co ja robię w tym temacie i me skromne zdanie subiektywne.
Odpowiedz
Wolffer ja także jeżdżę cały czas z włączonymi światłami nawet jak nie ma nakazu ale zdziwił mnie jeden fakt zawarty w informacji wklejonej przez czarmara, że w Chorwacji i Grecji jest zakaz jazdy na światłach mijania w dzień. Info tu. Info w tabelce - ciekawe Smile
Odpowiedz
(29-06-2016, 18:52:29)Bulgarius napisał(a): Wolffer ja także jeżdżę cały czas z włączonymi światłami nawet jak nie ma nakazu ale zdziwił mnie jeden fakt zawarty w informacji wklejonej przez czarmara, że w Chorwacji i Grecji jest zakaz jazdy na światłach mijania w dzień. Info tu. Info w tabelce - ciekawe Smile

Ale jak zauważycie opracowanie w wikipedii powstało między innymi na opracowaniu Biura Analiz Sejmowych, gdzie na końcu tego opracowania jest identyczna tabela. Link poniżej:
http://orka.sejm.gov.pl/wydbas.nsf/0/59B...012_84.pdf
Odpowiedz
Czarmar, sorki nie zauważyłem. Z wikipedii korzystam, ale sam pewnie wiesz, że czasami warto się z nią pokłócić. Fakt faktem, że w większości przypadków jest pożyteczna.
Bulgarius, o Grecję jeszcze nie zahaczałem, w Chorwacji wdepnąłem w 2010 w okolice Dubrownika, a potem do Kotoru w Czarnogórze. Cały czas według swej zasady, na światłach mijania (wiele osób też). Tabela w sumie z 2012 r.
No, ale tranzyt raczej nie przez Chorwację ani Grecję, chociaż mi w tym roku, zależnie od kasy, zaświtał pomysł z drogą powrotną, tak prosto przez okolice Dubrownika.

No dobra, to ja tyle o moich żarówkach i ich użytkowaniu (w zapasie mam 2 szt).
Odpowiedz
Ja też jeżdżę na światłach mijania jak już pisałem, ale mnie te info zaskoczyło. Widocznie jest coś na rzeczy skoro jest zakaz.
Odpowiedz
Z fabrycznymi dziennymi, w Rumunii nie miałem problemu.
A ciekawe co zrobić w takiej Chorwacji, czy Grecji jak nie mam możliwości jechać bez włączonych świateł. Tzn. świeci coś zawsze - dzienne włączają się z zapłonem i nie ma możliwości ich wyłączenia; chyba że włączę mijania Wink Żarówek przecież nie wydłubię, bo wtedy pewnie zacznie świecić deska.
pozdrawiam Smile
BG: 11;12;13;15;16;17;19? hmmm... też nie?
Odpowiedz
Wprowadzacie jakiś bezsensowny zamęt, ze swego doświadczenia powiem że za dnia wszędzie na fabrycznych światłach do jazdy dziennej i nigdy nie miałem kłopotów.
Pozdrawiam,
Zagorkaman
Odpowiedz