Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie produkty zwykle/warto przywieźć z Bułgarii
#1
Witam,

Jako że występuję w roli pierwszaka proszę o podpowiedź co przywieźć ze sobą z wakacyjnego wyjazdu? Jakie produkty spożywcze przywozicie ze sobą, takie must have Smile

Uwielbiam jeść, z całej rodziny tylko ja ubustwiam ostre ... Co przywieźć?

Pozd
Odpowiedz
#2
o matko 111zenek - to żeś chopie trafił z tematem

co roku pełna torba przypraw - wszystko co możliwe czubrica, czuszki, do sałatek, do grilla, do zup, do mięs itd, itd; słoików - bakłażany, lutenice, paryczki,baczki, - ocet winny i oliwy, no i na deser zagorka, rakija, savoy - aha zawsze w lodówce przewożę ze 2 kg sera szopskiego i oliwek ...
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#3
Absolutny must have to czubrica jasna i ciemna - mieszanka przypraw o charkterystycznym smaku. Jako dodatek do pieczywa - grzanek, czy mięsa wyśmienita. I cały rok Bułgaria w Twojej kuchni. Sprzedawana jest często w w przezroczystych plastikowych słoikach jako ozdoba (kolorowa czubrica tworząca wzory).

(22-06-2015,21:24:19)peter napisał(a): o matko 111zenek - to żeś chopie trafił z tematem

co roku pełna torba przypraw - wszystko co możliwe czubrica, czuszki, do sałatek, do grilla, do zup, do mięs itd, itd; słoików - bakłażany, lutenice, paryczki,baczki, - ocet winny i oliwy, no i na deser zagorka, rakija, savoy - aha zawsze w lodówce przewożę ze 2 kg sera szopskiego i oliwek ...

W tym samym czasie dwie zgodne odpowiedzi. Myślimy tak samo peter...Smile
Odpowiedz
#4
ha myszabe - my wiemy co dobre i już
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#5
Przyprawy i alkohol.
Odpowiedz
#6
Ja tylko procenty: rakija, savoy, black ram, czasem masika i ta zielona mięta.
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10;
BG: 11;12;13;15;16;17.
PL: 14;20;22.
E: 18;19.
AL i MK: 21.
MNE 23
Odpowiedz
#7
Ja podobnie jak przedmówcy, ale jeszcze zawsze przywożę miód taki "domasznyj" (znaczy robiony dla siebie, ewentualnie sprzedawany w małych ilościach po znajomych), czasem mozna spotkać takie tabliczki na bramkach do domów, albo można udać się na lokalne targowisko. Kto będzie w Obzor to na targu warzywnym "na dole" powinien siedzieć przy turystycznym stoliku starszy siwy pan, ze swoimi miodami (mówi trochę po polsku). Ma akacjowy, gryczany, wielokwiatowy itp... BEZ KONSERWANTÓW tylko pyłek i robotna pszczoła. Można jeszcze dżem z fig jak ktoś lubi.
Aha, nie polecam natomiast "fabrycznej" roboty miodowej, bardzo popularnej np. w Sozopolu, taki z różą w etykiecie.
Odpowiedz
#8
Jak mam miejsce to zawsze staram się jeszcze karton Victory niebieskich upakować Big Grin
Odpowiedz
#9
Z Bułgarii koniecznie przyprawy : Szarena soł po szopski (w dużych ilościach), przyprawa uniwersalna (podprawka) w opakowaniach 0,5 kg i podprawka po rodopski (z czosnkiem). Dawniej kupowaliśmy przyprawy w słoiczkach, te "dla turystów", ale te dla tubylców są lepsze. Oczywiście jeszcze słodką paprykę w dużych opakowaniach (różni się smakiem od węgierskiej, jest słodsza), czubrycę ronieną w dużych opakowaniach (do wszystkiego), dżodżen czyli górską miętę, miód strandżański ciemny (leśny). Bagaż dopełniamy domaszną rakiją i rumem Savoy. A jak się wam zdarzy kupić whisky "Diva koza" produkowaną w Asenovgrad (12-letnią), to się nie zastanawiajcie - wg mnie najlepsza, jaką piłem. Pozdrawiam, już niedługo... Tongue
Odpowiedz
#10
Witam,

Podsumowanie.
Zanotowałem: przyprawy wszelkiej maści i paprykę. Ta paprykw w tubach? Czy jakieś inne opakowania?

Alko nie lubię, ale coś żonka sobie wybierze.


Czekam na dalsze propozycje
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bułgarskie (i nie tylko) produkty w Polsce tomek89 682 421,217 01-12-2023,20:44:22
Ostatni post: egon
  Polska kuchnia w Bułgarii dżek 2 2,441 13-07-2019,20:41:03
Ostatni post: TomekT
  Wędliny drobiowe w Bułgarii Slavekk 2 2,724 31-01-2019,11:22:03
Ostatni post: Tosho
  Ryby w Bułgarii... orlinezze 2 3,555 13-02-2017,09:00:31
Ostatni post: peter
  Polskie produkty w Bułgarii orlinezze 43 34,081 15-10-2016,15:20:24
Ostatni post: napoleon
  Co w Bułgarii nam nie smakuje?! Wawo 15 15,008 23-08-2015,21:54:43
Ostatni post: peter
Exclamation Wąglik w Bułgarii Stefan 17 14,773 28-07-2015,22:12:06
Ostatni post: Bulgarius

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości