Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyjazd pożyczonym samochodem
#11
(20-07-2015,14:49:25)Bulgaricus napisał(a): A nie trzeba czasem, zgodnie z przepisami mieć glejtu potwierdzonego przez notariusza, wydaje mi się, że trzeba.

(20-07-2015,14:51:37)Wawo napisał(a): Zgodnie z przepisami, tak. Realia są inne tak jak pisałem, jak trafisz na slużbiste to nie pojedziesz dalej.

A więc aby uszczegółowić i potwierdzić mojego powyższego posta pozwoliłem sobie zadzwonić do Ambasad krajów przez które najczęściej jedziemy do Bułgarii i uzyskałem następującą informację:
Słowacja, Węgry, Serbia i Rumunia - trzeba posiadać notarialnie potwierdzony dokument użyczenia samochodu w języku danego kraju lub po angielsku również jest honorowane i problemu nie ma.
Pozwoliłem sobie również zadzwonić do Notariusza w Rybniku - koszt potwierdzenia własnoręcznego podpisu na takim piśmie wynosi 20 zł + Vat ( czyli niewiele). Sprawa się komplikuje jeżeli chodzi o Bułgarię. A mianowicie w Ambasadzie powiedziano mi, że honorują tylko dokument z PZM, który kosztuje 40 zł na 2 tygodnie potem potwierdzenie u notariusza, następnie tłumacz przysięgły j. bułgarskiego akredytowany przez Ambasadę - Pani nawet mi podała nazwisko i nr telefonu do Pani tłumacz. Pani tłumacz pobiera opłatę około 80 zł. A potem trzeba udać się do Ambasady gdzie za jedyne 15 lub 30 euro potwierdzą zgodność podpisu tłumacza. 15 euro - jeżeli czas trwania potwierdzenia wynosi 3 dni, natomiast 30 Euro jeżeli potwierdzenie jest natychmiastowe (1 dzień). I tak to wygląda prawnie według Ambasady Bułgarskiej w Polsce

A tu informacja z PZM-u troszkę mniej precyzyjna

Tak jak to pisze wyżej, trafi się na normalnego policjanta to nie będzie problemu, czasem przejedzie się całą trasę i też nie będzie problemu a czasem trafi się na służbistę i może być duży problem i co wtedy - na wakacjach chyba nie warto robić sobie problemów - ja bym nie ryzykował. Ja miałem kiedyś problem z Węgrami własnym autem, a gdyby to nie był mój samochód to nie wiem jakby się to skończyło - ale o tym w innym wątku.  
 
Odpowiedz
#12
PZM dla mnie to max, ważne żeby pieczątka jakaś
była.
Odpowiedz
#13
to zaraz tez mam auto w leasingu i mówicie ze trzeba mieć na to jakiś papier???
Odpowiedz
#14
(20-07-2015,19:52:41)kiro napisał(a): to zaraz tez mam auto w leasingu i mówicie ze trzeba mieć na to jakiś papier???

Ta, żeby ci ktoś nie zarzucił że jedziesz kradzionym!
Odpowiedz
#15
wystarczy zgoda leasingodawcy czy trzeba te wszystkie wymogi spełnić o których pisze Bulgaricus???????
Odpowiedz
#16
(20-07-2015,20:24:37)kiro napisał(a): wystarczy zgoda leasingodawcy czy trzeba te wszystkie wymogi spełnić o których pisze Bulgaricus???????

To zależy od podejścia policjanta.
Odpowiedz
#17
no to niech się wypowiedzą podróżujący autami w leasingu i jak te sprawy załatwiają?
Odpowiedz
#18
W każdej z Ambasad oprócz Bułgarskiej powiedziano mi, że to zależy od kontrolującego, ale przepisy mówią jasno. Koszt potwierdzenia u notariusza to około 25 zł więc żadna kwota i jedno wystarcza na wszystkie kraje tranzytowe. Gorzej w Bułgarii, można ryzykować i jechać, gorzej jak nas ktoś drapnie i będzie upierdliwy, wtedy robią się schody. Ale można próbować, każdego wolna wola.
Odpowiedz
#19
a Ty Bulgaricus jak to rozwiązujesz ???
Odpowiedz
#20
Jadę własnym samochodem Smile
Ale chciałem wynająć busa i jechać w więcej osób i dlatego ten temat mnie zainteresował.

Alternatywa jest jedna, ale trzeba podrabiać pieczątki i podpisy więc ja nie zaryzykuję. Szczególnie po wydarzeniach na granicy z Węgrami o czym wcześniej wspomniałem. Miałem troszkę uszkodzony samochód wgięte drzwi i troszkę maskę. Celnik to zauważył i było larmo kontrola dokumentów bo myśleli, że miałem wypadek i na siłę czegoś szukali a to było moje auto, sam nie wiem co by było gdyby pojazd nie należał do mnie. Chyba z 10 razy sprawdzali paszport, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie, jeszcze wtedy miałem chyba zieloną kartę i prawo jazdy. Dlatego teraz jestem tak ostrożny. Ale może się tak jak pisałem nic nie wydarzyć.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Wink Wspólny wyjazd z Warszawy 31.05 do Slonecznego Brzegu. Powrót 15.06 kasiapaz123 0 23 10-03-2024,21:13:55
Ostatni post: kasiapaz123
  wspólny wyjazd/wakacje w Bułgarii 2024 jarecki69 59 326 02-03-2024,00:14:37
Ostatni post: bateniki
  Z Burgas do Stambułu wypożyczonym samochodem - warto ? Krakusky 7 6,581 30-01-2019,11:33:29
Ostatni post: teresa
  Wyjazd wnuczki z dziadkami ikusia33 10 9,346 15-06-2018,09:28:43
Ostatni post: ventosa
  Wyjazd z psem - jechał Ktoś może? Jastrzebie4 13 11,676 13-07-2017,20:47:13
Ostatni post: Jastrzebie4

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości