Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kursy Leva na wybrzeżu
#71
Wszystko OK lecz przecież warto wiedzieć, iż w naszych konkretnych warunkach najtaniej w dalszym ciągu jest kupować Euro w krajowym kantorze i sprzedawać za Leva w bułgarskim banku. Każda inna kombinacja jest droższa choć tak być nie powinno we wszystkich przypadkach. Przyczyniają się do tego nasze banki stosując spreedy o zbyt dużej rozpiętości. Również bankomaty różnych bułgarskich banków, dla najbliższego nam przykładu bankomat przed bankiem przy Iwan Wazow w Obzorze wypłaca Leva mniej korzystnie w porównaniu z bankomatem umieszczonym przed bankiem przy placu Swobody (Wolności). Kantory to już dżungla a wpaść w zastawioną pułapkę łatwo. Tu trzeba chwili spokoju i uważnego przeczytania rozrzuconych napisów. Gdy się źle zorientujemy spotkamy się oko w oko z prawdziwym gangsterem, który nam szybko wytłumaczy co mamy robić.
Odpowiedz
#72
(18-02-2016,07:39:04)mack napisał(a): Wszystko OK lecz przecież warto wiedzieć, iż w naszych konkretnych warunkach najtaniej w dalszym ciągu jest kupować Euro w krajowym kantorze i sprzedawać za Leva w bułgarskim banku. Każda inna kombinacja jest droższa

Może byś nie wprowadzał w błąd, co?
Jest taki wątek o walutach i tam może najpierw poczytaj, a potem coś od siebie dodaj.
Generalnie proponujesz dwa przewalutowania podczas, gdy są sposoby by posłużyć się jednym

Cytat:choć tak być nie powinno we wszystkich przypadkach. Przyczyniają się do tego nasze banki stosując spreedy o zbyt dużej rozpiętości.

Tak, ale nie wszystkie. Są wyjątki:
Pekao
Alior Kantor
Citi Handlowy

Cytat:Również bankomaty różnych bułgarskich banków, dla najbliższego nam przykładu bankomat przed bankiem przy Iwan Wazow w Obzorze wypłaca Leva mniej korzystnie w porównaniu z bankomatem umieszczonym przed bankiem przy placu Swobody (Wolności).

To już mi pachnie bzdurą
Podaj konkrety:
- jakiego banku te bankomaty?
- jakiej karty z jakiego polskiego banku używałeś?
- czy była wpisana na kwitku z bankomatu prowizja?

Tak w ogóle to transakcje kartowe rozlicza bank wystawcy karty, czyli twój.
Dlatego powątpiewam w twoje zeznania, ale... podaj szczegóły
Odpowiedz
#73
Na początek proponuję zrezygnować z napastliwego tonu, będzie nam milej. Możliwe jest jedno przewalutowanie lecz większość z nas z różnych przyczyn z tego nie korzysta i stosuje rozwiązania konwencjonalne. Bankomaty należą do dwóch różnych małych banków bułgarskich i różnica jest czymś oczywistym, jak rozliczenie prowadzone przez mój bank krajowy.
Odpowiedz
#74
Wink 
(18-02-2016,09:49:35)mack napisał(a): Na początek proponuję zrezygnować z napastliwego tonu, będzie nam milej. Możliwe jest jedno przewalutowanie lecz większość z nas z różnych przyczyn z tego nie korzysta i stosuje rozwiązania konwencjonalne. Bankomaty należą do dwóch różnych małych banków bułgarskich i różnica jest czymś oczywistym, jak rozliczenie prowadzone przez mój bank krajowy.

Poproszę moda o przeniesienie kilku ostatnich postów do wątku o pieniądzach

Jeżeli czytasz słowa pisane przeze mnie na głos, to ty nadajesz intonację Wink

Żaden z nas nie ma dowodów na to jak postępuje większość z nas, dlatego zamiast szkodliwych uogólnień wolę konkrety.

W kwestia różnych bankomatów - spróbuję inaczej bo najwyraźniej nie zrozumiałeś. Bankomaty nie rozliczają transakcji. Nie ma znaczenia fakt, że należą do rożnych banków. Rozlicza transakcje (twój) bank wystawca karty i nie ma uzasadnienia dla twierdzenia o "oczywistych różnicach" w kursach. Oczywisty jest raczej ten sam kurs. Mogą się pojawić różnice, jeśli banki obsługujące te bankomaty w innym czasie przekazują transakcje do rozliczenia i w tym czasie kursy się zmienią. Ale z tego nijak nie wynika, że konkretny bankomat ma lepsze kursy od innego. Jest jeszcze taki żelazny wilk jak prowizja bankomatu - nie spotkałem się z informacją o takowych bankomatach w Bułgarii (za to kilkanaście już lat temu tak mnie straszył pewien bankomat w Kolonii, ale rozliczenie pokazało że kłamał Wink), taki bankomat musi być oznaczony informacją o tej prowizji, dlatego pytałem czy coś miałeś na kwitku.
Odpowiedz
#75
To lepsze miejsce na tę dyskusję.
Odpowiedz
#76
Masz rację, że nie mamy dowodów na to co robi większość. Posługujemy się zazwyczaj skrótem myślowym, którego meritum stanowi to co widzimy i słyszymy w swoim najbliższym otoczeniu. Ja nie mam karty do subkonta prowadzonego w Euro i osoby z którymi się gdzieś tam wybierałem również.
Skoro pragniesz konkretu to przedstawię Tobie taki, na temat. Otóż w banku przy Iwan Wazow mój syn pobrał pieniądze a po 30 minutach dobrał jeszcze kolejną kwotę w Lewa  przy placu Swobody. Kurs się nie zmienił. Po powrocie do Polski analizowaliśmy rozliczenie ING, które uwidoczniło różnicę i to istotną nota bene.
Ja myślę, iż mogłeś zauważyć, że rozliczeniem zajmuje się mój bank w kraju, napisałem to już uprzednio a to znaczy tyle że księgowością nie zajmują się bankomaty.
Tak więc nie wszystko jest takie jak obaj piszemy ale oczywiście im bardziej dosadnie i precyzyjnie się wypowiadamy tym jesteśmy bliżej rzeczywistości. Sumując - temat i tak jest smutny i nudny wobec czego pomyślmy raczej o Białej, co będzie pożyteczniejsze i przyjemniejsze.
Z pozdrowieniami Mack.
Odpowiedz
#77
Serio mówiłem, o pieniądzach i wymianach piszemy w odpowiednim dziale.
Odpowiedz
#78
Jak wiadomo najkorzystniejszej zabrać euro i wymienić na leva w banku. Generalnie w 2016 za euro płacą mniej niż we wcześniejszych latach. Przykładowo 18 czerwca w banku Unicredit w SB był kurs 1,937. 29 czerwca spadło do 1,930. Na parterze jest kantor, w którym płacili odpiewiednio 1,938 i 1,931.
Na mieście w licznych kantorach standarded jest kurs 1,905. W 2015 było 1,91.
Odpowiedz
#79
Jak wiadomo NIE wymienia sie kasy w KURORTACH Smile
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#80
(01-07-2016,09:03:57)bateniki napisał(a): Jak wiadomo NIE wymienia sie kasy w KURORTACH Smile

Chyba, że w bankach w kurortach. Kurs coś między 1,91 a 1,95.
Pozdrawiam Niki...wypoczywaj!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kursy walut według Narodowego Banku Bułgarii mastika_fan 53 92,068 08-08-2022,09:54:35
Ostatni post: Slavekk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości