Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas na przetwory
(16-10-2015, 09:18:02)peter napisał(a): wow! wygląda pysznie - no to w sobotę zaczynam robić

panowie - ile czasu potrzeba na gotowość do spożycia ?
Około 10-ciu dni do 2 tygodni maksimum 

(16-10-2015, 09:44:01)Bulgaricus napisał(a): Tak z ciekawości zapytam - jaki to ma smak. Dominik daje tylko wodę z solą, natomiast orlinezze daje ocet, olej, rakiję.
Dominik w Twojej wersji nie jest to jałowe bez smaku ? Pytam bo nigdy nie miałem przyjemności. Może warzywa nadają smak jak postoją te 3-4 tygodnie. Napisz proszę coś więcej bo wygląda to apetycznie.
A u kolegi orlinezze bardziej takie chyba kiszone.

Wersia z solą tez się w Bułgarii robi . Przepis na nich jest bardzo prosty na 10 litrow wody daje sie 600gram soli , ale uwaga -MORSKIEJ Soli  i najlepiej z Pomorie . 
Moja wersja jest wersja mamy , babaci, prababci i tak kilka wieków nazad nie są kiszone lecz zalewane w marynacie maja zupełnie inny smak który mi bardzo odpowiada i od dziecka jestem do niego przyzwyczajony , troche slony , troche kwaszny jest tez element słodkości. 
Wersje z sola też bardzo lubie.
Odpowiedz
(16-10-2015, 09:44:01)Bulgaricus napisał(a): Tak z ciekawości zapytam - jaki to ma smak. Dominik daje tylko wodę z solą, natomiast orlinezze daje ocet, olej, rakiję.

Nie chcę się wymądrzać, bo ja w kuchni to raczej herbatę i jajecznicę... Wink, ale dodawanie wysokoprocentowego alkoholu do produktu, który za chwilę będziemy gotować ma IMO dwa efekty:
- zero wpływu na smak
- rakija się zmarnuje
Radziłbym przed zastosowaniem zdegustować, czy aby jest taka jak trzeba.
Potem jeszcze raz sprawdzić...
Potem już można nie dolewać Wink

Co innego wino, które ma alkoholu mało, a sporo garbników i innych cząstek wpływających na smak.
Alkohol się wygotuje ale reszta pracuje.
No, ale to nie w tej potrawie.
Odpowiedz
Rakje się daje tylko 100ml i ja nie wiem dlaczego, ale przepis babci jest taki na 5 litrow marynate to nie wiem czy ma jakisz efekt ale skoro taka robia widocznie ma .
A rakije grzaną pilesz? Tez sie gotuje i uderza mocno serce tzn. zaczyna 2 razy mocnej bić Wink
Odpowiedz
Konserwuje. Inni Bułgarzy używają aspiryny.
Odpowiedz
Może ktoś wie a może ktoś nie wie, ale prawie wszyscy bułgarzy na jesieni robią kapustę kiszoną na swój tradycyjny sposób. Jest to tak rozpowszechnione , ze prawie nie ma rodziny która by miała warunki ku temu i tego nie robiła.
Kapuste robi sie tylko z jednego "szczepu kapusty" preznaczony wyłącznie do kisienia bo nie jest jest on tak twardy jak inne i sół szybczej wchodzi do niego. Kapuste kiszoną używa sie przez całą zimę głównie do robienia "syriczków" goląbków , oraz do gotowaina. Ta kapusta jest obecna na kilka różnych sposobów na stole świątecznym.
Kapustę kizoną robi się nie co inaczej niż w Polsce i ma zupełnie inny smak a świeżość jej soku pije sie jako najlepszy sposób na kaca.
Oto mój prepis :
Trzeba wybrać średnio duże główki kapusty , na 10 kapust ja władam jedną czerwoną aby sok nabrał koloru.
Zdjemuje się kilka liści z góry i po środku nożem każdą kapuste robi się krzyż głebokości ok 5-10cm aby sól łatiej weszła do środka.
Kapusty wkłada się do pojemnika zazwyczaj plastikowego. do środka też wkłada się 1 cała kukurydze, korzeń chrzanu ok 100-00 gram, można włożyc też ` główkę burka obranego i pokrojonego oraz 1- pigwy poskrojone. Jk wszytko jest ułożone wlew sie o środka wody , a następnie sie wylewa aby zierzyć ile wody wchodzi do środka .
Następnie do tej wylanej już wody daje siesól . Mój przepis jest taki : na 100kg kapusty 4 kg soli. Na 25kg kapsty przypada 1 kg soli.
Najlepiej żeby była to sól morska , a jeszcze lepiej z Burgas Wink
Sól sie roztwarza w już zmierzonej wodzie i się wlewa do środka, tak aby przykryła wszytkie kapusty . Na wierz się wkłada tradycyjnie obręcz z gałęzi winogron a na nim gładzie się kamien rzeczny duży i gładki tak aby przy poocy obręcza nacisnąć wszytkie kapusty aby nie wypływały. Można oczywiście nacisnąć je czymś innym ważne żeby były przyciśnięte .
Najlepiej żeby ieć pojemnik z kranikiem nadole bo codziennie przez 10 dni trzeba wylewać z dołu pół wlanej wody i wlewać ją z góry. To ważne aby sól dotarła wszedzie i żeby sok nabrał powietrza.
Póżniej przelewanie można robić rzadziej co 3-4 dni a po miesiącu można wogóle tego nie robić
Poniżej zamieszczam wideo z pewnym dziadkiem który pokazuje jak on robi. Ma troche inny przepis niż mój bo na 10 litrów wody daje 400 gram soli, no i kroi kapustę na ćwiartki bo ma mały pojemnik. Za zwyczaj kładzie sie całe główki tyłko z krzyżem po środku. Ja mierze na wagę kapusty, nie na litry wody i zawsze mi wychodzi super .

Odpowiedz
A jak kapusta dojrzeje. Można sobie zrobić taką samą sałate jak ja dziś.

[Obrazek: 12308638_10206505853820049_1703105774316...e=56DE1773]

Pokrojć w kostkę posypać papryką czerwona i oliwą.
Ma tylko jeden minus, dużo rakiji mozna przy tym wypić. Smile
Nazdrowie
Odpowiedz
Ok kapusta zjedzona, zostało mi trochę soku s kapusty Oprócz tego że to najlepszy lek na kaca którego znam , co robie?
Kupuje filety wieprzowe i gotuje je okolo godziny w soku z kapusty nic innego nie daje do środka. Pózniej póki są ciepłe robie miks ziołowy - cząber, szarena sol, papryka czerwona i je wałkuje w tych ziołach . Nastepnie do lodówki i jak wystygną- to ci dobpiero smaczny przękąsek do wina lub  rakii Smile

[Obrazek: DSCF3203.jpg]
Odpowiedz
chryste Orlin, zlituj się - tak z rana ? Big Grin

takie mięsko i rakija....

mam minę jak wiewiór z Epoki Lodowcowej na widok spieprzającego orzeszka Sick

ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
I ostatnia moja szynka w tym roku . Sok z kapusty kiszonej się skonczył Sad

[Obrazek: DSCF1225.jpg]
Odpowiedz
Orlin znowu drzaźni...Smile