Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Batak / Батак
Swego czasu przymierzałem się do zwiedzania Bataku...
Nawet co nie co znalazłem w necie...
Fragment zacytuję wikipedzi...

"Wybuch nastrojów niepodległościowych w Bułgarii w 1876 roku nie ominął Bataka. 21 lutego do wsi przybył agitator Panajot Wołow, zaś na słynnym zebraniu konspiratorów w Oboriszte zdecydowano, że Batak stanie się jednym z głównych ośrodków planowanego powstania. Dzień po wybuchu powstania kwietniowego, 21 kwietnia 1876, w domu Petyra Goranowa odbyło się zebranie aktywistów komitetu powstańczego, a 22 kwietnia Batak przyłączył się do insurekcji. 30 kwietnia wieś została otoczona przez wojska osmańskie w większości składające się z wywodzących się z Pomaków baszybuzuków. Po kilkudniowych walkach ocaleli obrońcy schronili się w cerkwi „Sweta Nedelja”, która po kolejnych trzech dniach oblężenia została podpalona. Ogółem około 3-5 tys. powstańców i mieszkańców wsi zostało zamordowanych, zaś sama miejscowość spalona. Wieść o rzezi w Bataku rozeszła się po Europie dzięki zagranicznym dziennikarzom, którzy przybyli na te tereny po powstaniu. Stała się ona jedną z przyczyn wybuchu wojny rosyjsko-tureckiej w 1877 roku, w efekcie której Bułgaria odzyskała niepodległość."

Mam jakieś dziwne skojarzenia z teraźniejszością...
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
Warto zaznaczyć, że powyższe daty podane są w kalendarzu gregoriańskim. W tak zwanym starym stylu (juliańskim) słynne spotkanie w Oboriszte miało miejsce 14 kwietnia. Batak nie był odosobniony, szacuje się, że całkowicie zniszczono około 200 miejscowości. I nie tylko Batak trafił na łamy prasy zachodniej, a generalnie brutalne metody jakimi Turcy tłumili Powstanie Kwietniowe.

To z datami, tylko gwoli ścisłości, można się spotkać z różnym datowaniem, szczególnie w źródłach bułgarskich Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości