Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRADYCJE I ZWYCZAJE W BUŁGARII
#1
Witajcie! Tak mi się wydaje,ze tutaj takiego tematu chyba zabrakło?! Zaczynając :


Pierwszą rzeczą, która szokuje zagranicznego turystę przyjeżdżającego do Bułgarii jest to, że Bułgarzy przytakując, kręcą głową tak jakby mówili "nie". Trzeba się do tego przyzwyczaić, by nie popełniać gaf.
Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz
#2
w teorii. w praktyce różnie to wygląda Wink takie przytakiwanie rozmówcy 'mhm, mhm' potrafią kiwać po naszemu z góry na dół. dopiero jak trzeba coś zdecydowanie potwierdzić to wtedy machają po swojemu Wink
Odpowiedz
#3
faktycznie różnie to bywa - w miejscowościach turystycznych Bułgarzy już wiedzą jak się zachowywać, czyli kiwanie do dołu głową uznają za TAK; choć dochodzi do śmiesznych sytuacji - rok temu w Sinemorcu kupując warzywa u dość leciwej babuni kiwałem po bułgarsku, ona widząc, że ma do czynienia z cudzoziemcem kiwała tak jak my - trwało to kilkanaście sekund po czym ona i ja wybuchliśmy śmiechem, po rosyjsku doszliśmy do wspólnych wniosków, także kwestia sytuacji i osób, oraz poczucia humoru
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#4
Zauważyłem, że ten zwyczaj zaczął zanikać. Szczególnie wśród ludzi młodych. Moje kuzynostwo praktycznie całe kiwa tak, jak reszta świata.

Kiedyś wyczytałem, że zwyczaj ten wziął się z chęci robienia Turkom na przekór. Za czasów okupacji, Bułgarzy kiwali Turkom na "tak" myśląc "nie" i odwrotnie. I tak zostało Smile
Odpowiedz
#5
to kiwanie ( na tak) to nie do końca kręcenie na nie tak jak u nas( na boki)
bardziej można to określić jako "ruch wahadła"

W niektórych regionach jeszcze pozostał zwyczaj "cmokania" kiedy kiwa się na nie

mastika_fan
co do Turków - to fakt,
i jeszcze jedna ciekawostka- w starszych domostwach wejście do domu jest bardzo niskie, trzeba się schylić- jedni mówią ,że wchodzący kłania się gospodarzom, inni ,że Turcy mieli problem z szybkim wejściem-bo fez przeszkadzał Smile .
Odpowiedz
#6
Boże Narodzenie w tradycji zaczyna się obchodzić już 20 XII.
Tradycją noworoczną jest chodzenie po domach z życzeniami ("surwakari").
"Baba Marta" - 1 marca, związana z nadejściem wiosny czyli Martenica, znana również w Rumunii pod nazwą Martisor.

Ciekawym zwyczajem weselnym jest "zdobywanie panny młodej". Pan młody aby wejść do domu swojej wybranki musi najpierw obdarować świadków, którzy czekają przed wejściem. Trochę podobne do znanej u nas "bramy". Następnie musi już tylko wyważyć drzwi, znaleźć buty wybranki, które z racji że są za duże należy zmniejszyć poprzez włożenie banknotów. I wreszcie wraz z narzeczoną mogą udać się na zaślubiny.
Odpowiedz
#7
(23-11-2015,12:36:34)mastika_fan napisał(a): Zauważyłem, że ten zwyczaj zaczął zanikać. Szczególnie wśród ludzi młodych. Moje kuzynostwo praktycznie całe kiwa tak, jak reszta świata.
też mi wyszło, że właściwie każdy kiwa jak chce i dlatego lepiej wyciągnąć z rozmówcy odpowiedź paszczą, żeby mieć jasność Wink
Odpowiedz
#8
(23-11-2015,19:09:25)sproket napisał(a):
(23-11-2015,12:36:34)mastika_fan napisał(a): Zauważyłem, że ten zwyczaj zaczął zanikać. Szczególnie wśród ludzi młodych. Moje kuzynostwo praktycznie całe kiwa tak, jak reszta świata.
też mi wyszło, że właściwie każdy kiwa jak chce i dlatego lepiej wyciągnąć z rozmówcy odpowiedź paszczą, żeby mieć jasność Wink

Moja Milena z STZ, no niby kiwała po europejsku,ale jak wypiła rakiji to już kiwała po swojemu Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz
#9
czy przed kiwaniem wystąpiło pytanie "polać ci?" Tongue
Odpowiedz
#10
(25-11-2015,00:23:53)sproket napisał(a): czy przed kiwaniem wystąpiło pytanie "polać ci?" Tongue

Takim delikatnym wahadłowym ruchem głowy Big Grin Big Grin Big Grin
Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Brick zamieszkac w Bułgarii duszek53@gmail.com 8 3,785 16-06-2023,07:40:28
Ostatni post: Knyaz-KV
  COVID - 19 Koronawirus w Bułgarii bateniki 160 79,913 14-01-2021,00:51:49
Ostatni post: bateniki
  Zameldowanie w Bułgarii arts 6 6,543 29-06-2019,14:06:10
Ostatni post: sproket
  Praca w Bułgarii olivicki 2 5,370 30-04-2019,11:27:17
Ostatni post: temma
  GPS w Bułgarii Serdeczna 4 6,807 14-12-2017,22:44:31
Ostatni post: dżek
  Lawenda i słoneczniki w Bułgarii - gdzie? marcinsss 16 19,646 14-07-2017,10:37:46
Ostatni post: marcinsss
  Luźne pogawędki o Bułgarii :) sproket 135 114,838 18-06-2017,19:47:37
Ostatni post: sproket
  Czy z Bułgarii mozna wywozić muszle? astorian 2 19,105 28-05-2017,12:27:19
Ostatni post: napoleon
Smile Przekonaj mnie czyli pierwszy wyjazd do Bułgarii ! golibroda 93 50,075 18-01-2017,00:05:14
Ostatni post: golibroda
  Elenite i palmy w Bułgarii galin88 41 40,287 28-09-2016,16:23:07
Ostatni post: teresa

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości