Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jajłata
Piszecie o Kaliakrze i o plaży Bołtata. a o Jajłata i Tiulenovo napiszecie? Napiszcze bo inaczej ja to zrobie. Ktoś był tam ,jakiesz zdjącia?
Odpowiedz
Do rezerwat Jajłata można trafić z wioski Kamen Briag ,na północy od Kaliakra i na południa od Tiulenowo ( tiulenowo bo kiedys były tam tiuleni- тюлен- foka) . Tak były foku nad Morzem Czarnym w czasie mojego dziecinstwa je pamiętam a to nie tak dawno temu .
Jajłata jest to rezerwat historyczny  bo mieszkali tam ludzie dużo wieków przed naszą erą a żyli oni w jaskinach skalnych takich jak te ( to nie sa moje zdjęcia a z google)
[Obrazek: cave-12031d.jpg]
[Obrazek: tulenovo_9097.jpg]
[Obrazek: Rezervat%20Jailata%2012a.JPG]
[Obrazek: yailata32-560x371.jpg]

W tych jaskiniach jaskiniowcy mieli też swoje skalne łóżka

[Obrazek: kamen-bryag-peshteri.jpg]
[Obrazek: 38321680.jpg]

w póżniejszych czasach powstała tez cerkiew skalna

[Obrazek: ialata-7.jpg]

a w wcześniejszych czasach mieli teżmiejsce gdzie robili wino

[Obrazek: P1170242.JPG]

W czasach bizantyjskich była tam też twierdza którą częściowo odnowiono
[Obrazek: qilata.jpg]

Ogólnie zwiedzenie całego rezerwatu zajmyje około 2 godzin . Nie wszędzie można wchodzić bo niektóre jaskinie sa poprostu niebezpieczne.
Przed wejsciem jest parking na samochody, płaci sie wstęp chyba z 3 lewa. Warto wziąść ze soba wode bo nie ma żadnego żródełka.

Warto zajechac tez do wyżej położonego Tiulenowo- sątam jedne z najpiekniejszych skał "Most"

[Obrazek: %D0%A2%D1%8E%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%...%2B(9).JPG]

przystań rybacka i szyny do wycjagania łódek

[Obrazek: tyulenovo-29506d2.jpg]

Skała zwana głową

http://www.mirela.bg/dynamic/i/districts...68/3_3.jpg

Centrum miejscowości jest po remoncie ze srodków unijnych i wygląda naprawde uroczo. Przy morzu powstał też jeden hotel z knajpą z zimnym piwem. Rybe można kupić bezpośrednio od rybaków. Od nurków można kupic też "Rapani" - nie wiem jak to jest po polsku , może ktośprzetłumaczy ale wygląda to tak
[Obrazek: %D0%A0%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD_%D0%BD%D0...%D1%8E.jpg]
Odpowiedz
Do Tiulenova miałem pojechać z Shabli ale jakoś tam nie trafiłem! Fajne miejsce. Szkoda,że nie pojechał wtedy :-((((
Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz
Orlinezze, wedle mojej (przyznaję, w wypadku zwierzątek morskich, nader skromnej) wiedzy owo rapani to po polsku rapana – bydlątko z rodziny rozkolcowatych. Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu jest Rapana venosa – tylko ten gatunek znosi zasolenie w Morzu Czarnym.
Odpowiedz
(06-12-2015, 14:23:40)kocur napisał(a): Orlinezze, wedle mojej (przyznaję, w wypadku zwierzątek morskich, nader skromnej) wiedzy owo rapani to po polsku rapana – bydlątko z rodziny rozkolcowatych. Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu jest Rapana venosa – tylko ten gatunek znosi zasolenie w Morzu Czarnym.
yyyy...
znaczy - nie ślimak?
A tak wyglądało.

Tapatalkiem wysłane z LG G2mini
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości