Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biała / Бяла
(16-01-2016, 09:20:52)maciej.kanski napisał(a): Myszko, napisz kilka a lepiej więcej zdań o Primorsku i noclegach
Mack. poczytaj sobie pierwsze posty tutaj:
http://bulgaricus.pl/forum/showthread.php?tid=44
Odpowiedz
Myszabe
poprosiłem o wiadomości z Primorska ponieważ długo myślałem o nim, szukałem i niemal wylądowałem a tu nagle Valentin ni z tąd. Jak u Ciebie.
Primorsko zatem będzie ale poczeka może na nas bo jesteśmy mniej mobilni. Ponadto jak wsiąkniemy w Białą to już zechcemy tam do końca. Byłem ileś razy, wchodziłem i pytałem o warunki ale tak na serio nie wierzyłem, że tam będę stacjonował. Miejscowość na prawdę jest odmienna od tego do czego przyzwyczailiśmy się. Mnie może będzie łatwiej i znośniej bo już wiem czym to pachnie a Wam młodym trudniej ale obok poratuje Was Obzor ilekroć zechcecie przeciskać się przez tłum. Gorąco polecam: rano czy przed południem spacerkiem do przystani rybackiej, idżcie polami wzgórzem do portu. Mad portem mechana z dobrym piwem i jedzeniem. Następnie spacerkiem dwugodzinnym wzdłuż brzegu do Obzoru. Po południu czy wieczorem wrócicie busem czy autobusem z autogara Obzor. 2 Lv a niektóre kursy 3 Lv za bilecik. Czy chcesz by wysłać Tobie jakieś zdjęcia z Białej?
Mack
Odpowiedz
Biała czyli dziura, która ma 6 tys. tubylców więci 3 x tyle co w Obzorze. Ale jest duża, nogi można schodzić co mnie pasuje ale tylko mnie. Do zejścia trzeciego od głównego deptaka w stronę północną a najbliższego jest 800 m co wymierzyłem na mapie. Zejście widoczne z satelity jako cieniutka zakręcona nitka. Do głównego skrzyżowania, oczywiście z Walmaru, 1000 m. Tu sklepy i wszystko, jest i scena z widownią, może coś zobaczymy, czegoś fajnego posłuchamy. Jadłem na plaży i przy głównym deptaku. Miałem wrażenie, iż jest drożej niż w Obzorze. Natomiast uzytkownicy Bulgaricusa widzą to odwrotnie. Odnosi się to także do sklepów. Zobaczymy zatem jak zakotwiczymy. Pamiętam, ktoś donosił o niebieskiej budce na ulicy równoległej do deptaka do plaży, by przejść w bok przez mostek i cofnąć się 150 m w górę. Po takim opisie w tej chwili nie wiem gdzie jest cudowna niebieska budka z najtańszym i najlepszym jedzeniem ale na miejscu nie będzie nic lepszego jak wydedukowanie gdzie to. Koło Walmaru lub też w odległości 50 do 100 m przechodziliśmy ale nie przeczuwałem bytu Valentina. Pamiętam cerkiewkę, nieczynne kino letnie, stadion i charakterystyczny pomarańczowy dom, niedokończona budowa wysmarowana na orange, zobaczysz na zdjęciu jak się pozbieram. Jedliśmy także w knajpce w dolinie w okolicy Walmaru, ceny średnie, jakoś mieli kłopot z gotowaniem, chwilowe trudności organizacyjne ale podołali a nam się nie spieszyło, skwar wkoło i trzeba było się ostudzić dobrą birą.
W Obzorze piwo w restauracji najczęściej 2, zupa 2, drugie danie od 3,50 do 6,50. Sałatka niespodziewanie droga 3,50. Oczywiście są droższe i lepsze zapewne. Szczegółowych cen z Białej teraz nie podam prócz jednej otóż tasergal ( wypadła mi teraz bułgarska nazwa ale wrócę do niej) którego nigdy nie zapomnę z Sopotu lat dawnych - 31 Lv chyba ale potem w Burgas znalazłem w karcie chyba za 16 Lv.
Mack
Odpowiedz
Wielka prośba do adminów o przeniesienie moich i macieja.kanskiego postów niekomunikacyjnych do wątku Biała.
A tutaj foto autorstwa macieja.kanskiego w temacie Biała - komunikacja [Obrazek: 4146512_20140709_123133.jpg]
Odpowiedz
Myszabe, Tobie stokrotne ukłony i podziękowania. Podpowiedź była tak doskonała, celna, w porę ostatnią. Aż do tej pory pozostaję pod wielkim wrażeniem. W pale się nie mieści, że patrzyliśmy na ich samolot tak dalece beznamiętnie. I wydawałoby się, mnie przynajmniej, że turystyka, komunikacja to dziedziny o których mam zielone pojęcie lecz udowodniłaś mi, iż tak nie jest.
O sprawie, która interesuje mnie ogromnie, nie wiedziałem nic.
Wspominałem o drogim tasergalu i po iluminacji mogę napisać, iż w Bułgarii to kałkan. Szlachetna ryba, danie wyborne, włókniste mięso, coś w rodzaju drobiu. Nie nadaje się do codziennego spożywania, to znak czasu także. Bywało onegdaj, nad Bałtykiem, porcja z bułeczką i piwem za dostępne pieniądze.
Odpowiedz
Wycieczki z Obzoru i Białej do Warny - najpewniejsze jest skorzystanie z przewozów firmy  wykonującej w ciągu dnia co prawda tylko cztery kursy do Warny i 4 powroty do Rawdy ale jeżdżą duże autobusy więc raczej nie ma obawy o brak miejsca.
W przypadku Białej trzeba będzie ustalić w którym miejscu autobus się zatrzymuje.  Wracając z Warny -  na życzenie autobus zatrzyma się na pewno przy drodze, tym bardziej iż sprzedając bilet kierowca usłyszał o przystanku w Białej.  Przyjeżdżając do Warny nie musimy jechać do dworca, dla wygody turystów utworzono przystanek przy bulwarze Hristo Botev, około 300 m przed katedrą Sveto Uspenie Bogorodiczno czyli w samym sercu miasta, obok interesujący targ, z owocami a także z pamiątkami ale też i starociami, gradska gradina, teatr dramatyczny, opera, plac Nazavisimost, ul. Frederic Chopin i dalej ku bulwarom nadmorskim. Z tego samego miejsca oznaczonego niewielką tabliczką, w kierunku złotocebulastej katedry a więc na pozór w kierunku niewłaściwym bo w stronę do avtogara, można po południu odjechać do Białej i Obzoru. Jednak chcąc mieć pewność miejsca w autobusie należy udać się na Avtogara Varna, około 2,5 km, pół godziny marszu bulwarem Władysława Warneńczyka.     Bilet 8 Lv, w M-Bus 7 Lv, autobusy dalekobieżne z Warny za odcinek do Obzoru również 7 i 8 Lv lecz z wycieczki do Warny raczej nie wrócimy wygodnym i eleganckim dalekobieżnym ponieważ ostatni wyjeżdża z Warny dość wcześnie bo o 15 lub 15.30, mają one jednak przed sobą kursy kończące się późno.

Обзор – Варна / Obzor – Varna
  • 09:00,                              Biała - około 09:10
  • 10:20,                              Biała - około 10:30
  • 11:00,                              Biała - około 11:10
  • 13:30,                              Biała - około 13:40

Варна – Обзор / Varna – Obzor
    • 11:30                           przystanek przy bul. Hristo Botev 11:35
    • 16:00                           przystanek przy bul. Hristo Botev 16:05
    • 17:00                           przystanek przy bul. Hristo Botev 17:05
    • 18:00                           przystanek przy bul. Hristo Botev 18:05
Равда – Варна / Ravda – Varna
  • 07:45
  • 09:15
  • 09:45
  • 12:15
Варна – Равда / Varna – Ravda
  • 11:30
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
Слънчев бряг – Варна / Sunny beach – Varna
  • 08:20
  • 09:40
  • 10:20
  • 12:50
Варна – Слънчев бряг / Varna – Sunny beach
  • 11:30
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
Odpowiedz
Tutaj powinny pojawić się podstawowe informacje o miejscowości Byala. Obiecuję rozwinąć wątek po powrocie z wakacji 2016. A na razie mini-przewodnik filmowy o Białej

Odpowiedz
Myszabe, wielki aplauz za wyszukanie i umieszczenie filmu o Białej. Jak się o tym filmie dowiedziałaś i zdobyłaś dla forum? Naprawdę to mi sprawiło dużo przyjemności. Jak się okazuje Telewizja Silesia a teraz TVS jest do czegoś przydatna. Wprawdzie zazwyczaj nie nadaje się do oglądania ale za ten i być może inne podobne reportaże serdeczne podziękowania. Po obejrzeniu jakoś tak raźniej się zrobiło na duszy.
Z podziękowaniami
Mack
Odpowiedz
Mack, całą - starą już - serię filmów publikowałam w pierwszym poście tego wątku.
http://bulgaricus.pl/forum/showthread.ph...89#pid1789
Bardzo lubię wracać do tego programu, bo to rzeczywiście lekki przewodnik
Odpowiedz
Autobusy dalekobieżne.

W Białej zatrzymują się  jedynie niektóre autobusy:
Doris do Warny oraz do Sliwen przez Obzor, Nesebyr, Burgas
Elabus do Katowic i Krakowa- latem.
Z Białej do Sofii kursują w sezonie letnim dwa autobusy.

Natomiast w Obzorze na dworcu przystają autobusy:
do Sofii w okolicy godzin  9, 14, 21, w ciągu sezonu letniego znikają i pojawiają się ponownie, zależnie od popytu
Viktori 13 o godz. 7.30 do Płowdiw,
Arda Tour o godz 10.45 do Starej Zagory i Haskowa,  
Kristał o 11.45 do Starej Zagory i Kyrdżali,
Bojdewi o 13.45 do Swilengradu
Arda Tour o 14.30 do Dymitrowgradu, Haskowa i Stambołowa
Syrnela o 15.00 do Starej Zagory i Haskowa
Medilin o 16.15 do Sliwen, Starej Zagory i Płowdiw.
Tymi autobusami można z Warny przyjechać do Obzoru, 45 minut wcześniej wyjazd z Avtogara Warna przy bulwarze Władysława Warneńczyka 158.

Ponadto przez Obzor i Białą przebiegają linie międzynarodowe na Ukrainę, do Rosji, do Rumunii, do Turcji a nawet z Warny przez Burgas do Niemiec, do Bremy  czyli trochę nadrabiając drogi.
Czasem zatrzymują się  gdy zabierają umówionego pasażera, przystają wówczas tuż obok dworca w Obzorze.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości