Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rodopi / Родопи
#11
(19-01-2016,22:36:23)zdzicho napisał(a): Bardzo mnie to interesuje. Ja będę pisał o Rodopach, ale jak skończę o Pirinie  i o Rile.
To będzie jeszcze przed wiosną , myślę.

O, super czyli będą też piesze wędrówki w temacie. Smile
Odpowiedz
#12
Z całych Rodopów, porównywałbym je raczej z całymi Beskidami niż z Bieszczadami, bo są bardzo rozłożone w przestrzeni, wybrałem po długim planowaniu tylko malutki fragment w Rodopach Zach., najbardziej moim zdaniem interesujący.
Znacie, to poczytajcie mojej i Malgosinej narracji z ilustracjami.
Okazuje się, że autobus z Goce Dełczew do Teszeł a nawet do Dospat w ogóle nie jeździ z powodu, jak się później dowiadujemy, małej ilości pasażerów. Jedyne miejsce, do którego możemy dojechać to Satowcza, bo autobus jedzie do Waklinowa. Można wziąć też taksówkę, bardzo zapewne drogą, bądź łapać stopa. Wybieramy autobus. 
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#13
Kierowca autobusu słysząc, że chcemy dostać się do Dospat podrzuca nas jeszcze dalej na trasę za Satowcza i wystawia na rozstaju dróg na skrzyżowaniu na Dospat w szczerym polu.
Stajemy zaraz za skrzyżowaniem, pod drzewem zjadamy coś w rodzaju lunchu. Zaczynamy łapać stopa i jeden z pierwszych samochodów udaje nam się zatrzymać.
Piękna kobieta z małym chłopcem ufnie nas zabiera, na tylnym siedzeniu leży jej torebka. W mijanych miejscowościach są meczety z minaretami z nowymi blaszanymi dachami na cienkich wieżyczkach. Jesteśmy na płd. zachodzie Bułgarii, to mniejszość muzułmańska zdaje się dość liczna.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20288.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20289.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20290.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20291.JPG]

Wielkie Bałkany zamieniają się w drobne pagórki. Zagłębiamy się w Rodopy. Wysiadamy w centrum Dospat na awtogara Dospat, który nie funkcjonuje i jest w rozsypce.
Mężczyźni kurzący papierosy, niedaleko przy stoliku, wskazują nam kierunek naszej dalszej drogi - zaraz obok jest skrzyżowanie i szosa do Dewin.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#14
Rodopy to moje najbardziej ukochane góry Bułgarii - magiczne, pełne śladów po Trakach i spokojnych wiosek z odrębną kulturą Smile
Odpowiedz
#15
Niebawem łapiemy następnego stopa (młodego chłopaka) i pytamy czy do Borino. Tak. W Borino pytamy czy może do Teszeł. Tak. W Teszeł czy może do Trigrad. Ale aż tak dobrze już nie ma. Wysiadamy w Teszeł, idziemy „na peszeł” to 11 km. Po drodze mijamy turisticzeską spalnię, gdzie według planu mieliśmy nocować, ale jest dopiero 14-ta, chcemy więc jechać dalej do Trigrad. Stoimy przy drodze stoimy, ponad pól godziny,słońce pali, nikt się nie zatrzymuje. Dopiero jak ruszamy zatrzymują się sympatyczni Bułgarzy z Sofii. Na odcinku Teszeł – Trigrad góry rodopskie udowadniają, że są czymś więcej niż łagodną wersją Riły i Pirinu. Wielkie, potężne i wysokie na kilkadziesiąt metrów bloki skalne zwisają nad wąską drogą, po drugiej stronie drogi wartko płynie Trigradska Reka. Czasem rzeka znika pod ziemią, a skały tworzą wąwóz bądź zamykają się w tunel. Mocne wrażenia, piękne widoki. Tu, w Trigrad, postanawiamy szukać noclegu. Zaraz po wyjściu z samochodu widzimy kobietę handlującą przy drodze strojami regionalnymi i wyrobami własnej roboty.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20292.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20293.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20294.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20295.JPG]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#16
Zagadujemy na temat noclegu. Ma dla nas nocleg tuż obok - kwaterę z łazienką za 12 lewa/os.
pięknie urządzoną na ludowo z taką np. ręcznie wykonaną tablicą atrakcji przyrodniczych w okolicy. Widać, że chętnie przyjmują turystów.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20331.JPG]

Turystów, patrząc później po stolikach, w sumie ok. 20-30, ale to niewielka miejscowość.
Wokół domku jest piękny ogródek.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20296.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20297.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20298.JPG]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#17
A z domku piękny widok.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20299.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20300.JPG]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#18
Z atrakcji są tu blisko jaskinie, via ferrata, parę knajpek i hoteli, muzeum. Warto tu zajrzeć w czasie przejażdżki samochodowej po Bułgarii, ale to też dobry punkt wylotowy do wędrówki po Rodopach.
Zaplanowałem zwiedzić jaskinię Diabelskie Garło, bo to niedaleko.
Do jaskini idzie się szosą, tą samą którą przyjechaliśmy z Teszeł.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20306.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20309.JPG]

Patrząc na mapę Rodopów zach. przed wyjazdem miałem wrażenie, że na odcinku od Trigradu do Diawołsko Garło i dalej do Trigradsko Żdrieło i Jagodiny są dwa równoległe szlaki czerwone w odległości kilkudziesięciu metrów, ale naprawdę jest tylko jeden szlak czerwony, a na mapie czerwony jest rozdwojony chyba dla zmylenia turystów. Z tym że w terenie jest jeszcze szlak niebieski, którego z kolei nie ma na mapie.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#19
Jesteśmy przed jaskinią.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20313.JPG]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#20
Idzie się w górę. I są poręcze.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20314.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20315.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20316.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20317.JPG]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości