Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Belica / Белица
#1
Następną, po Bansku, miejscowością z której można dojechać w Pirin od północy jest Belica.
Belica jest właściwie granicą między Riłą i Pirinem. Ma połączenie z Banskiem i z kompleksem wypoczynkowym Semkowo w Rile.

 Od stacji do samej miejscowości jest jeszcze 4 km.

[Obrazek: 100_0796.jpg]
Budynek dworca kolejowego.


[Obrazek: 100_0798.jpg]
Pozostałość po dworcu autobusowym?


[Obrazek: 100_0799.jpg]


[Obrazek: 100_0803.jpg]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#2
Będą niedziwedzie za chwile coś czuje Smile
Odpowiedz
#3
Nie będzie niedźwiedzi, nie zdążyliśmy.

Droga zajęła nam ok. 40 min. Wejście do Belicy otwiera wielki tartak. Ulicami zmierzają pochody ludzi, prawdopodobnie robotników, wszyscy idą w jednym kierunku, nie wiadomo w jakim. W pobliżu jest stacja benzynowa, jakieś mini-biuro o europejskiej powierzchowności i policja. Wydają się bezpiecznym źródłem informacji.
[Obrazek: 100_0805.jpg]

[Obrazek: 100_0810.jpg]

[Obrazek: 100_0807.jpg]

[Obrazek: 100_0808.jpg]
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#4
W rezultacie naszym pierwszym przewodnikiem po miasteczku okazuje się policjant, sympatyczny 30-40 lat, najprawdopodobniej sąsiad lub kolega ze szkoły reszty gromady, która się już dokoła nas zebrała. Mówi, że jest autobus mniej więcej za 3 godziny o 14.50 i że możemy się do tego czasu pożywić w restauracji Zdrawec - dobra i nie taka droga, a sama Belica nie jest niestety szczególnie atrakcyjna dla turystów. Zagłębiając się w uliczki tej małej mieściny odkrywamy jednak, że jest wręcz przeciwnie. Belica jest miejscem ciepłym i przytulnym. Na pierwszy rzut oka widać, że ma swoją bogatą historię i tradycję.
[Obrazek: 100_0811.jpg]

[Obrazek: 100_0812.jpg]

[Obrazek: 100_0813.jpg]

[Obrazek: 100_0816.jpg]

Idziemy wpierw odnaleźć stację autobusową i upewnić się co do podanej godziny odjazdu. Niestety nie ma żadnej aktualnej rozpiski, kobieta która przesiaduje niedaleko o ciemnej brunatnej twarzy podaje nam jakąś inną godzinę.

[Obrazek: 100_0819.jpg]

[Obrazek: 100_0822.jpg]
Restauracja Zdrawec.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz
#5
Idziemy znowu w kierunku centrum. Na głównym placu zupełnie niespodziewanie zaczepia nas młoda Amerykanka. Przyjechała tu na 2 lata, w ramach wolontariatu, uczy w szkole angielskiego i zdaje się dobrze znać to miasto. Podaje jeszcze inną godzinę odjazdu autobusu i poleca nam informację turystyczną niedaleko.
I tam się też kierujemy. Tu wita nas pani Adrianna, dobrze znająca język rosyjski. Zaprasza nas do dużego owalnego stołu i przez najbliższe pól godziny poświęca nam całą swoją uwagę.
Rozwiązuje zagadkę godziny odjazdu autobusu dzwoniąc do koleżanki na stację, opowiada o Rezerwacie Tańczących Niedźwiedzi 17 km stąd, wreszcie zaprasza do zwiedzenia muzeum miejscowości Belica.

[Obrazek: 100_0823.jpg]
Informacja turystyczna z zewnątrz.

[Obrazek: 100_0824.jpg]
Pani Adrianna.
Z wielką przyjemnością zwiedzamy muzeum. Oprowadza nas sympatyczny archeolog Izydor, koło 30-tki. Wpierw pokazuje pozostałości po starożytnych mieszkańcach tych okolic - plemionach trackich. Etnicznie Bułgarzy chętnie przyznają się do swych trackich korzeni. Później czas na nowszą historię bułgarską, a więc okres 500-letniej brutalnej okupacji tureckiej i rewolucji wyzwoleńczych w końcu XIX wieku przy pomocy słowiańskich braci- mocarstwa rosyjskiego. Bułgarzy w podobnym stopniu co Polacy byli narodem dumnym i upartym. Beliczanie chwalą się historią - legendą, gdy chrześcijańscy mieszkańcy chcieli wznieść tu cerkiew. Turecki zarządca nie godził się na to. Budowali więc nocami, a w dzień wojska tureckie ich wysiłki obracały w ruinę. I tak przez tydzień aż oprawca zrobił się naprawdę zły. Bułgarzy przekonali go jednak, że centralnym punktem cerkwi będzie wieża z zegarem, który będzie pożyteczny zarówno dla muzułmanów jak i chrześcijan. Cerkiew wreszcie zbudowano. I tak narodowa duma połączyła siły z duchem wielokulturowości. Niestety musieliśmy się już żegnać z przemiłym panem Izydorem, żeby zdążyć na autobus.
Bułgaria to raj dla górskich wędrowców
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości