Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skalne monastyry
Przeprawa mostkiem musi robić wrażenie.
Odpowiedz
Ciekawe, postaram się tam dojechać w czasie pobytu w Szkorpilowcach. Mam tylko pytanie przy okazji : co to jest  - te ruiny zaznaczone na mapie koło Dobrina pod nazwą „Owecz” ?
Odpowiedz
(12-04-2016, 17:51:22)begus napisał(a): Ciekawe, postaram się tam dojechać w czasie pobytu w Szkorpilowcach. Mam tylko pytanie przy okazji : co to jest  - te ruiny zaznaczone na mapie koło Dobrina pod nazwą „Owecz” ?

Крепост Овеч - to jest właśnie to, o czym pisałem. Resztki twierdzy w mieście Prowadija, bo to miasto kiedyś nazywało się Owecz. To jest przedłużenie tej ściany skalnej, na której jest monastyr Shashkanite. Pojedź i napisz, jak było.
Odpowiedz
Dzięki Wkrak, juz się szykuję, jadę w sierpniu.
Odpowiedz
Monastyr Aładża

Na forum jest wątek na ten temat – dżek już się wykazał. Ale dla porządku jeden post powinien być też tutaj. Monastyr znajduje się obok Złotych Piasków, 4 km od południowej części miasta. Na upartego można tu dojść na piechotę, nie wiem, czy jest jakieś prowadzenie, ale na pewno jest pod górkę. Ewentualnie jadąc wzdłuż morza od Rumunii do Warny, warto tu zajrzeć.
Otwarte od 9:00 do 22:00, a wystawy do 17:00, bilet 5 lewa.
Od wejścia – na wprost ściana skalna z monastyrem, na lewo do katakumb, a na prawo do małego muzeum i toalet. W muzeum można zobaczyć, w jaki sposób mnisi tu żyli.

[Obrazek: P1220121.jpg]

[Obrazek: P1220145.jpg]

[Obrazek: P1220132.jpg]

Jest sporo miejsc, gdzie ludzie rzucają monety lub wkładają karteczki z życzeniami (prośbami).

[Obrazek: P1220149.jpg]

przed katakumbami

[Obrazek: P1220161.jpg]
Odpowiedz
Czekam na kontynuację tematu - po Waszych powrotach z BLG, bo ja przez jakiś czas się nie wybieram.
Odpowiedz
Powracam do tematu skalnych monastyrów w okolicy Provadija.

Mam zaliczone pierwsze zbliżenie bo do celu nie udało mi się dotrzeć z powodów wszelakich.
Monastyr św. Georgij : dojście ze wsi Petrov Doł, z głównego placu z czeszmą jest droga i takie żółte tabliczki na południowy zachód. Tubylcy zapytani byli zgodni – 3 km dojścia polną drogą przez łąki i zarośla lekko pod górkę. Uszliśmy z kilometr chyba i nawet nie było widać górki ze skałkami gdzie miałby być. Zawróciliśmy, tylko worek orzechów nazbieraliśmy.

[Obrazek: 201620.jpg]
Odpowiedz
W Provadija, przy wejściu do twierdzy Ovecz jest taka tablica informacyjna :
Szkic okolicy

[Obrazek: 201618.jpg]

Legenda

[Obrazek: 201619.jpg]

Czerwona „markirovka” znaczy szlak,  prowadzi z Ovecz, górą po skalnym płaskowyżu poprzez monastyry :
Numery : 18 - Monastyr Szaszkanite,  24 - sv.Georgij, 26 - Kara Pesztera
do wsi Monastir.

Szlak jest jako tako znakowany na kamieniach wzdłuż ścieżki zarastającej chwastami. Daleko nie doszliśmy bo po obejrzeniu muzeum w Provadija i twierdzy Ovecz dzień zaczął nam się szybko kończyć a towarzysząca rodzinka nie była przygotowana na takie marsze ani obuwiowo ani nastrojowo.

Monastyr Szaszkanite – nr 18 na planie, jest chyba mniej więcej na końcu tych skałek (widok spod północnej bramy-wieży twierdzy w stronę Provadija). Nie wiem czy są jakieś tabliczki z Provadija aby do niego trafić, zabrakło mi czasu aby sprawdzić.

[Obrazek: 201621.jpg]

Monastyr Gradiszte – nr 23, na zachód od sv.Georgij, nie jest przy czerwonym szlaku, może jednak jest do niego jakaś ścieżka ?

Monstyr sv.Georgij – nr 24 na planie, to ten numerek najbardziej wysunięty na północ na górze planu.

Monastyr Kara Pesztera – nr 26 powinien być dostępny ze wsi Monastyr.

W tych skalnych ścianach w okolicy Provadija kryje się jeszcze więcej różnych ciekawych „dziur”, trzeba by to rozpracować. 
Pozostaje mi zdobyć dokładną mapę i przygotować następne podejście na przyszły rok.

Odpowiedz
Nareszcie ktoś to rozpracował. Myślę, że ta czerwona trasa nie ma sensu, zwłaszcza z rodziną, a i tak zgubisz oznakowanie. Ewentualnie do nr 18, czyli do Manastir Szaszkanite.
Do innych trzeba uderzać ze wsi Manastir i Petrov Dol.
Odpowiedz
Mam taki plan na lato 2017 :

Poszperać w necie i ściągnąć dokładne mapy okolic Provadija, opisy monastyrów i jak się da ich pozycje GPS, mam już pewne namiary.
Zostawiam rodzinkę na plaży, w barze, sklepie gdzie chcą i jedziemy tylko we dwoje w dobrych butach i pełni entuzjazmu.

Zaczynamy od Petrov Doł, do monastyru sv.Georgij powinno łatwo pójść, potem warto poszukać ścieżki do Mon. Gradiszte, może będzie, może są strzałki...wyjdzie/nie wyjdzie ?

Dalej albo wrócimy albo pociągniemy do Mon. Szaszkanite i albo wrócimy tę samą drogą do auta albo jak można to zejdziemy do Provadija i wrócimy stopem do auta. Ten wiszący most bardzo mnie nęci !
Jak nie dojdziemy do Szaszkanite to go zaatakujemy od twierdzy Ovecz, górą, szlakiem.

Do wsi Monastir dojedziemy od Provadija i do Mon. Kara Pesztera powinno być łatwo trafić.

Odpowiedz