Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rumunia znalezione w internecie
#11
(18-12-2017,13:06:11)ventosa napisał(a): może znacie, natknąłem się niedawno na coś takiego:
wrumunii.pl
można tam znaleźć różne ciekawostki, jak np. że niedawno zmarł ich ostatni Król albo że Rumunia w 2017r ma prawie 9% wzrost gospodarczy,

O królu pisała i nasza prasa a wzrost mają 8,8% w jednym kwartale (bodaj III kw 2017)
Wiecej w artykule na interiiSobolewski o Rumunii
Odpowiedz
#12
Niech będzie, choć nie bardzo rozumiem co to ma do rzeczy.
Podałem przykłady, sam o wzroście pkb czytałem wcześniej gdzieś indziej (i jak już jesteśmy tacy dokładni to dla ścisłości jest to wzrost w III kwartale liczony rok do roku).
Odpowiedz
#13
Heh, widzę że zrobiłem to czego nie lubię u innych - nie lubię klikać w linki jeśli podający link nie uzasadni po co miałbym to robić. Wink
Z założenia nie klikam w linki nie opisane, co się w tym wątku często zdarza Wink
Już się poprawiam.
Wywiad z Ludwikiem Sobolewskim zalinkowałem, bo uważam, że warto przeczytać opinie człowieka, który w Rumunii był nie po to by "zebrać materiał", ale po prostu tam pracował jako prezes giełdy w Bukareszcie i ma dużą wiedzę nt gospodarcze zwłaszcza w skali makro.
Nie jest też dziennikarzem i nie prezentuje chwytliwych haseł tylko wyważone opinie.
Koniec reklamy Wink
Co do cyferek, to jak zwykle w szklance są dwie części - pełna i pusta.
+8,8% do PKP to oczywiście dobrze (choć Sobolewski i tu niuansuje), ale:
- to tylko jeden kwartał
- po kryzysie baza była niska
- im mniejsza gospodarka tym łatwiej o takie "strzały" - sam pamiętam jak w kryzysie PKB Estonii spadł o 20% co u nas byłoby niewyobrażalne (a potem Estonie to dość szybko odrobiła co u nas również byłoby niewyobrażalne Wink)
Odpowiedz
#14
(18-12-2017,13:06:11)ventosa napisał(a): może znacie, natknąłem się niedawno na coś takiego:
wrumunii.pl
można tam znaleźć różne ciekawostki, jak np. że niedawno zmarł ich ostatni Król albo że Rumunia w 2017r ma prawie 9% wzrost gospodarczy, dzięki obniżeniu podatków i ułatwieniom w działalności gospodarczej.
albo wywiad z tym gościem, co się u niego stołowałem w bukareszcie, który to zresztą sam nagrywałem a potem kumpel przelał na papier Big Grin
a z tym wzrostem to jest tak, że on głównie ładnie na papierze wygląda. taki dowcip kiedyś był, że państwo może i bogate, ale niekoniecznie jego obywatele Wink rzeczywistość wypada trochę gorzej i w związku z tym od tygodnia ścianę na fejsie mam zawaloną wynurzeniami tamtejszych kolegów o tym i o owym Cool
Odpowiedz
#15
No wiadomo, kraj jest bardziej do tyłu niż Polska to i poziom życia niższy.
Ale tacy Chińczycy jeszcze niedawno byli wyśmiewani, że pracują za miskę ryżu. Teraz, i to wcale nie tak powoli, to się zmienia i podejrzewam, że za kilkanaście lat to oni mogą zalać w wakacje taką np. Bułgarię, bo będzie ich stać. Już teraz średnie wynagrodzenie wynosi około 800 USD.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości