Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamchja
#1
Popełniam ten wątek - proszę ewcię ( przekopiowałem parę zdań bez twojej zgody )  o uzupełnienie wiadomości

Kamchija - dwadzieścia kilometrów na południe od Warny znajduje się rezerwat przyrody Kamchija, jest to jednocześnie miejsce z najdłuższą w Bułgarii plażą, która liczy sobie 14 kilometrów. Miejsce jest ciche i spokojne - więc nie polecam go tym, którzy szukają rozrywek typu dyskoteka, wesołe miasteczko, stragany z różnego rodzaju "bawionkami". W okolicy jest kilka sklepów, restauracji, barów - czynnych głównie w sezonie. Kamchija to też nazwa rzeki, która jest najdłuższą i największą rzeką Bułgarii uchodzącą bezpośrednio do Morza Czarnego. Tereny zalewowe u jej ujścia wpisano w 1977 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

(26-06-2015,18:48:47)ew-cia napisał(a): Tak, jak obiecałam, rozejrzałam się po okolicy i po samym Oasis Beach Resort Kamchia. Miejsce ciche, bardzo spokojne, dzięki położeniu – od morza czuje się chłodzący powiew wiatru. Widać, że personel dba o ośrodek, teren jest regularnie sprzątany, trawa strzyżona, podlewana, baseny czyszczone. Na terenie nie ma lokalu gastronomicznego, w sezonie działa barek przy basenie. Jest sala bilardowa, niewielka siłownia. Same apartamenty wyposażone są tak, aby można było przygotować coś samemu.
W pobliskim Dolnym Bliźniaku namierzyłam dwa sklepy spożywcze, w których spokojnie można kupić podstawowe artykuły spożywcze, alkohol, chemię, przy czym sklep ARO jest większy i lepiej zaopatrzony. Sklepy czynne są w sezonie od 7:00 do 22:00 (taką informację znalazłam na sklepie przy cerkwi). W obydwu sklepach można płacić kartą. Kantoru nie znalazłam i raczej w Blizniacy nie ma. Najbliższe bankomaty: Kamchija (należy kierować się za strzałkami) oraz Priseltsi (bankomat Unicredit - stacja paliw po lewej stronie, jeżeli jedzie się do Warny). Restauracje: jedna przy zjeździe z głównej drogi do Kamchii, druga Petrata, w Dolnym Blizniaku – jadąc główną, asfaltową drogą od strony Kamchii, po lewej stronie jest nowe boisko i duży plac zabaw a po prawej – restauracja.
Aby trafić do sklepu ARO, jadąc (idąc) od strony Kamchii, nie skręcamy w asfaltową drogę, tylko pięć metrów dalej należy skręcić w nieutwardzoną drogę (po lewej stronie powinien być pasący się koń) i tą drogą prosto do góry, droga po ok. 100 metrach przechodzi w asfaltową. Asfaltem cały czas w górę, za drogą z pierwszeństwem, po lewej stronie jest sklep ARO.
W samej Kamchij (3 km drogą od Oasis BRK) znalazłam trzy sklepy spożywcze, z tym najlepiej zaopatrzony jest sklep SUPERMARKET przy rondzie obok SOK Kamchija, czynny 9:00 – 21:00, sporo chemii, materaców do pływania, wyrobów regionalnych.
Plaża – jednym słowem: Piękna! Przy plaży kilka działających restauracji.
Polecam dotarcie do ośrodka Romantika, a stamtąd w lewo po skałkach – do plaży Raj. Trochę trzeba poskakać po skałach, ale warto. W morzu bawiły się delfiny…

ja od siebie dodam, że Kamchija ma najwspanialszą plażę w BG - jej długość, dzikość, absolutny brak architektury, o dziwo - brak też ludzi ( no, troszkę jest ), naprawdę pozwala odpocząć !

idealne remedium na hałas, tłok, szum aglomeracji i... brak Polaków, jeszcze

fotografie miejscowości i plaży zamieszczone są w wątku ewci - Kamchija by ewcia oraz w mojej relacji z roku 2015

zdjęcie by ewcia
[Obrazek: 5244919_P5153209.JPG]
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#2
W końcu zebrałam się i napiszę kilka zdań o Камчия. W miarę możliwości będę używała oryginalnych nazw miejscowości, bez ich odmiany, tak jak to jest w języku bułgarskim. Wszelkie opinie i oceny są subiektywne i nie każdy musi się z nimi zgadzać.
Камчия (Kamchija, Kamczija, Kamchia, Kamcija – nawet na drogowskazach można spotkać się z różną transkrypcją) – potocznie tak nazywa się miejscowość, która znajduje się przy ujściu rzeki Камчия (kompleks Камчия). Камчия – to przede wszystkim nazwa rezerwatu przyrody, który obejmuje dolny bieg rzeki o tej samej nazwie. Камчия to również najdłuższa w Bułgarii plaża, co dla mnie najważniejsze, nie została zabudowana hotelami. W sezonie 2016 trochę bardziej zagęszczona niż w 2015 r.

[Obrazek: 6081695_P5153209.JPG]

[Obrazek: 6081694_P8273416.JPG]

[Obrazek: 6081693_P8313535.JPG]

Dla poszukujących ciszy i spokoju – miejsce idealne, dla szukających rozrywek, sklepów, wszelkiego rodzaju straganów – cóż, radzę pojechać dalej na południe – może Obzor?
W związku z tym, że moją bazą wypadową jest Оазис Бийч Ризорт Камчия (zwany dalej OБР К) wszelkie wyliczenia odległości do ciekawych miejsc, będę podawała od tego kompleksu. Uwaga kompleks Камчия i OБР К – to dwa różne miejsca, oddalone od siebie o ok. 3,5 km!
W maju Камчия wygląda tak:

[Obrazek: 6081763_P5223301.JPG]

[Obrazek: 6081761_P5223305.JPG]

Niestety - zdjęcia nie przekazują zapachów...

Jak dostać się do Камчия?
Jadąc samochodem z Варна (Warny) do Бургас (Burgas) – ok. 23 km od Warny należy skręcić w lewo na rozjeździe dróg – drogowskaz na Камчия. Po przejechaniu ok. 800 m, po lewej stronie znajduje się moja baza, jadąc dalej ulicą, po przejechaniu ok. 3,5 km dociera się do kompleks Камчия.
Autobusem – dwa razy dziennie z Автогара Варна (Dworzec Autobusowy) Варна бул. "Вл. Варненчик" 158 odjeżdża autobus, który jedzie do kompleksu Камчия (8:40 i 15:50) – czas dojazdu 30-40 minut, po dojechaniu do kompleksu autobus wraca do Warny. Cena biletu 3,5 leva. Można również dojechać do w/w skrzyżowania autobusem jadącym z Warny do innych miejscowości na południu i wysiąść na przystanku Долен Близнак, ale wtedy do przejścia jest kilka kilometrów...

Gdzie można zjeść?
W SOK Kamchia – restauracja Кристал. W 2015 r. restaurację testował Peter – opisał w relacji. W restauracji nie byłam – nie wypowiadam się. Byłam na dole w barze – masakra. Okropna, gumowata caca i piwo z puszki, bo nie działał dystrybutor do nalewanego. Wiem, że więcej z baru Кристал nie skorzystam. No chyba, że zakup wody, jeżeli będzie z działającej lodówki.
Kolejny lokal – całoroczna Старата лодка. Z całego obiadu najlepszy był deser Бисквитнa тортa – pychota! Ogromny kawał pysznego tortu z czekoladową masą, na to jeszcze tam wrócę. Reszta – może być. W menu królują pizza i zapiekanki ziemniaczane.
Kolejna - Златна рибка – przy główny placu – również zjeść się da, ale szału nie ma.
Najbardziej pasowała nam Механа "ПРИ БРАТЧЕДА" – po prawej stronie, tuż przed zjazdem na dół do „centrum” Камчия. Szkembe czorba i midi – to było to, co tam jadaliśmy najczęściej.
Oprócz w/w przy plaży jest jeszcze kilka sezonowych knajpek: Robinson, Balaton, Olimp, restauracja przy kompleksie Romantika. Korzystaliśmy sporadycznie – caca, piwo, frytki – OK. W sezonie, przy drodze do plaży Romantika działają sklepiki (w tym jeden całodobowy!), w których można kupić np. paczkowane mięso z Lidla, po południu można kupić kurczaka z rożna. Ogólnie – mimo, że okolica wydaje się odludna, spokojnie da się kupić coś do jedzenia i picia.
Sklepy: w sezonie w kompleksie Камчия czynnych jest kilka sklepików z pamiątkami, po sezonie pamiątki kupimy tylko w SOK Kamchia (Санаторно-оздравителен комплекс Камчия). SOK Kamchia to olbrzymi kompleks wybudowany przy udziale kapitału bułgarsko-rosyjskiego (podobno część rosyjska jest do kupienia). Na terenie ośrodka znajduje się basen, boisko, amfiteatr, różne sale dydaktyczne oraz część sanatoryjna. Cześć noclegowa składa się z budynków hotelowych oraz kilkunastu budynków, w których znajduje się po kilka apartamentów. Kompleks robi ogromne wrażenie. Przynajmniej z zewnątrz.
Wracając do sklepów- w sezonie znalazłam czynne trzy sklepy spożywcze (na terenie kompleksu Камчия), najlepiej zaopatrzony jest sklep przy rondzie (droga zjazdowa do plaży), tu w sezonie kupimy również pamiątki, zaopatrzenie sklepu w 2016 r. zrobiło na mnie wrażenie. Jeżeli chodzi o sklepy spożywcze w okolicach „mojej” bazy - Оазис Бийч Ризорт Камчия – to najbliższy sklep spożywczy jest w odległości 1 km we wsi Долен Близнак, w Долен Близнак jest jeszcze jeden sklep – w pobliżu przystanku autobusowego, ale tego sklepu nie lubię i raczej z niego nie korzystam. Latem, na przeciwko przystanku autobusowego w Долен Близнак można kupić pomidory prosto z ogródka.

Co ciekawego można zobaczyć w bliższej i dalszej okolicy? Dobre pytanie! Sama nie wiem od czego zacząć.
Najbliżej jest plaża – szeroka, piaszczysta, ciepłe morze, czasami ogromne fale, ale przede wszystkim każdy znajdzie tam spokojne miejsce dla siebie. Dla szukających totalnego spokoju polecam spacer w lewą stronę, po skałkach, na odludną „Rajską plażę”. Dla bardziej wytrwałych – w prawo plażą, przejście przez rzekę (o ile jest niski poziom wody!) -  spacer około 8 km do Шкорпиловци (Shkorpilovtsi).
Nie każdy wie,  że w Bułgarii hoduje się bawoły. I to miejsce jest bliżej niż plaża!  Hodowla tych ogromnych zwierząt znajduje się naprzeciwko „mojej” bazy, wychodząc z terenu Оазис Бийч Ризорт Камчия wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i jeżeli mamy odrobinę szczęścia, to po wejściu w zarośla, spotkamy się z bawołami wylegującymi się w kałużach. Z tego co się zorientowałam, nie wszyscy z tego forum, którzy byli w OБР К zorientowali się, że te ogromne zwierzęta mieszkały po sąsiedzku 

[Obrazek: 6081437_P5223313.JPG]

A co poza tym można zobaczyć? Kiedyś wydawało mi się, że to takie odludzie, że wyjeżdżając w tamte rejony nic się nie zobaczy, ale to było dawno.
Ciekawym miejscem jest Pесторант-барбекю-зоо кът Горица (Gorica Restaurant) 23 km od OБР К – w restauracji nie byłam, ale byłam w zoo (raczej mini zoo) – mnie się podobało, co prawda nie ma tam tygrysów, słoni, żyraf ale są kozy, konie, osiołki, dziki, para jeleni, struś, mały kangurek, małpki i jeszcze inne zwierzątka, których nie pamiętam. Najciekawsze jest to, że można je karmić. Kózki szaleją! A czego nie zjedzą kozy – to dokończy dyżurny kogut ze swoimi partnerkami.

[Obrazek: 6081457_P8283475.JPG]

[Obrazek: 6081493_P8283469.JPG]

W Warnie – oczywiście należy odwiedzić symboliczny grób Władysława Warneńczyka oraz Delfinarium. Grób jak grób, ale jak się pojedzie z Polski do Warny, to tak trochę głupio tam nie być. Córka tyle razy zadawała mi to trudne pytanie – czy byłam zobaczyć grób Warneńczyka, że w końcu byłam, zobaczyłam.  Grób znajduje się na terenie parku, który utworzony został w miejscu, gdzie w 1444 r. rozegrała się bitwa. Na uwagę zasługuje muzeum, gdzie zgromadzono m.in. znalezioną na polu bitwy broń, w piwnicy znajduje się ekspozycja poświęcona historii powstania całego obiektu. Warto się zobaczyć.

Delfinarium – to tak jak z cyrkiem – jednym się podoba innym nie. Mnie się podobało. Z tego co widziałam – dzieciakom w różnym wieku również. Może dziecinnieję?
Rezerwat Побити камъни (kamienny las) 40 km od OБР К (20 km na zachód od Warny) – skalne kolumny. Ciekawe miejsce, należy wybrać się raczej w chłodniejszy dzień.

Мадарски конник (Jeździec z Madary) relief naskalny, wpisany na listę UNESCO znajduje się w okolicach wsi Madara niedaleko Szumen. Byłam, widziałam, raczej więcej tam nie pojadę. Jeżeli ma się wolny czas, to można się tam wybrać np. przy okazji oglądania innych atrakcji np. Шумен (Szumen)  - Pomnik Twórców Państwa Bułgarskiego.
Kolejne ciekawe miejsce do zobaczenia to Крепост Овеч k/ Провадия – twierdza zbudowana na skalnym płaskowyżu, wznosząca się nad miasteczkiem Провадия. Warto odwiedzić.

[Obrazek: 6081560_P5173271.JPG]

[Obrazek: 6081561_P5173258.JPG]

Нос Калиакра (Półwysep Kaliakra) – 98 km od  OБР К – dłuższa wyprawa, ale za to jakie widoki! Jeżeli dojedziemy tam, to rzut kamieniem jest Kamienny Brzeg i Rezerwat Jajłata. Piękne miejsca.

[Obrazek: 6081602_P5143171.JPG]

[Obrazek: 6081603_P5143176.JPG]

[Obrazek: 6081604_P5143163.JPG]

[Obrazek: 6081605_P5143147.JPG]

piwonia bałkańska

[Obrazek: 6081606_P5143150.JPG]

W drodze powrotnej, dla tych którzy lubią midi,  polecam restaurację Dalboka.

[Obrazek: 6081620_P5143178.JPG]

[Obrazek: 6081621_P5143179.JPG]

Oczywiście, to nie wszystko. Jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, o których - mam nadzieję - jeszcze napiszę.
Odpowiedz
#3
Film z plaży Камчия - końcówka sierpnia 2016

Odpowiedz
#4
Niestety nie bangla

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#5
Przy plaży kmachia były jakiesz doły pod wodą i tabele , żeby tam na wchodzić do wody . Teraz są jeszcze?
Odpowiedz
#6
Żadnych tablic nie było. Gdyby było coś nie tak, to chyba tak by się ludziska do wody nie pchali (tak mi się wydaje...)
Odpowiedz
#7
To było kiedysz w latach 80-tych , pewnie morze uformowało je i już je nie ma .
Odpowiedz
#8
Wlascicielem SOK Kamchija jest urzad miasta - Moskwy i juz zmienili decyzje o sprzedazy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości