Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaką walutę wziąć ze sobą?!
Ponieważ jeżdżę przez Rumunię z noclegiem co najmniej jednym biorę ojro (bilon też), kartę, a na miejscu wypłacam też ok 500 lei. Jak nie wykorzystam to tankuję auto.
Odpowiedz
banki potrafią taki spread dowalić na podwójnym przewalutowaniu, że kurs euro wychodzi o 30 gr. więcej, niż w kantorze. czasy gdy się bardziej opłacało plastikiem płacić już się dawno temu skończyły. wygodne to to jest ale wygoda kosztuje. a z lewami jest tak, że lewów na pewno nie opłaca się kupować przed sezonem. natomiast poza nim jest różnie. kupiłem na wiosnę przy przeliczniku bgn/eur, o ile dobrze pamiętam, 1.91 a te przywiezione z powrotem sprzedałem w sezonie w dokładnie tym samym kantorze powyżej mojej ceny kupna i to tak chyba ponad 10 groszy. i wtedy ratio dla kupujących faktycznie dosyć mizerne było
Odpowiedz
Niedawno kurs euro wynosił prawie 4,0 zł i wtedy w niektórych kantorach pojawiły sie sensowne kursy waluty rumuńskiej i bułgarskiej. A w większości zabrać euro i wymienić w Bułgarii. Ponadto na wszelki wypadek trzeba zabrać euro - drobne banknoty i bilon. Bilon przydaje się, gdy trzeba zapłacić za winietę w Rumunii, płatne mosty na Dunaju lub bramki w Serbii, jeżeli ktoś wybrał taką trasę. Ponadto drobne banknoty w euro: za pojedyncze noclegi w trasie prawie zawsze zapłacimy w tej walucie i w przypadku nieciekawych kontaktów z policją (mandaty) też można im wręczyć jakiś banknot.
Odpowiedz
(18-05-2015, 01:42:27)sproket napisał(a): banki potrafią taki spread dowalić na podwójnym przewalutowaniu, że kurs euro wychodzi o 30 gr. więcej, niż w kantorze. czasy gdy się bardziej opłacało plastikiem płacić już się dawno temu skończyły. wygodne to to jest ale wygoda kosztuje.

Potrafią, ale nie wszystkie.
Dlatego warto znać więcej szczegółów o swoich kartach, albo szukać kart do konkretnych zastosowań.

Przykłady:

1. Bank Pekao Unicredit (nie mylić z PKO BP)
- przy płatnościach bezgotówkowych kartą debetową do konta przelicza bezpośrednio walutę miejscową na PLN bez prowizji
- przy wypłatach z bankomatów Unicredit Bulbank nie pobiera prowizji i też nie obciąża spreadem

2. Citibank Handlowy, karta debetowa do konta. Kupujemy sobie EUR w jakimś kantorze internetowym, przed wyjazdem przepinamy kartę do konta w EUR (nie zapomnieć po powrocie przepiąć do konta w PLN)
- płacimy na całej trasie EUR (Słowacja), HUF, RON, RSD, BGN i wszystko schodzi nam z konta EUR bez spreadu i prowizji

3. Mój faworyt - ALIOR KANTOR. Wyrabiamy 2 karty - do konta w USD i do konta w EUR. Karty bezpłatne pod warunkiem wykonania jednej operacji w ciągu 6 miesięcy od wydania.
Kupujemy EUR i USD w Alior Kantorze albo gdziekolwiek i wpłacamy na te konta.
- w Słowacji w bankomacie po drodze wypłacamy potrzebną ilość EUR bez prowizji kartą do konta EUR - to ta niebieska Wink (pierwsza wypłata w miesiącu gratis, następne 9,00 zł/szt) oraz płacimy bezgotówkowo za co sie da;
- dalej używamy karty zielonej - do konta w USD - płatności w  HUF, RON, RSD, BGN -  wszystko schodzi nam z konta USD (prawie) bez spreadu i bez prowizji; bankomaty - pierwsza wypłata w miesiącu gratis, następne 9,00 zł/szt

Uwaga: opłaty za bankomat schodzą z konta w PLN - warto tam zostawić parę złotówek.
Odpowiedz
Najlepiej to jest zabrać kartę do konta walutowego - w euro - banku Pekao i wybierać pieniądze z bankomatu Bulbank.
Odpowiedz
jeżeli już chodzi o konkretne banki, to ja kilka lat temu zdecydowałem się na kartę Deutsche Bank debetową właśnie z powodu wyjazdów. Karta bez prowizji i gdy wybierałem różne waluty typu dawne lity czy korony sł., leje czy też levy lub funty, to wychodzi w okolicach ceny kantorowej. Za euro troszkę więcej, ale daje radę, bo oszczędza się na bieganiu za kantorami. No i plusem jest, że ostrzegli mnie jak kopia karty wywędrowała do Turcji. Żeby nie było, że wszystko ok i że promuję, to do samego konta i obsługi zwykłej mam kilka zastrzeżeń. Ale karta jednak ok.
Odpowiedz
Może jestem człekiem starej daty jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, ale króluje u mnie gotówka:

Euro (w tym z 10 w bilonie) - winieta + dotankowanie na Słowacji oraz będę sobie wymieniał w banku na miejscu + wymiana w Serbii w banku na nocleg/bramki
Forinty 10 tys. na winietę + drobne wydatki (WC/coś do picia itp.)
Leje 250 - na winietę + nocleg tranzytowy + drobne wydatki (jedzenie itp.)
Lewy 450 - na 1/2 dzień pobytu z tankowaniem + winieta (kolega miał na zbyciu z zeszłego roku więc tanio udało sie zakupić)
Karty (PLN) też biorę, ale na zasadzie nieprzewidzianych wydatków.- nie chcę się bawić w skimming itp. Wink

*Kart (z konta EUR) za granicą używam tam gdzie EURO jest walutą.
Marcin
Odpowiedz
(19-05-2015, 20:39:26)ew-cia napisał(a): Najlepiej to jest zabrać kartę do konta walutowego - w euro - banku Pekao i wybierać pieniądze z bankomatu Bulbank.

Jaką przewagę ma wypłacanie w Bulbanku kartą do konta  EUR w stosunku do karty do konta w PLN?
I tak nie wypłacasz EUR tylko BGN
Odpowiedz
(20-05-2015, 14:10:52)Slavekk napisał(a):
(19-05-2015, 20:39:26)ew-cia napisał(a): Najlepiej to jest zabrać kartę do konta walutowego - w euro - banku Pekao i wybierać pieniądze z bankomatu Bulbank.

Jaką przewagę ma wypłacanie w Bulbanku kartą do konta  EUR w stosunku do karty do konta w PLN?

Nie ma przewalutowania ze złotowek na euro a potem na levy, przeliczenie jest według oficjalnego bułgarskiego bankowego kursu z euro na levy. Poza tym przy opcji posiadania karty Pekao s.a wypłata w Bulbank jest bezpłatna.
Odpowiedz
(20-05-2015, 18:32:23)ew-cia napisał(a):
(20-05-2015, 14:10:52)Slavekk napisał(a):

Nie ma przewalutowania ze złotowek na euro a potem na levy, przeliczenie jest według oficjalnego bułgarskiego bankowego kursu z euro na levy. Poza tym przy opcji posiadania karty  Pekao s.a wypłata w Bulbank jest bezpłatna.

Posiadacze kart złotówkowych Pekao informują, że wszystkie te własności mają zwykłe karty debetowe do rachunków w PLN.
Ja nie używam, więc nie sprawdzę.
Przy używaniu karty w EUR najpierw trzeba te eurosy zdobyć czyli dokonać przewalutowania PLN->EUR.
Następnie bank dokonuje przewalutowania BGN->EUR
Nie widzę zysku.
O bezpłatności bankomatów Unicredit można przeczytać na pierwszej stronie banku Pekao. Dla zwykłej karty, niekoniecznie w EUR.
Chyba niepotrzebnie komplikujesz.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości