Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaką walutę wziąć ze sobą?!
(20-05-2015, 22:37:20)Wawo napisał(a): Kiedyś ktoś mi powiedział: "Póki liczysz i przeliczasz urlop masz z głowy, jak przestaniesz zaczniesz z niego korzystać w 100%"

Big Grin

ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
No i właśnie również z tego założenia wychodzę.  Smile Chociaż z drugiej strony mam określony budzet  +, -  jakim mogę dysponować, ale wakacje w-g mnie nie są od ściubienia kasy, tylko to czas przyjemności na którą zap... cały rok.
Odpowiedz
z tego co pamiętam, ostatnim rokiem bez kombinowania, gdzie bardziej opłacało się przeciągnąć w sklepie za granicą kartę albo nie patrzeć na spread i ewentualnie liczyć prowizje za kolejne wypłaty z bankomatu, niż płacić gotówką wymienioną w kantorze był 2008, a i to do momentu jak złoty zaczął gwałtownie pikować pod koniec wakacji.

z drugiej strony bawić się teraz w zakładanie konkretnych kont w konkretnych bankach, w sytuacji jeśli ktoś nie jeździ regularnie i często za granicę, tylko dlatego, żeby przez 2 tygodnie na wakacjach przyoszczędzić stówę jest kompletnie bez sensu. w rozrachunku rocznym jest to nieodczuwalne. szkoda urlopu na przeliczanie kasy.

poza tym jak napisałem powyżej, jak ktoś nie planuje urlopu z dnia na dzień i wcześniej odkłada na niego pieniądze, to może podskoczyć do kantoru i zrobić 'machniom' na silnym złotym. lew ma to do siebie, że od czasu kryzysu w 1996 po wyjściu z niego i denominacji został na sztywno przybity do marki niemieckiej w stosunku 1:1 a po zniknięciu marki do euro, pomimo tego że Bułgaria nie jest w ERM2, więc wachnięć kursowych lew/euro w przeciwieństwie do złoty/euro praktycznie nie ma.
Odpowiedz
(20-05-2015, 22:11:56)igi123 napisał(a): Pieniądze to wazny temat, ale zgadzam sie również z opinią Wawo, że same różnice kursowe przy wypłacie w bankomatach oscylują w okolicy cirka ebaut jakieś max 100 Pln

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że ty się zgadzasz z tym czego @Wawo nie napisał Wink
On pisał o płaceniu kartą.
Gdyby za każdym razem zamiast płacić kartą, najpierw skorzystał z bankomatu, a zapłacił gotówką to różnice byłyby większe - w bankomacie masz nie tylko różnice kursowe ale i prowizję za wypłatę.

A co "mądrości ludowych" - po to jest ten watek, żeby każdy świadomie sobie wybrał najlepszą metodę posługiwania się pieniędzmi i nie kombinował przy kasie w sklepie, tylko miał święty spokój.

(20-05-2015, 20:13:24)Wawo napisał(a):
(20-05-2015, 19:10:31)Slavekk napisał(a): Nie widzę zysku.

Troche chyba jednak jest, bo gdy sam w np. kantorze internetowym wymienisz PLN na EUR czesto po kursie zblizonym do tego z NBP i później masz tylko przewalutowanie po kursie 1.95 BGN na EUR. Wychodzi lepiej niż BGN na  EUR a pozniej po kursie z banku na PLN na każdym euro to nawet 0,2 pln. Ale to dla tych gdzie co szukają każdego grosza na transakcji.

Ale ja się odnosiłem do konkretnego banku (Pekao) w którym różnice kursowe są znacznie mniejsze niż 0,2pln
W większości banków jest jak pisałeś, ale są wyjątki, które warto znać.
W poście nr #14 o niektórych pisałem
Odpowiedz
Może nieprecyzyjnie napisałem, chodzi o to że opłaty przy korzystaniu z bankomatów w moim przypadku to 50 - 60 Pln. Oczywiście tam gdzie można płacic kartą to płacę (dodatkowe może 50 pln za spreed)
Odpowiedz
igi123 o to właśnie chodzi, koszt urlopu w BG i tak to jeden z niższych w Europie , cały rok człowiek czeka na te 2 tygodnie i szczypać się o te 100 czy 200zł bo gdzieś na wymianie się zaoszczędzi to dla mnie strata czasu, wszystkich wydatków i tak nie da się zaplanować, trzeba mieć ze sobą rezerwę

ks. Tischner
Odpowiedz
(21-05-2015, 09:53:57)peter1974 napisał(a): igi123 o to właśnie chodzi, koszt urlopu w BG i tak to jeden z niższych w Europie , cały rok człowiek czeka na te 2 tygodnie

Jeden czeka cały rok, a drugi wyjeżdża kilka razy do roku - niekoniecznie za każdym razem do Bułgarii.
Szereg informacji  się przydaje przy każdym wyjeździe

Cytat:i szczypać się o te 100 czy 200zł bo gdzieś na wymianie się zaoszczędzi to dla mnie strata czasu,

No popatrz, a w opisach dojazdu znajdziesz szereg info o bezwinietkowym pokonaniu np. Słowacji czy Węgier.
A to tylko 40 zł...

Ja bym sugerował. aby w tym wątku podawać informacje, a nie rozpisywać się o własnych poglądach.
Ludzie swój rozum mają i sobie wybiorą, co dla nich ważne.
Odpowiedz
to dokladnie napisałem, każdy robi jak uważa...

ks. Tischner
Odpowiedz
Sprawdziłem dzis u źródła :
Bank PKO BP SA pobiera od transakcji/wypłaty w bankomacie w BG opłate 3% wartości transakcji lecz nie mniej niż 10 zł. Płatności kartą - także kredytową - wolne są od opłat.
Odpowiedz
Plus kurs za przewalutowanie i 1€ po 4,20. No, niestety ale wakacje kosztują!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości