Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokumenty przydatne w Bułgarii i krajach tranzytowych
Do Bułgarskiego abc nie da się wrzucić, więc może przyda się w informacjach dojazdowych.
Tak sobie szukałem i nigdzie nie ma informacji (chyba, kiedyś gdzieś widziałem) o wyjeździe z pożyczonym dzieckiem. Nie jest tu ważne, czy pożyczamy od znajomych czy rodziny. W sumie jeżeli nazwisko to samo, to mniejszy kłopot, ale jeżeli się różni, to większy problem.
Na razie w poradniku MSZ wyczytałem, że podczas pobytu w Bułgarii wystarczy oświadczenie opiekunów dziecka i nie jest wymagane poświadczenie notarialne, jak również tłumaczenie (chociaż to ostatnie może ułatwić sprawę). Pewnie znajdzie się ktoś, kto z natury zakrzyknie, po co to i tak nie sprawdzają. Nieech sobie krzyczy, ale co w przypadku hospitalizacji czy też leczenia, czy też zwykłych wątpliwości podjętych przez pograniczników.
Na razie wiem, że w Bułgarii to wystarczy http://polakzagranica.msz.gov.pl/Republi...i,BGR.html (Chorwację też tak przejedziemy - może będę wracał tamtędy), nie znalazłem jeszcze nic o krajach tranzytowych, bo idę już spać.
Ale dokumenty dokumentami, lecz chyba nie zdecyduję się na pożyczenie dziecka (choćby Miśka miała się nudzić), no ale warto wiedzieć.
Odpowiedz
Wątek faktycznie dotąd nie poruszony, a przecież może się przydać.

Z mojej wiedzy:
- ogólnie to prawo polskie nie wymaga, aby osoby opiekujące się takimi dziećmi posiadały jakikolwiek inny dokument (niż paszport lub dowód dziecka), potwierdzający udzielenie przez rodziców zgody na wyjazd
- jednak: straż graniczna strefy schengen ma uprawnienia do kontroli, czy możemy podróżować z dzieckiem. dlatego też, aby zapewnić sobie spokojne przekroczenie granicy najlepiej jest posiadać upoważnienie od rodziców. poza danymi z dowodów rodziców warto tam podać kontakt telefoniczny, aby w razie czego celnicy mogli to szybko zweryfikować. dla całkowitej pewności dokumenty takie można poświadczyć notarialnie, a dodatkowo przetłumaczyć na język kraju docelowego lub angielski, ale to dodatkowe zabiegi, bez tego też da się przekroczyć granicę.
- oczywiście to wszystko powyżej wszędzie tam, gdzie spotkamy pograniczników czyli na lotniskach lub opuszczając strefę schengen. no i jednocześnie różne kraje mogą mieć różne przepisy wjazdowe, np. z tego co się orientuję to Kanada ma takie przepisy ale coś mi się kołacze, że również Chorwacja

edit:
dobrze mi się wydawało, Chorwacja też ma takie przepisy:
Dane ktore musi zawierac zgoda zgodnie z art. 25. w/w Regulaminu sa:
dane osobowe opiekuna prawnego, dane osobowe osoby maloletniej, cel podrozy i okres pobytu w Republice Chorwacji, okres waznosci zgody, podpis opiekuna
zaczerpnięte z forum chorwackiego
Odpowiedz
granice granicami i to tak dla własnego bhp warto mieć oświadczenie, także w języku brexitowców. Żeby nie utrudniać, z tego co wygrzebałem i zapodałem powyżej, notariusz i tłumacz przysięgły są zbędni, ale jak ktoś chce, nikt mu nie broni.
Głównie chodzi tu o ewentualne zgody przy leczeniu i wypadkach (odpukać).

Jak mówiłem, poszukam w wolnej chwili (czyli nie teraz) czegoś o krajach tranzytowych, a jak wpadniecie na pomysł innych przydatnych dokumentów, to zapraszam.
Odpowiedz
może nie dokładnie zgodnie z tematem, ale coś w tym duchu.
Firma, od której wynajmowałem studio w Bułgarii, zażyczyła sobie na koniec pobytu dane wszystkich użytkowników studia, w tym daty urodzenia, PESEL, numer dowodu osobistego.
Czy czegoś takiego od Was w tym roku też wymagano ??? Podobno to w celu jakiejś rejestracji
Odpowiedz
ale jaki pesel? nie jesteś ani posiadaczem bg obywatelstwa, ani rezydentem i miejscowego odpowiednika PESEL, czyli  EGN (edinen grażdanski nomer)  nie masz i mogą cię w pompon posmyrać. a jakbyś był brytolem, gdzie w ogóle nie ma ID w stylu dowodu osobistego ani odpowiednika PESEL, tylko NIN (national insurance number) numer ubezpieczenia i mają tylko paszport - a paszport takich danych i tak nie zawiera, to co ci wtedy zrobią? Wink podstawowym dokumentem za granicą jest paszport i tylko danymi z paszportu się posługujesz. nie masz takiego obowiązku jeżdżenia za granicę z dowodem oraz w przypadku jego braku tamże znać jego numer i swój pesel na pamięć. to jest tylko udogodnienie dla UE i to wszystko. jedyną słuszną reakcją na takie żądanie jest pokazanie międzynarodowego gestu przyjaźni poprzez wyprostowanie środkowego palca.
Odpowiedz
Jacek pierwsze słyszę, śmierdzi na kilometr
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
a. jeszcze jedno. obowiązek meldunkowy dla zagranicznych, który kiedyś trzeba było uzyskać w ciągu 48h od wjazdu na teren bułgarii i dostawało się w tym celu odpowiednią karteczkę przy wjeździe, został zniesiony bodajże w 1999 roku, więc jakby ktoś się w ten sposób tłumaczył, że chce wasze dane, to też należy mu zasugerować, żeby spie... ekhm... poszedł sobie pobiegać.
Odpowiedz
(27-08-2016, 22:07:38)peter napisał(a): Jacek pierwsze słyszę, śmierdzi na kilometr
to jest ta sama firma, od której wynajmowałeś w tym roku, menada. Wiem, że wchodzą na bulgaricusa na fb, ciekawe czy tutaj też

Nazwali to coś "Karta rejestracji turystów"
Odpowiedz
Аleż panowie, po co te teorii spiskowe?
Każdy ma psy obowiązek sie zameldować tam gdzie spi w hotelu.
To że niektórzy to nie robia( glównie ze względow podatkowich) nas odzwyczailo od tego.
fakt jest, że w tym roku skarbówka mocno nalazila kurorty i sie nie dziwie, bo własciciele są bezczelny-
diskoteka z 1000 miejsc wykazywaly obroty- 100 lv na noc(sic!)
firma taxi z 80 auta- 8 000 lv...na rok Smile
Normalno to powinno 1 dzien waszego pobyto dać wam do wypielnenia karty hotelowe.
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
niki, ale to w ramach danych z paszportu. jak w każdym hotelu. amen. finito. po co jakiemukolwiek hotelowi polski pesel i reszta danych? i jak niby zamierzają wyegzekwować od brytyjczyków, amerykanów, francuzów czy innej nacji ich krajowy meldunek i odpowiednik EGN, czyli dwie rzeczy, które w tych krajach zwyczajnie nie istnieją? dowód w kraju. paszport za granicą. w żadnej sprawie za granicą nie wyciągam ID, tylko i wyłącznie paszport. meldunek to jest spadek po komunie a obowiązkowe ID po III rzeszy i kennkarcie. a jak ktoś coś MUSI wpisać, bo w kraju wali postkomuną na odległość i naczalstwo kazało, bo jak nie, to po premii, to podaję dla świętego spokoju adres dworca centralnego w wawie al. jerozolimskie 54, 00-024. i tak nikt tego przecież nie sprawdzi.

btw: w ramach ciekawostki - jak w sofii rezydowałem, to mi nawet EGN zmyślili, bo coś przecież MUSIELI wpisać w papiery. myśleli, myśleli i wymyślili - ośmioznakowy PA od imienia plus datę urodzenia w formacie RRMMDD jednym ciągiem - po prostu komedia Big Grin
Odpowiedz