Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokumenty przydatne w Bułgarii i krajach tranzytowych
#1
Do Bułgarskiego abc nie da się wrzucić, więc może przyda się w informacjach dojazdowych.
Tak sobie szukałem i nigdzie nie ma informacji (chyba, kiedyś gdzieś widziałem) o wyjeździe z pożyczonym dzieckiem. Nie jest tu ważne, czy pożyczamy od znajomych czy rodziny. W sumie jeżeli nazwisko to samo, to mniejszy kłopot, ale jeżeli się różni, to większy problem.
Na razie w poradniku MSZ wyczytałem, że podczas pobytu w Bułgarii wystarczy oświadczenie opiekunów dziecka i nie jest wymagane poświadczenie notarialne, jak również tłumaczenie (chociaż to ostatnie może ułatwić sprawę). Pewnie znajdzie się ktoś, kto z natury zakrzyknie, po co to i tak nie sprawdzają. Nieech sobie krzyczy, ale co w przypadku hospitalizacji czy też leczenia, czy też zwykłych wątpliwości podjętych przez pograniczników.
Na razie wiem, że w Bułgarii to wystarczy http://polakzagranica.msz.gov.pl/Republi...i,BGR.html (Chorwację też tak przejedziemy - może będę wracał tamtędy), nie znalazłem jeszcze nic o krajach tranzytowych, bo idę już spać.
Ale dokumenty dokumentami, lecz chyba nie zdecyduję się na pożyczenie dziecka (choćby Miśka miała się nudzić), no ale warto wiedzieć.
Odpowiedz
#2
Wątek faktycznie dotąd nie poruszony, a przecież może się przydać.

Z mojej wiedzy:
- ogólnie to prawo polskie nie wymaga, aby osoby opiekujące się takimi dziećmi posiadały jakikolwiek inny dokument (niż paszport lub dowód dziecka), potwierdzający udzielenie przez rodziców zgody na wyjazd
- jednak: straż graniczna strefy schengen ma uprawnienia do kontroli, czy możemy podróżować z dzieckiem. dlatego też, aby zapewnić sobie spokojne przekroczenie granicy najlepiej jest posiadać upoważnienie od rodziców. poza danymi z dowodów rodziców warto tam podać kontakt telefoniczny, aby w razie czego celnicy mogli to szybko zweryfikować. dla całkowitej pewności dokumenty takie można poświadczyć notarialnie, a dodatkowo przetłumaczyć na język kraju docelowego lub angielski, ale to dodatkowe zabiegi, bez tego też da się przekroczyć granicę.
- oczywiście to wszystko powyżej wszędzie tam, gdzie spotkamy pograniczników czyli na lotniskach lub opuszczając strefę schengen. no i jednocześnie różne kraje mogą mieć różne przepisy wjazdowe, np. z tego co się orientuję to Kanada ma takie przepisy ale coś mi się kołacze, że również Chorwacja

edit:
dobrze mi się wydawało, Chorwacja też ma takie przepisy:
Dane ktore musi zawierac zgoda zgodnie z art. 25. w/w Regulaminu sa:
dane osobowe opiekuna prawnego, dane osobowe osoby maloletniej, cel podrozy i okres pobytu w Republice Chorwacji, okres waznosci zgody, podpis opiekuna
zaczerpnięte z forum chorwackiego
Odpowiedz
#3
granice granicami i to tak dla własnego bhp warto mieć oświadczenie, także w języku brexitowców. Żeby nie utrudniać, z tego co wygrzebałem i zapodałem powyżej, notariusz i tłumacz przysięgły są zbędni, ale jak ktoś chce, nikt mu nie broni.
Głównie chodzi tu o ewentualne zgody przy leczeniu i wypadkach (odpukać).

Jak mówiłem, poszukam w wolnej chwili (czyli nie teraz) czegoś o krajach tranzytowych, a jak wpadniecie na pomysł innych przydatnych dokumentów, to zapraszam.
Odpowiedz
#4
może nie dokładnie zgodnie z tematem, ale coś w tym duchu.
Firma, od której wynajmowałem studio w Bułgarii, zażyczyła sobie na koniec pobytu dane wszystkich użytkowników studia, w tym daty urodzenia, PESEL, numer dowodu osobistego.
Czy czegoś takiego od Was w tym roku też wymagano ??? Podobno to w celu jakiejś rejestracji
Odpowiedz
#5
ale jaki pesel? nie jesteś ani posiadaczem bg obywatelstwa, ani rezydentem i miejscowego odpowiednika PESEL, czyli  EGN (edinen grażdanski nomer)  nie masz i mogą cię w pompon posmyrać. a jakbyś był brytolem, gdzie w ogóle nie ma ID w stylu dowodu osobistego ani odpowiednika PESEL, tylko NIN (national insurance number) numer ubezpieczenia i mają tylko paszport - a paszport takich danych i tak nie zawiera, to co ci wtedy zrobią? Wink podstawowym dokumentem za granicą jest paszport i tylko danymi z paszportu się posługujesz. nie masz takiego obowiązku jeżdżenia za granicę z dowodem oraz w przypadku jego braku tamże znać jego numer i swój pesel na pamięć. to jest tylko udogodnienie dla UE i to wszystko. jedyną słuszną reakcją na takie żądanie jest pokazanie międzynarodowego gestu przyjaźni poprzez wyprostowanie środkowego palca.
Odpowiedz
#6
Jacek pierwsze słyszę, śmierdzi na kilometr
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#7
a. jeszcze jedno. obowiązek meldunkowy dla zagranicznych, który kiedyś trzeba było uzyskać w ciągu 48h od wjazdu na teren bułgarii i dostawało się w tym celu odpowiednią karteczkę przy wjeździe, został zniesiony bodajże w 1999 roku, więc jakby ktoś się w ten sposób tłumaczył, że chce wasze dane, to też należy mu zasugerować, żeby spie... ekhm... poszedł sobie pobiegać.
Odpowiedz
#8
(27-08-2016, 22:07:38)peter napisał(a): Jacek pierwsze słyszę, śmierdzi na kilometr
to jest ta sama firma, od której wynajmowałeś w tym roku, menada. Wiem, że wchodzą na bulgaricusa na fb, ciekawe czy tutaj też

Nazwali to coś "Karta rejestracji turystów"
Odpowiedz
#9
Аleż panowie, po co te teorii spiskowe?
Każdy ma psy obowiązek sie zameldować tam gdzie spi w hotelu.
To że niektórzy to nie robia( glównie ze względow podatkowich) nas odzwyczailo od tego.
fakt jest, że w tym roku skarbówka mocno nalazila kurorty i sie nie dziwie, bo własciciele są bezczelny-
diskoteka z 1000 miejsc wykazywaly obroty- 100 lv na noc(sic!)
firma taxi z 80 auta- 8 000 lv...na rok Smile
Normalno to powinno 1 dzien waszego pobyto dać wam do wypielnenia karty hotelowe.
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#10
niki, ale to w ramach danych z paszportu. jak w każdym hotelu. amen. finito. po co jakiemukolwiek hotelowi polski pesel i reszta danych? i jak niby zamierzają wyegzekwować od brytyjczyków, amerykanów, francuzów czy innej nacji ich krajowy meldunek i odpowiednik EGN, czyli dwie rzeczy, które w tych krajach zwyczajnie nie istnieją? dowód w kraju. paszport za granicą. w żadnej sprawie za granicą nie wyciągam ID, tylko i wyłącznie paszport. meldunek to jest spadek po komunie a obowiązkowe ID po III rzeszy i kennkarcie. a jak ktoś coś MUSI wpisać, bo w kraju wali postkomuną na odległość i naczalstwo kazało, bo jak nie, to po premii, to podaję dla świętego spokoju adres dworca centralnego w wawie al. jerozolimskie 54, 00-024. i tak nikt tego przecież nie sprawdzi.

btw: w ramach ciekawostki - jak w sofii rezydowałem, to mi nawet EGN zmyślili, bo coś przecież MUSIELI wpisać w papiery. myśleli, myśleli i wymyślili - ośmioznakowy PA od imienia plus datę urodzenia w formacie RRMMDD jednym ciągiem - po prostu komedia Big Grin
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Informacja o aktualnej sytuacji drogowej w Bułgarii wafer 6 1,692 Wczoraj, 23:12:14
Ostatni post: Masodi
  Samolotem do Bułgarii - informacje ogólne, ceny biletów, dojazd z lotniska myszabe 773 443,269 01-06-2020, 10:11:53
Ostatni post: grzechodg
  Czym zamierzasz dostać się do Bułgarii w 2020? dżek 9 2,685 29-04-2020, 03:15:11
Ostatni post: bateniki
  System kontroli winietek drogowych w Bułgarii 2020 wafer 2 1,416 04-03-2020, 21:52:25
Ostatni post: bateniki
  Caravaning ,Camping W Bułgarii Dux69 47 40,464 19-02-2020, 08:36:03
Ostatni post: igi123
  Czym zamierzasz dostać się do Bułgarii w 2019? dżek 23 12,389 17-07-2019, 20:29:03
Ostatni post: TomekT
  Polska policja w Bułgarii lubelak 4 2,810 04-07-2018, 05:45:09
Ostatni post: tgstala
  Czym zamierzasz dostać się do Bułgarii w 2018? dżek 22 10,637 12-06-2018, 12:06:53
Ostatni post: marecki
  Co warto zobaczyć po drodze w Węgrzech/Rumunii/Bułgarii Xander2000 5 4,943 07-04-2018, 14:45:59
Ostatni post: dżek
Question Czym zamierzasz dostać się do Bułgarii w sezonie 2017? Wawo 49 22,142 30-01-2018, 10:06:42
Ostatni post: jedrek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości