Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakość/czystość wody w Morzu Czarnym
#1
Question 
Pierwszy raz w Bułgarii byłem w 2007r.
Kiedy założyłem maskę i płetwy, zszedłem pod wodę - byłem zachwycony jej przejrzystością. Od tego czasu obserwuję stałe pogorszenie. Nie mam pojęcia o tym co się dzieje z naukowego punktu widzenia, widzę tylko coraz większą ilość zielska, planktonu roślinnego. I nie porównuję tu np. czerwca z sierpniem - bo to też zupełnie inna bajka. W sierpniu to już bardziej przypomina ciepłą, zieloną zupkę Wink.

Biorę pod rozważania same czerwce, a byłem w czerwcu ładnych klika razy - 2007, 2008, 2011, 2013, 2014 i z roku na rok było coraz gorzej. Od dwóch, trzech lat nawet nie chce mi się już tej maski zakładać.

Ktoś powie; glony, glony - co poradzisz, morze żyje! Tak, ale jego przyrost wydaje mi się zbyt duży w ostatnich latach.
Czy Morze Czarne staje się "przenawożone"? Azotany spływają z pól do rzek a potem do morza, do tego dochodzi temperatura.... ???

Czy są jakieś obiektywne badania dotyczące tego zagadnienia? Czy to tylko moje subiektywne odczucie?

I proszę, nie piszcie w tym wątku o tym ile glonów gdzie widzieliście na plaży - ja wiem, że to zjawisko lokalne. Dziś są, jutro nie ma, tu są, 5 km dalej ich nie ma. Chodzi mi o twarde naukowe dowody opisujące to zjawisko.
... a może to tylko jak wspomniałem moja subiektywna ocena. Smile

Pzdr
Marek
Odpowiedz
#2
(11-08-2016,10:02:33)frytowski napisał(a): Czy Morze Czarne staje się "przenawożone"? Azotany spływają z pól do rzek a potem do morza, do tego dochodzi temperatura.... ???

Tu jest częściowa odpowiedź na Twoje pytanie.
Czyli nawozy spływające z pól (Dunaj, Dniepr, Dniestr) plus mieszanina wody słodkiej ze słoną i wychodzi "pyszna" zupka...Poza tym państwa, które leżą w zlewisku Morza Czarnego z ekologią mają raczej na bakier.
Rzeczywiście ten kożuch z glonów potrafi być uciążliwy i poza tym sam zapach jest powalający!
Odpowiedz
#3
tu tez trochę wyjaśnień http://krolowa-superstar.blog.pl/2016/05/16/58974/
Odpowiedz
#4
Jacek, Marcyr, dzieki za te linki, o coś takiego właśnie mi chodziło.

Dzieje się tym morzem to samo z grubsza co z naszymi jeziorami. Rozwój turystyki, domy nad samym brzegiem z nieszczelnymi szambami, do tego woda spływająca z pól uprawnych.

Rozmawiałem w tym roku na ten temat z Kiro, właścicielem mety w której mieszkałem w Sinemorcu. Kiro jest od ponad 20 lat czynnym nurkiem, był zresztą w wojsku w jednostce nurków, jego spostrzeżenia są podobne, jest niestety coraz gorzej. Twierdzi, że w ostatnich latach, aby z nurkowania mieć jakąkolwiek radochę, to trzeba w kwietniu albo góra w maju. Wtedy woda jest jeszcze zimna i zielsko tak nie rośnie.

Pzdr
Marek
Odpowiedz
#5
(11-08-2016,10:02:33)frytowski napisał(a): Czy Morze Czarne staje się "przenawożone"? Azotany spływają z pól do rzek a potem do morza, do tego dochodzi temperatura.... ???

Czy są jakieś obiektywne badania dotyczące tego zagadnienia? Czy to tylko moje subiektywne odczucie?

..... Chodzi mi o twarde naukowe dowody opisujące to zjawisko.
... a może to tylko jak wspomniałem moja subiektywna ocena. Smile

Twardo naukowo!  
Problemy Morza Czarnego
Wychodzi na to, ze w czasach, gdy nikt sie nie przejmowal ekologia, morze wydawalo sie czystsze. Teraz, gdy obowiazuja europejskie monitoringi, sankcje, prewencja, perspektywiczne programy i wspolpraca zagraniczna wyglada, ze jest gorzej? Oj, czyzby brak zaufania  unijnych pomyslow?
Przed laty naruszony zostal system ekologiczny Morza Czarnego nie tylko z powodu zanieczyszczen i nawozow, ale rowniez z powodu zadomowienia sie w nim szkodnikow z innych morz jak rapany i meduz, ktore rozmnozaja sie bardzo szybko a w ekosystemie Morza Czarnego nie maja  przeciwnika, ktory by je zwalczal i niszczyl w sposob naturalny.  
Wcale nie jest tragicznie z ekologia  w Bulgarii. Teraz raczej wszystko jest pod kontrola i sie pracuje nad  przywroceniem  biologicznej rownowagi morza, ale na to trzeba czasu. Bulgarskim know -how  w tym kierunku sa  farmy malz,  ktore sa naturalnym biologicznym filtrem morza i juz  zostaly  przetestowane pozytywnie.  W przyszlosci z pewnoscia bedzie ich wiecej.farmy
Odpowiedz
#6
Całe szczęście ,że koło Primorska jest farma małż Smile
Kwatery Primorsko
Link umieszczony za zgodą Administracji Forum
Odpowiedz
#7
No prosze, u Dariny i malze swieze i plaza czysta. Tylko planowac urlop.
Raport o stanie wody w bulgarskich kapieliskach w 2015r.
http://www.eea.europa.eu/themes/water/interactive/bathing/state-of-bathing-waters
Odpowiedz
#8
Ciekawe, dużo lepiej jak w Chorwacji, nie mówiąc o Szwajcarii, prawie tak dobrze jak w Szwecji, Hiszpanii i Portugali....hmmm Huh
Odpowiedz
#9
Wg tej mapki Lozenets kiepsko. A ludzie tam jeżdżą i są zadowolone.
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10;
BG: 11;12;13;15;16;17.
PL: 14;20;22.
E: 18;19.
AL i MK: 21.
MNE 23
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wpływ wojny na Ukrainie na czystość Morza Czarnego Raphael 2 39 20-02-2024,04:46:49
Ostatni post: bateniki
  Ryby w Morzu Czarnym orlinezze 66 88,589 10-08-2019,06:37:43
Ostatni post: bastek
  SUP nad Morzem Czarnym Kondzik 2 3,248 07-05-2019,18:50:20
Ostatni post: Kondzik
  pogoda i temp. wody? wojt555 1 3,840 20-07-2018,22:35:21
Ostatni post: dżek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości