Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mostar
Jeden z trzech w BiH zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO - most nad Neretvą, czyli Novi Stari Most
Tak go nazwali gdy w 2004r był otwierany po odbudowie/rekonstrukcji ze niszczeń wojennych.
Pierwotnie powstał w XVI w.

[Obrazek: RRsmbr9.jpg]

Mostar jest pięknie położony pomiędzy stromymi zboczami. Głowne atrakcje to oczywiscei Stari most i jego okolice, z mnóstwem sklepików, straganów, kawiarni, restauracji itp.

Tu mała reklama - Pansion Anja (dostępna w serwisie na b), położona ok. 10 min spacerem od Starego Mostu ma apartamenty na I i II piętrze. Tu bym polecał apartament nr 1 lub 2 na II piętrze. Są na tyle wysoko, że mamy widok ponad dachami sąsiadów Wink na wzgórze naprzeciw i jest to widok z tarasu. Śniadanie na tarasie z widokiem na miasto czy wieczorne wino z taka panoramą - bezcenne  Big Grin
Z tym, że płatność gotówką  Wink
[Obrazek: l9j5uM4.jpg]

Stare miasto z charakterystycznymi dachami kamiennymi
[Obrazek: ow7HWU2.jpg]

Przy odpowiednim wsparciu finansowym turystów (taki "crowfunding" czyli "skoczę jak uzbieram odpowiednią kwotę") kandydat na Ikara Mostaru skacze z mostu
[Obrazek: kWfpciC.jpg]

i (na ogół Wink) wypływa
[Obrazek: 2WKYGE0.jpg]

Zajrzeliśmy do meczetu.
Z minaretu przy meczecie Koski Mehmeda Pasy piękny widok na miasto.
Meczety są w ciągłym użytkowaniu.
Podczas parominutowej bytności widziałem kilku młodych ludzi, którzy wchodzili z ulicy, modlili się i wychodzili.
[Obrazek: AKQ0U3n.jpg]

Uliczka ze sklepikami dla turystów
[Obrazek: 35ay4Q0.jpg]

Krzywy Most Kriva Cuprija to ponoć najstarszy obiekt w mieście
[Obrazek: qiODpTt.jpg]

Również w centrum pieczołowicie odrestaurowany tradycyjny dom bośniacki z odtworzonym typowym wyposażeniem
[Obrazek: FGYG8DK.jpg]

[Obrazek: uqY1E08.jpg]

Na stoliku typowy zestaw do Bosanskej Kahvy
[Obrazek: 5EQtjeN.jpg]
Odpowiedz
Byłem i w 2017 chcę powrócić. Takie są plany...
Odpowiedz
Piękne widoki i ekstremalne emocje. Skakali z mostu do rzeki
Odpowiedz
Byłem świadkiem tych skoków - ale nie były to chyba żadne zawody.
Odpowiedz
Teraz to już chyba czysta komercja.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości