Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamki, twierdze, fortece średniowieczne
#1
Bułgarzy nazywają je ogólnie : калето, крепост, myślę że warto się nimi zainteresować.
Bułgaria nie miała szczęścia do zamków; te antyczne i te wybudowane w średniowieczu (V – XV wiek) często zniszczyły najazdy Gotów, Avarów, Słowian i innych wandali, coś z nich przetrwało, coś odbudowano. Potem najechali Turcy; o stare nie dbali, część wzięli w swoje posiadanie, pobudowali na nowo, swoje, inne. Po 500 latach niewoli tureckiej i wyzwoleniu Bułgarzy o nie nie dbali bo były symbolem obcego najeźdźcy.
Z tych  dawnych budowli obronnych pozostały ruiny, te ważniejsze odbudowano, uporządkowano jako historyczne dziedzictwo narodowe, z tych mniejszych zostało najczęściej kilka ścian niekompletnych wyszczerbionych murów, że nawet plan zamku trudno zrozumieć a wieże dawno się pokruszyły. Takie ruiny mało kogo obchodziły, najmniej komunistyczne władze, archeolodzy rzadko w nich grzebali w XX w. Dopiero teraz zaczynają budzić zainteresowanie, robi się badania, odbudowy, rekonstrukcje.
Mam tu małą listę takich zamków, pomóżcie ją rozwinąć, opisać gdzie kto był i co widział, pokażcie zdjęcia itp.
 
Belogradczik Белоградчик :  region Vidin
Carevec Царевец : Weliko Tarnovo
Trapezica  Трапезица : region Weliko Tarnovo
Baba Vida Баба Вида : Vidin
Kaliakra Калиакра : region Varna
Pliska Плиска : region Szumen
Veliki Preslav Велики Преслав : region Szumen
Neutzikon Неутзикон : Mezek, region Svilengrad
Ovecz Овеч : Provadija, region Varna
Czepina Чепина : Dorkovo, region Velingrad
Czerven Червен : region Ruse
Bożeniszki Urvicz Бoжeнишки урвич :  region Botevgrad
Asena Асеновград : Asenovgrad
Markeli Маркели :  region Karnobat
Lutica Лютица : region Ivajlovgrad
Debelt  Дебелт :  region Burgas
Bukelon Букелон : Matoczina, region Svilengrad
Ustra Устра : Ustren, region Kardżali
Moniak Моняк : region Kardżali
Samuil Самуил : Kjucz, region Petricz
Krivus Кривус : Baszevo, region Ardino

Zamek Neutzikon (bułg. Неутзикон) wybudowano w XI – XIIw. Uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych, najładniejszych pośród wszystkich zamków bułgarskich. Na spłaszczonym wzgórzu wznoszą się wysokie, grube mury wzmocnione 9 basztami, ta narożna broniąca podjazdu jest wyjątkowo masywna, musiała odstraszać samym swoim potężnym wyglądem. Zamek ma plan prostokąta o pow 6,5 ha, wielki dziedziniec otoczony murem, zapewne zawierał drewniane zabudowania gospodarcze, nie ma po nich śladu. Z góry jest wspaniały widok na okolicę.

[Obrazek: 2017004.jpg]

[Obrazek: 2017001.jpg]

[Obrazek: 2017003.jpg]

[Obrazek: 2017002.jpg]

Zamek znajduje się na zach od miasta, prowadzi do niego kręta droga przez lasek, można dojechać autem na polanę pod murami.
Wjeżdżając do miasta Mezek od wsch od Svilengradu na pierwszym  skrzyżowaniu są tablice informacyjne; szosa w lewo (na pd-zach) prowadzi do grobowca trackiego, a prosto i dalej w prawo, potem w lewo przez centrum za tabliczkami do zamku.

[Obrazek: 2017005.jpg]
Inscenizacja oblężenia ku uciesze turystów

 
Odpowiedz
#2
Fajne zestawienie. Byliśmy w twierdzy Asenovgrad w 2013 roku. Opisywałam to tutaj
http://bulgaricus.pl/forum/showthread.php?tid=60
Odpowiedz
#3
SUPER  POMYSŁ!!!
Odpowiedz
#4
Nie ma w spisie, a byłem.

Twierdza Chotalicz (Xotaлич) - miasto Sewliewo

post numer 24
http://bulgaricus.pl/forum/showthread.ph...t=sewliewo
Odpowiedz
#5
Dwie twierdze w Regionie Widynia w poniższej relacji

http://bulgaricus.pl/forum/showthread.php?tid=656

Baba Vida (Баба Видa) – miasto Widyń – posty nr 2 i 5

Belogradczik (Белоградчик) – miasto Belogradczik – posty nr 10 i 11
Odpowiedz
#6
Forteca Ovecz (bułg. Овеч) położona jest na wysokim skalnym ale zupełnie płaskim wzgórzu o stromych zboczach, w szerokim zakolu rzeki, płynącej niedużym strumykiem na dnie gigantycznego wąwozu drążonego w skalnym podłożu przez miliardy lat. Tak obszernym, że mieści się w nim całe miasto Provadija. Trudno to sobie wyobrazić, trzeba zobaczyć na własne oczy, to tylko 50 km od Varny.

[Obrazek: 2017016.jpg]

Tak niezdobyte, naturalnie obronne miejsce było zamieszkiwane od wieków ale najważniejszą rolę pełniło w okresie XII - XIV w.
Ovecz dostępna była przez trzy wejścia; od zach. przez bardzo wąskie i strome wykute w skale schody prowadzące do bramy w wieży, drugie od wsch. - podobne i trzecie z sąsiedniego wzgórza, bronione przez masywną wieżę z bramą z wiszącym mostem, łatwym do obrony lub zniszczenia w razie ataku nieprzyjaciela. Murów obronnych tu nie ma.

[Obrazek: 2017014.jpg]

[Obrazek: 2017006.jpg]

Ta wieża z bramą jest odbudowana, groźnie najeżona odrestaurowanymi blankami, brakuje jej tylko ostatniego, drewnianego piętra. To było główne wejście do fortecy, używano go do dostarczania wozami zaopatrzenia. Od niej do wewnątrz fortecy prowadził wykuty w skale, głęboki korytarz, długi na 15 m zabezpieczający przed obstrzałem z sąsiedniego wzgórza.

[Obrazek: 2017008.jpg]

[Obrazek: 2017007.jpg]

Na tej płaskiej platformie skalnej żyło całe miasto. Były 3 cerkwie, największa, metropolitarna miała 3 nawy, za fundament litą skałę, wyglądem przypominała zabytkowe kościoły z Neseberu. Przy niej widać 10 grobów wykutych wprost w skale. Na brzegu platformy wykuto fundamenty i piwnice domów. Miały piętra z drewna a wejścia z ulicy, której za bruk służyła goła skała, widać wyryte koleiny wozów.

[Obrazek: 2017013.jpg]

[Obrazek: 2017012.jpg]

Wody dostarczała studnia wydrążona w skale, głęboka na 79 m. System wyrytych długich rowków z płaskimi zbiornikami zapewne pozwalał na zbieranie deszczówki.
Z zewnątrz wygląda to tak.

[Obrazek: 2017011.jpg]

[Obrazek: 2017009.jpg]

W Provadiji tablice kierują do twierdzy, zresztą obecne wejście przez matalową wieżę ze spiralnymi, szerokimi schodami jest z dala widoczne. Od parkingu z kasą koło restauracji podchodzi się chodnikiem poprzez lasek aż do wieży na górę. Wiszący most przy głównej bramie twierdzy zastąpiono stabilnym, drewnianym wspartym na palach. Z góry jest wspaniała panoramka 360 °.

[Obrazek: 2017015.jpg]

[Obrazek: 2017010.jpg]

Przez twierdzę przechodzi czerwona markirovka poprzez wykute w skałach monastyry i ślady dzialności Traków do wsi Monastir.
Odpowiedz
#7
Krakra,miejscowosc Pernik

[Obrazek: 1IMG_0034.jpg]

Twierdz despot Slav, Melnik

[Obrazek: thumb_block_record_635_2g2e8x4z7u.jpg]


Rusokastro-niedaleko Burgas

[Obrazek: 1_fotoexp_02.jpg]
Odpowiedz
#8
Тu macie wszystko:

http://www.bulgariancastles.com/bg/node/117
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#9
Wielkie dzięki dla Bateniki za ten link.

Jest tam mnóstwo informacji, wgryzam się w to od świąt, szykuję sobie trasę na lato. Po bułgarsku wszystkie opisy są dostępne, po angielsku znacznie mniej i wymagana rejestracja. Nie zawsze są zdjęcia i mapki ale opisy super.
Jednak tak sobie myślę, że jak ktoś gdzieś coś zwiedzał osobiście to miło by było tu znaleźć opis w rodzimym języku i z licznymi fotkami.
Odpowiedz
#10
Debelt to teraz mała wioska ale o długiej historii, 20 km od Burgas. Tu powstała kolonia weteranów VIII legionu rzymskiego a potem całe miasto Deultum, z czasem stało się bizantyjskie zwane Develt otoczone solidnymi fortyfikacjami. W pocz. IX w. po długim oblężeniu zdobył je chan Krum, wysiedlił mieszkańców i osiedlił Bułgarów. W ten sposób Debelt stał się strażnicą na granicy Bułgarii z Bizancjum bronionej potężnym murem zwanym « Erkesiya » długim na 160 km z fortecami i basztami. Develt stał się ważnym ośrodkiem handlowym z komorą celną dla wymiany towarów.
Tu spotkał się chan Krum z bazileusem Michailem. Przez 200 lat Bizantyjczycy płacili doroczny haracz Bułgarom i wysyłali im misjonarzy.

W XV w. najazd Turków położył kres rozwojowi miasta i zapoczątkował jego upadek i porzucenie, do którego przyczyniło się także obniżenie poziomu morza i powstanie rozległych bagien uniemożliwiając korzystanie z portu.

[Obrazek: 2017019.jpg]

[Obrazek: 2017020.jpg]

Jadąc szosą Burgas - Elhovo łatwo zauważyć budynek muzeum, odnowiony i podwyższony z nowoczesną wystawą eksponatów od IV w. p.n.e. do XIV w. Do odkrywki archeologicznej trzeba zrobić mały spacerek na wzgórze. Ukazuje ruiny zabudowy miasta. Powyżej nich niedawno odrestaurowano potężną bramę miejską z systemu fortyfikacji, brama wschodnia, gorzej zachowana jest bliżej drogi. A na południe od szosy, za rzeką są jeszcze inne średniowieczne ruiny.   

[Obrazek: 2017017.jpg]


[Obrazek: 2017018.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości