Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamki, twierdze, fortece średniowieczne
#11
http://podroze.onet.pl/ciekawe/niezwykly...rii/c8cp18
Odpowiedz
#12
Zamek Markeli koło Karnobatu jak wiele innych, jest w ruinie. Przyznam, że bardzo niewiele z niego pozostało.To jego położenie i historia stanowią ciekawostkę.

Płaska, rozległa równina wschód – zachód, żadnego wzgórza godnego zamku tu nie widać, na północ na horyzoncie kolejne pasma Starej Planiny. I na tej równinie, między szosą a autostradą, jest ledwo widoczny, niewielki pagórek, zaledwie 215 m npm, tablica przy szosie informuje że to tam. 

[Obrazek: 2017026.jpg]
 
Szosa kręci przez pola, potem prowadzi koło dawnej radiostacji z budynkami koszar za podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego. Budynki dziś są puste i wyszabrowane ale wieża dalej pracuje. Wzgórze 215 jest trochę dalej pośród pól. Koniec asfaltu, parking, barak kasy. Niepozorne wzgórze na równinie miało tę zaletę, że obok przepływała rzeczka, sucha teraz letnią porą, a strome zbocze od zachodu stanowiło naturalne zabezpieczenie. Z zamku można było obserwować teren wokół na odległość 40 km.
Ruiny zamku i średniowiecznego miasta to jedynie wschodni fragment masywnego muru warowni (ponad 3 m grubości ) z V –VI w. z czterema kwadratowymi wieżami ; na rogach i wzdłuż niego (odrestaurowane). Pozostałości podobnych wież północnego muru miasta są z XI-XII w. Nad rzeką jest część okrągłej wieży dostarczającej wodę z rzeki. Pod zabezpieczającym dachem widac mury trójnawowej bazyliki z IX- XII w. z kryptą.

[Obrazek: 2017024.jpg]

[Obrazek: 2017023.jpg]

[Obrazek: 2017025.jpg]Markeli w historii zapisał się tak : w czasie wojen między Bułgarią a Bizancjum w 811 r. bazyleus Nikifor oblegał warowne miasto i zdobył je pomimo bardzo walecznej postawy jego bulgarskich obrońców. Jednak poniósł tak wielkie straty, że wycofał się ze swą armią pod Pliskę. W takiej sytuacji część Bizantyjczyków opusciła swoją armię uciekając do Bułgarów ze skarbem bazileusa Nikifora. Tymczasem bułgarski Chan Krum zebrał nowe oddziały i rok później odbił Markeli a wynikiem wojny było przesunięcie granicy bułgarskiej dalej na południe. Markeli pozostał ważnym miastem aż do najazdu Turków w 1371 r. Wtedy jego mieszkańcy opuścili zrujnowane miasto i założyli nowe – Karnobat.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości