Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Azerbejdżan - Baku i okolice
#41
Robi wrażenie...
Odpowiedz
#42
Gobustan – wulkany błotne

Dojazd – autobus 125 z dworca kolejowego – jedziemy do końca do Bina Market, a później przesiadka na 195. Bina Market to sterta sklepów, duża pętla autobusowa i można tu coś zjeść. Ja zaliczyłem śniadanie z kierowcami. I właśnie tutaj pojawia się problem, z którym trzeba sobie poradzić. Autobusami dojedziemy 60 km od centrum Baku za 2,5 zł (taniocha). I co dalej? W Gobustanie są dwie rzeczy do zobaczenia: petroglify – 5 km po asfalcie od przystanku i jeszcze trzeba wrócić w upale. Odpada. A do tego dochodzą wulkany, które są gdzieś na pustyni. Więc potrzebny jest następny transport. Są jakieś wycieczki z Baku za min. 20 euro, jeżeli zbierze się więcej osób. Albo dojechać tu autobusami i dalej taksówka na trzy godziny za min. 100 zl i te koszty rozłożą się na parę osób. Kierowcy linii 195 wiedzą, o co chodzi, więc są ugadani z taksówkarzami z Gobustanu i podrzucają im klientów. Widzą turystów na pętli, szoarma i herbatka z kierowcami – wiadoma sprawa.

jazda do wulkanów

Jedziemy przez tereny półpustynne i pustynne, przez które przechodzą tylko rurociągi z gazem i sieci energetyczne. Droga w różnym stanie – na zwykły samochód osobowy szkoda nerwów i pojazdu.

[Obrazek: DSC02855.jpg]

Tutaj nie ma zmiłuj się, dbania o przyrodę czy jakoś tak – jeżdżą samochodami wszędzie. W Rumunii wulkany były bardziej efektowne, więcej erupcji, ale może to jest kwestia dnia. Na pewno w okolicach Baku jest mnóstwo dużych wulkanów, ale są już nieczynne, po prostu utworzyły wielkie stożki.

[Obrazek: DSC02870.jpg]

Jeziorko z błotkiem i wydobywającym się gazem, miejscowi korzystają z tego błotka.

[Obrazek: DSC02866.jpg]

Jeziorko ropy naftowej.

[Obrazek: DSC02882.jpg]
Odpowiedz
#43
Gobustan – petroglify

Petroglify – wyryte w skale rysunki ludzi pierwotnych.
Malowidła naskalne – namalowane na skale rysunki ludzi pierwotnych.
Geoglify – rysunki lub wzory dużych rozmiarów na ziemi (przykładowo na płaskowyżu Nazca).

Więc tutaj mamy to pierwsze. Są tu dwa bilety: do muzeum i do tych rysunków. W sumie może za 12 zł. Muzeum jest takie sobie, bardziej pod kątem edukacyjnym, ale jak już tu jesteś ten jeden raz w życiu, to trzeba tu wejść. No i te petroglify – jest to miejsce, gdzie już jest sporo turystów i naprawdę trzeba tu zajrzeć. Przydaje się przewodnik, bo oni wiedzą, gdzie co jest wśród tych skał. Do tego przez długi czas ciężko dostrzec szczegóły – po prostu widzisz stertę kresek i co z tego? Trzeba „na lewo” podłączyć się do kogoś i nauczyć się czytać te rysunki.

W paru miejscach mamy taki instrument muzyczny (serio), uderzamy kamieniem w głaz, który wydaje specyficzne dźwięki.

[Obrazek: DSC02883.jpg]

Chodzimy w takim krajobrazie.

[Obrazek: DSC02911.jpg]

No i trzeba rozszyfrować te rysunki, a to też jest trening fotografowania.

[Obrazek: DSC02907.jpg]

[Obrazek: DSC02914.jpg]

[Obrazek: DSC02915.jpg]

[Obrazek: DSC02920.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Armenia – Erywań i okolice wkrak 29 3,094 Wczoraj, 14:53:02
Ostatni post: wkrak

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości