Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szkodra/Shkodër
Poniżej porcja zdjęć z naszego pobytu w tym największym mieście północnej Albanii. Niestety nie udało nam się dotrzeć do zaplanowanego punktu docelowego Twierdzy Rozafa (przyczyna prozaiczna - brak albańskiej gotówki w kieszeni na bilet wstępu Smile )

Miasto nie należy do najładniejszych jak się okazuje, panuje powiedzmy lekki bałagan. Chodniki zadbane są w zasadzie tylko w centrum, na chodnikach przed blokami ludzie przy stolikach spędzają leniwie popołudnie. Na ulicach oprócz trąbiących samochodów mnóstwo rowerów i wszelakiej maści pojazdów. Wszyscy gdzieś pędzą nie zawsze przestrzegając przepisów.
To nie jest miasto często odwiedzane przez turystów - stąd na ulicy towarzyszy nam ciekawość miejscowych. Są mili i pytają skąd jesteśmy. Niektórzy doskonale mówią po angielsku choć w sklepach tylko po albańsku. W zasadzie każdy spotkany na zwrot We are from Poland reaguje uśmiechem i automatycznym skojarzeniem - LEWANDOWSKI!!!

Zamek, na który nie udaje nam się wejść:
[Obrazek: DSC_3075.jpg]

Potwierdzam, Mercedes to najczęściej spotykana marka samochodu w Albanii, większość aut lata świetności ma już za sobą:
[Obrazek: DSC_3081.jpg]

Takie sobie klimaty. W wielu miejscach wiszą flagi unijne. Wszyscy z którymi rozmawiamy marzą o integracji z UE:
[Obrazek: DSC_3083.jpg]

Takie pojazdy w Albanii są często spotykane. Czasami jedzie nimi cała rodzina. I nikomu to nie przeszkadza. U nas pewnie by pojazd nie uzyskał wymaganej homologacji:
[Obrazek: DSC_3084.jpg]

C.D.N.
Odpowiedz
A co ja mam powiedzieć jak na nazwisko mam Lewandowski to dopiero powoduje uśmiech na ich twarzach Smile. Zawsze mówię że to mój brat.
Pamietasz może ile kosztowało wejście do tej twierdzy.
Odpowiedz
Ha ha, tylko imię inne.
Wydaje mi się, że to koszt 100 albo 200 LEK od osoby.
Odpowiedz
200 leków dla wszystkich. Do 2010 było 100 dla miejscowych.
Odpowiedz
No to w porównaniu z bunkrem w Tiranie to w miarę tanio
Odpowiedz
Za euro można wejść na twierdzę Rozafa Smile Ta waluta otwiera wszystkie drzwi Smile
--
Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Odpowiedz
Można jeździć także tak:
[Obrazek: DSC_3085.jpg]

Meczet Parruca:
[Obrazek: DSC_3093.jpg]

[Obrazek: DSC_3095.jpg]
C.D.N.
Odpowiedz
Typowe blokowisko w Szkodrze, nieostyropianowane:
[Obrazek: DSC_3098.jpg]

Jeszcze jeden blok - mi się podoba:
[Obrazek: DSC_3091.jpg]

Pole do popisu dla elektryka:
[Obrazek: DSC_3099.jpg]

Centrum miasta:
[Obrazek: DSC_3100.jpg]
Odpowiedz
Most w Mes (Ura e Mesit)

Położony na północny-wschód od Szkodry na rzece Kir. Jedziemy główną ulicą od dworca na północ i na każdym ważnym skrzyżowaniu odbijamy w prawo. Po prawej mamy przemysłówkę, a później rzekę. Przejeżdżamy przez Hot i Ri, a później Mes. Po 8 km odbijamy lekko w prawo na nowy most i parkujemy przed starym mostem.
XVIII wiek - ma 10 przęseł łukowych i 3 w kształcie "okna".

[Obrazek: DSC01251.jpg]
Odpowiedz
ważniejsze atrakcje w centrum miasta

Oczywiście meczet Parruca, który już pokazał dżek.

Kościół Franciszkanów (koniec XIX w.).

[Obrazek: P1130087.jpg]

Katedra katolicka im. św. Szczepana (koniec XIX wieku) - w poprzednich czasach hala sportowa.

[Obrazek: P1130100.jpg]

Katedra prawosławna (koniec XX w.).

[Obrazek: P1130050.jpg]

ciąg pieszy - ulica Kolë Idromeno

[Obrazek: P1130062.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości