Forum Bulgaricus

Pełna wersja: Macedonia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Po wakacjach z Covidem spędzonych w BG czas na planowanie. W tym roku miała być Macedonia i Albania ale musiałem się zadowolić Ravdą. Przewodniki kupione i czym więcej czytam to mam większa ochotę na Macedonię. Ochryda to jest to co mnie szczególnie przyciąga. Planowanie rozpoczęte. Myślę, że do wakacji 2021r.  Covid będzie już tylko wspomnieniem.
No ja myślę, że nie będzie wspomnieniem. Jeszcze długo będzie z nami. A jeżeli chodzi o Macedonię to warto. Dwa tygodnie to zdecydowanie mało na ten kraj.
Wstyd powiedzieć, ale mieszkając tylko na 28 km od Makedonija, ostatni raz to bilem...1992 r. i to w przygranicznim Delczevo. Przez ostatnie 10 lat podejmowalem 2-3 proby, które nie dochodzily do skutko z różnich obektywnich i subektywnich przyczyn. W tym roku mialem wielkie plany, ba nawet sobie zielona karta wyrobilem. Chodzi o wyjazdy slóżbowe razy 2 przed kwietnia /targi/. No i przyszla pandemija i wszystko szlak trafil Sad. Czekame na lepsze czasy pozvedzać dawne miasta bułgarskie. To tak jak dla polakow odwiedzyć Lvóv Smile Dla ciekawosci wam powiem że moje imie i nazwisko jest takie same jak ichnego bilego prezydenta Smile
No, zgadza się Nikolay. Mam nawet fotkę.
Co do Makedonii, to warto choć mają lekkiego chopla na punkcie swojej odmienności od Bułgarii i Bułgarów i za wszelką cenę chcą to w wielu miejscach udowadniać. Poza tym jest bardzo fajnie, są niezwykle gościnni.
Ochryda to absolutny must see w Macedonii - piękne miasto z ruinami antycznego teatru (coś jak w Płowdiw), olbrzymim cudownym jeziorem, w którym pływa ochrydzki pstrąg (dziś już bardziej powszechny w innych krajach, znany jako pstrąg łososiowy). Ten smak grillowanego pstrąga w knajpce na ochrydzkiej Starówce pamiętam do dziś (a było to jakieś 15 lat temu [emoji39]).

Wysłane z mojego Lenovo YT-X705L przy użyciu Tapatalka

(09-08-2020,07:49:14)dżek napisał(a): [ -> ]No, zgadza się Nikolay. Mam nawet fotkę.
Co do Makedonii, to warto choć mają lekkiego chopla na punkcie swojej odmienności od Bułgarii i Bułgarów i za wszelką cenę chcą to w wielu miejscach udowadniać. Poza tym jest bardzo fajnie, są niezwykle gościnni.
Ja się im nie dziwię - są mniejszością w swoim kraju pomiędzy Bułgarią (w której niektórzy uważają ich za odprysk od ich kraju), a muzułmańskim Kosowem i Albanią. Dopiero niedawno, stając się Macedonią Północną, pozbyli się w końcu poniżającej nazwy FYROM (BJRM).

Wysłane z mojego Lenovo YT-X705L przy użyciu Tapatalka
Macedonia to:
- stolica Skopje i Kanion Matka

- jezioro Ochrydzkie, czyli
Ochryda i krótki rej po jeziorze;
na drugim końcu Sw. Neum, a może rejs z Ochrydy do Neuma?

- od strony Grecji:
Bitola ruiny rzymskie Heraclea,
Prilep centrum i na północnym wschodzie ruiny Markovi Kuli oraz klasztor St. Archangel Michael,
ruiny rzymskie Stobi.
Аkurat to dzisiejszą data sie wydarzylo i warto to przypomnić tym co sie nie interesowaly:

Haniebny dzień! 74 lata temu Bułgarska Partia Komunistyczna przyznała Pirin Macedonii kulturową autonomię
Dzisiaj, 74 lata temu, doszło do jednej z najbardziej złowieszczych zdrad Bułgarskiej Partii Komunistycznej wobec bułgarskiego narodu i państwa. Na plenum Komitetu Centralnego BRP (k) w 1946 r. Podjęto uchwałę o przyznaniu regionowi Pirin autonomii kulturalnej.
Macedonianizacja w Macedonii Pirin to proces, w którym władze Bułgarii i Jugosławii prowadzą politykę sztucznego tworzenia społeczności w Macedonii Pirin, z wyraźną fałszywą macedońską tożsamością narodową i odrębną grupą etniczną.
Według danych historycznych Macedończycy są bułgarską grupą etnograficzną o własnej tożsamości regionalnej. W spisach powszechnych sprzed 1945 r. W naszym kraju, czyli przed dojściem komunistów do władzy, nie było zarejestrowanych etnicznych Macedończyków. Ale według spisów powszechnych z 1946 i 1956 r. Okazuje się, że w Bułgarii żyje 160 541 i 178 862 etnicznych Macedończyków. Statystyki te są wynikiem procesu macedonizacji w Macedonii Pirin, który miał miejsce w latach 1944-1958, jako społeczno-polityczny eksperyment mający na celu zmianę tożsamości narodowej ludności z bułgarskiej na macedońską oraz krok w kierunku utworzenia Zjednoczonej Macedonii w Jugosławii. Proces ten jest konsekwencją powstania reżimu komunistycznego w Bułgarii po zakończeniu II wojny światowej i zmiany warunków geopolitycznych.
Po wejściu Tito i Stalina w otwarty konflikt w 1948 r. Idea federacji bałkańskiej upadła, a polityka tzw. Autonomii kulturowej została częściowo porzucona przez BCP, pełniącą rolę maszy Kominternu.
Spis ludności z 2011 roku Macedończycy w naszym kraju to 1654 osoby i nie mają statusu mniejszości, gdyż większość z nich (1091) to obywatele Macedonii na stałe mieszkający w naszym kraju.
Obecnie okolo 150 000 obiwateli z Macedonii Pólnocnej sie posluguje BG paszportem.
Do tego co napisał Wkrak dodałbym jeszcze przepiękny Park Narodowy Galicica z górą Baba oraz miasteczko Stuga z pięknym turkusowym kolorem wody w rzece przy ujściu z jeziora oraz drobny polski akcent a mianowicie popiersie Adama Mickiewicza.
Plus kolorowy meczet w Tetovo.
Plan na dzisiaj jest taki, jeśli Covid-19 tego nie pokrzyżuje:
- wyjazd z W-wy, 2 lipca około 17.00 kierunek Chyżne,
- około 22.30 zajazd Chyżne,
- 3 lipca do pokonania ponad 960 km,
- Słowacja bez winiet, Węgry, granica H/SRB, Laskovac,
- nocleg w Serbii w Lascovac,
- 4 lipca po śniadaniu wyjazd do granicy SRB/MK,
- około 16.00 dojazd do Hotelu Metropol w Ohrid.
Hotele porezerwowane przez portale rezerwacyjne.
W czasach Covi-19 trzeba jeszcze dożyć do lipca lub się zaszczepić.  

Na wszelki wypadek, gdyby granice były zamknięte zrobiłem rezerwację w Obzor w okresie: 4-16.07.2021. Big Grin
Stron: 1 2 3 4