Forum Bulgaricus
muszle z Morza Czarnego - Wersja do druku

+- Forum Bulgaricus (https://bulgaricus.pl/forum)
+-- Dział: Wszystko o Bułgarii (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Plaże i Morze Czarne. Plażowanie, nurkowanie, żeglarstwo. (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: muszle z Morza Czarnego (/showthread.php?tid=1442)muszle z Morza Czarnego - KAJ - 31-07-2022

Witajcie,

Na jakiej plaży znaleźliście najpiękniejsze muszle?   Ja pod kątem muszli najlepiej wspominam plażę w miejscowości Szabła - piękne duże muszle których było bardzo dużo - wspaniała pamiątka z Bułgarii.

Niestety na żadnej innej plaży jak dotąd nie trafiłem na muszelki ale może ktoś miał więcej szczęścia?

[Obrazek: x-Rapana-venosa-3-jpg-pagespeed-ic-7lkcf6hjgl.webp]


RE: muszle z Morza Czarnego - Tosho - 31-07-2022

Północna Durankulak


RE: muszle z Morza Czarnego - igi123 - 31-07-2022

Carska w Czernomorcu (na jej dzikiej części, są w morzu )


RE: muszle z Morza Czarnego - bateniki - 31-07-2022

Muszle są wszędzie! Nielogiczne jes ich szukać tam gdzie są uważane za śmiecie i codzienne sprzątane Smile Są dzike plaże że piasku nie wydać od muszle Smile

Ja jednak polecam pójść tu:

W salach Muzeum Historii Naturalnej zwiedzający mogą zapoznać się z różnymi przedstawicielami małży i ślimaków z Morza Czarnego.

Ciekawa jest biologia dwóch rodzajów świder kamiennych – dużych i małych. Te małże żyją w przejściach, które wyrzeźbią w skałach. Innym ciekawym gatunkiem jest diabelski małż, nazwany tak od wyglądu jego muszli.

Nie można pominąć chińskiego ślimaka kapeluszowego, który przyciąga uwagę ciekawym kształtem muszli, który odgrywa ważną rolę w zakotwiczeniu go w skałach. Oczywiście w muzeum można zobaczyć wiele innych współczesnych mięczaków.

W osobnej sali prezentowane są obce gatunki muszli i ślimaków. Znajdują się tu przedstawiciele jednego z największych małży - pektenów - ich muszle mają charakterystyczny owalny kształt, wachlarzowate żebra i "uszy" po obu stronach wierzchołka, a ich ubarwienie waha się od białego, kremowego i brązowego do żółtego, czerwonego i fioletowy.

Wśród wystawionych gatunków ślimaków obcych, jednymi z najbardziej imponujących są grzebień Wenus, strombus różowy i cyprea tygrysia, których muszla ma raczej barwę lamparta.

Jeśli chcesz zobaczyć jednych z największych przedstawicieli lub jedne z najdelikatniejszych i najpiękniejszych małży i ślimaków, zapraszamy do muzeum przy ul. K. Fotinov 30, codziennie od 10:00 do 19:00. Burgas


RE: muszle z Morza Czarnego - KAJ - 31-07-2022

"Muszle są wszędzie! Nielogiczne jes ich szukać tam gdzie są uważane za śmiecie i codzienne sprzątane [Obrazek: smile.png] Są dzike plaże że piasku nie wydać od muszle [Obrazek: smile.png]"

tylko czemu ja ich nie widzę Sad

PS. a muzeum oczywiście wspaniała rzecz ale nic tak nie cieszy jak znalezienie "swojej" muszli


RE: muszle z Morza Czarnego - wkrak - 31-07-2022

Tuzlata - na zachód od zbiornika wodnego.


RE: muszle z Morza Czarnego - igi123 - 01-08-2022

Ślimaki z tych muszli żyją na kamienistym dnie tam gdzie rosną wodorosty. Na dnie piaszczystym ich nie ma, trzeba poszukać fragmentów wybrzeża koło skałek/kamieni