Forum Bulgaricus
Salina Turda - Wersja do druku

+- Forum Bulgaricus (https://bulgaricus.pl/forum)
+-- Dział: Tematy inne (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Dział: Bałkany szeroko rozumiane (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=38)
+---- Dział: Rumunia (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=44)
+---- Wątek: Salina Turda (/showthread.php?tid=494)

Strony: 1 2 3 4


Salina Turda - Marek i Buddy - 05.10.2015

Kiedy będziecie w okolicy Kluż Napoka warto dołożyć 30 km i dotrzeć do
niewielkiego miasta Turda. W tych okolicach sól kamienną wydobywano od czasów starożytnych, w kopalni Salina Turda do 1932 r. W czasie II wojny światowej podziemne wyrobiska służyły jako schron dla ludności a w ostatnich latach przekształcono kopalnię w muzeum i udostępniono zwiedzającym.
Niezbyt głęboka bo najgłębsze miejsce to 120 m, do wnętrza prowadzą schody wykute w skale i soli, potem długim korytarzem wykutym w soli (sprawdzone przez 4-letnią wnuczkę Hanię organoleptycznie ) docieramy do udostępnionych komnat m.in. do Komnaty Echo z niesamowitą akustyką i kilku innych.
Największą komnatę zamieniono w park rozrywki i to ona stanowi największą atrakcję . Zmieszczono w niej amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli, plac zabaw dla dzieci, kiosk z pamiątkami oraz podziemne słone jezioro, po którym można popływać łodzią. Wszystko to oświetlone lampami tworzącymi kosmiczny nastrój.
Całość nie zajmie Wam więcej niż 2 godziny. Polecam .

Wlot do jaskini Echo

[Obrazek: 4T8A0059.jpg]

Stara maszyna (wyciągowa?)

[Obrazek: 4T8A0060.jpg]

Widok na największą z komnat

[Obrazek: 4T8A0062.jpg]

[Obrazek: 4T8A0064.jpg]

[Obrazek: 4T8A0067.jpg]

[Obrazek: 4T8A0070.jpg]

Najniżej połozona komnata z słonym jeziorkiem i wyspą na środku

[Obrazek: 4T8A0071.jpg]

Diabelski Młyn

[Obrazek: 4T8A0075.jpg]

[Obrazek: 4T8A0076.jpg]

[Obrazek: 4T8A0077.jpg]

[Obrazek: 4T8A0079.jpg]

Amfiteatr

[Obrazek: 4T8A0081.jpg]

[Obrazek: 4T8A0082.jpg]

[Obrazek: 4T8A0083.jpg]

[Obrazek: 4T8A0093.jpg]

Most łączący wyspę z brzegiem jeziorka

[Obrazek: 4T8A0099.jpg]

Futurystyczne budowle na wyspie

[Obrazek: 4T8A0101.jpg]

Mostek z innej perspektywy

[Obrazek: 4T8A0102.jpg]

Iwonka (w czerwonej kurtce) na łódce

[Obrazek: 4T8A0106.jpg]

Widok na "okno" do głównej komnaty

[Obrazek: 4T8A0120.jpg]

[Obrazek: 4T8A0141.jpg]

[Obrazek: 4T8A0150.jpg]

[Obrazek: 4T8A0152.jpg]


RE: Salina Turda - peter - 05.10.2015

super Marek !

w tym roku plany były aby odwiedzić, oby się udało w 2016


RE: Salina Turda - Marszer - 02.04.2016

Mam pytanko.
Co prawda Marek napisał, że na zwiedzanie Salina Turda powinno wystarczyć 2 godzinki, ale czy z małymi dzieciakami wystarczy te dwie godzinki, czy trzeba zarezerwować trzy? Mam ochotę zobaczyć ten obiekt w tym sezonie, ale jedziemy w dwie rodziny z "kupą" dzieciaków i nie wiem ile czasu zarezerwować na zwiedzanie. Proszę o odpowiedź.


RE: Salina Turda - wkrak - 02.04.2016

Na samą kopalnię w środku 2 godziny, ale na dole jest zabawa: huśtawki, zjeżdżalnie, młyńskie koło chyba za 5 zł, łódki (tu dzieciaki mogą się bać). W internecie jest cennik i szczegóły. I to może wydłużyć pobyt, jeżeli przyjmiemy, że dzieciakom nie ma co żałować. I tak kiedyś trzeba im zafundować jakiś plac zabaw. Na pewno w weekend trzeba być na początku otwarcia, czyli po 9-tej, bo od 12-tej są tłumy i jest już mały problem z wyjechaniem do góry, a w dół to szok! Jeszcze czas na dojazd, bo kopalnia jest po drugiej stronie miasta. Jeszcze niecała godzina na centrum albo nie.


RE: Salina Turda - Marszer - 04.04.2016

Dziękuję wkrak. Teraz mam już lepsze rozeznanie czasowe. Pozdrawiam.


RE: Salina Turda - CarlosPL - 14.04.2016

Jeden z moich punktów, które planuję zobaczyć w drodze z Bułgarii. Dzięki.


RE: Salina Turda - Marszer - 29.08.2016

Byłem, zaliczyłem, polecam. Fajny odpoczynek w drodze, bardzo ciekawa kopalnia. Koszt nie taki wielki, frajda dla dzieciaków. Ja miałem tylko "cykora" jak stałem na tym balkoniku - tarasie zawieszonym kilkadziesiąt metrów u góry. W dole piękny widok, ale ja mam chyba lęk wysokości i otarłem bluzą ścianę solną idąc jak najdalej od barierek. Znajomi i rodzina mieli niezły ubaw. A tak na poważnie - bardzo fajna atrakcja, w tranzycie do Bułgarii. Polecam zdecydowanie.


RE: Salina Turda - dżek - 29.08.2016

Marszer, gdzie nocowałeś w Turdzie?


RE: Salina Turda - Marszer - 29.08.2016

Nie - jechaliśmy w nocy, aby być na rano w Turdzie. Zwiedzona kopalnia, a nocleg był dopiero w Pitesti.


RE: Salina Turda - dżek - 29.08.2016

(29.08.2016 16:02:07)Marszer napisał(a): Nie - jechaliśmy w nocy, aby być na rano w Turdzie. Zwiedzona kopalnia, a nocleg był dopiero w Pitesti.

A jakieś zdjęcia wstawisz?