Forum Bulgaricus
Рилски манастир / Rylski Monastyr - Wersja do druku

+- Forum Bulgaricus (https://bulgaricus.pl/forum)
+-- Dział: Wszystko o Bułgarii (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Bułgaria mniej znana (https://bulgaricus.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Рилски манастир / Rylski Monastyr (/showthread.php?tid=626)



Рилски манастир / Rylski Monastyr - zdzicho - 07-02-2016

Nocleg kosztuje tu 20 lewa od osoby w pokoju bez łazienki. Pokoje gościnne utworzone są z dawnych cel, w których mieszkali mnisi. Są więc bardzo skromnie urządzone i wyposażone jedynie w niezbędne sprzęty: łóżko, szafa, stół. Żadnych obrazków na ścianach, w całym klasztorze nie ma też ani jednego lustra. Mnisi pilnują, żeby w celach nie mieszkały ze sobą pary które nie są rodziną bądź małżeństwem, jesteśmy nawet świadkami gdy odmawiają gościny dziewczynie i chłopakowi z Francji.

[Obrazek: 100_0659.jpg]
To w tym mrocznym pokoju zapadł wyrok – podejrzenie o cudzołóstwo.



Monastyr jest monumentalny, robi ogromne wrażenie: 4 – kondygnacyjne krużganki otaczają ogromny dziedziniec, w którego centrum znajduje się cerkiew bogato zdobiona złotymi detalami i kolorowymi freskami.



[Obrazek: 100_0645.jpg]



[Obrazek: 100_0644.jpg]



[Obrazek: 100_0647.jpg]



Mnisi, których mieszka tu już dziś tylko dziewięciu, są jednak dość zarozumiali, przez docierających tu z dala bułgarskich pielgrzymów traktowani niemalże jak święci. Sami zaś zdają się patrzeć na wszelkich „nieumundurowanych” jak na zło konieczne.



W roku 2007 przybywamy tu z hiży Sedemte Ezera. Po umyciu się – co jest możliwe jedynie w ogólnodostępnych umywalkach na korytarzu – i przebraniu w stosunkowo czyste rzeczy, wybieramy się wraz z poznanymi w hiży Belgami na kolację. Ponieważ jest to miejsce oblegane przez turystów, z których większość dojeżdża tu samochodami i autokarami, zamiast tanich knajpek dla wędrowców są jedynie dosyć drogie restauracje. Wybieramy jedną z nich. Gdy tak siedzimy przy elegancko zastawionym stole w spodenkach, tiszertach i zakurzonych butach, z białą serwetką rozłożoną na kolanach, myślę sobie jak dalekie jest to od naszych dotychczasowych górskich doświadczeń. Kiedy jeszcze w czasie rozmowy Ives, sam będący historykiem sztuki, z zainteresowaniem zaczyna mnie wypytywać o szczegóły mojego doktoratu, a ja, odpowiadając, skupiam się na układaniu okrągłych i zgrabnych zdań po angielsku, zabawność tej całej sytuacji uderza mnie ze zdwojoną siłą.


RE: Рилски манастир - zdzicho - 07-02-2016

[Obrazek: BULGARIA%202009%20067.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20066.JPG]
Dwumetrowy mnich.

[Obrazek: 100_0652.jpg]

[Obrazek: 100_0655.jpg]


RE: Рилски манастир - zdzicho - 08-02-2016

Wstajemy znowu wcześnie - chcemy przed wyjściem w drogę zdążyć do cerkwi na mszę. Z zaciekawieniem obserwujemy prawosławny obrządek, cała msza wyśpiewywana jest niskimi głosami przez mnichów.
Idziemy do kawiarni obok monastyru, zamawiamy zestaw śniadaniowy złożony z chleba, syrene, dżemu i kawy. Porcja jest dość obfita, więc z tego co zostaje robimy kanapki na potem, szkoda byłoby takiego dobrego sera. Przy śniadaniu zagaduje nas dwójka Niemców z Freiburga. Zauważyli nasze buty i plecaki i chcą porady, co można zwiedzić w górach, przyjechali tu aż na 5 tygodni, ale nie mają konkretnych planów. Tata rozkłada więc swoje mapy i szkicuje im palcem różne warianty wycieczek. Jest to już nasz trzeci pobyt tutaj, w dodatku za każdym razem tata długo i skrupulatnie opracowuje nasze wyprawy, więc jego wiedza i doświadczenie robią na Niemcach duże wrażenie. Niemcy są bardzo sympatyczni, zostają jeszcze trochę przy naszym stoliku i umawiamy się, że może spotkamy się wkrótce na festiwalu jazzowym w Bansku.

Detale Rilskiego Monastyru.

[Obrazek: BULGARIA%202009%20069.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20073.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20074.JPG]

[Obrazek: BULGARIA%202009%20076.JPG]


RE: Рилски манастир - zdzicho - 08-02-2016

[Obrazek: DSC_7307.jpg]

[Obrazek: DSC_7308.jpg]

[Obrazek: DSC_7309.jpg]

[Obrazek: DSC_7310.jpg]

[Obrazek: DSC_7311.jpg]

[Obrazek: DSC_7312.jpg]

[Obrazek: DSC_7313.jpg]

[Obrazek: DSC_7314.jpg]


RE: Рилски манастир - zdzicho - 09-02-2016

[Obrazek: DSC_7315.jpg]

[Obrazek: DSC_7322.jpg]

[Obrazek: DSC_7323.jpg]

[Obrazek: DSC_7324.jpg]

[Obrazek: DSC_7332.jpg]

[Obrazek: DSC_7333.jpg]

[Obrazek: DSC_7334.jpg]

[Obrazek: DSC_7335.jpg]


RE: Рилски манастир - zdzicho - 09-02-2016

Takie zdjęcia można okupić co najmniej ich stratą.

[Obrazek: DSC_7325.jpg]

[Obrazek: DSC_7326.jpg]

[Obrazek: DSC_7327.jpg]

To mi przypomina mózg, taki mało rozwinięty.

[Obrazek: DSC_7316.jpg]

Ale to jest masyw Riły z lotu ptaka.