Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranzyt do BG - info covidove
Dziś drugi dzień po rząd ponad 400 zarażonych w BG (429 zarażonych, 4 zmarło) - najwięcej od połowy maja... Przy naszych ok 100 każdego dnia w Polsce wygląda sporo.
Jest tyle ważnejszych spraw teraz w Bułgarii że na to malo kto już zwraca uwagi Smile
"In vino veritas, in aqua sanitas"
(05-08-2021,11:41:02)Masodi napisał(a): Dziś drugi dzień po rząd ponad 400 zarażonych w BG (429 zarażonych, 4 zmarło) - najwięcej od połowy maja... Przy naszych ok 100 każdego dnia w Polsce wygląda sporo.

Polecam obrazek (na uspokojenie?) z tej strony
Aktualizują co tydzień
https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

Jeszcze dodam, że ilość zakażonych >> ilości chorujących >> ilość ciężkich przypadków
To jest szczególnie zauważalne teraz, kiedy znaczny procent populacji albo się zaszczepił albo już przeszedł...
Niepokojacy jest wzrost iliscit zakażonych. Też się temu przyglądam. W poniedziałek wracam do Bułgarii i wolałabym, aby było w miarę spokojnie.
Ilość zakażonych jest ważna tylko do statystyki, ewentualnie straszenia obywateli, aby mieć podkładkę pod niepopularne decyzje. Liczy się ilość hospitalizacji i zgonów, a nie to, ilu osobom test wskazał zachorowanie, choć nic lub prawie nic im nie dolega. Oczywiście jestem jednak przekonany, że politycy będą wykorzystywać te dane aby wytłumaczyć, dlaczego znowu trzeba coś zamykać...
Cześć chce zapytać o Węgry - może ktoś z Was ostatnio jechał?

W oficjalnych informacjach jest, że wszystkie przejścia czynne, bez kontroli, nie ma obostrzeń, nie trzeba maseczek

a jednocześnie niby dalej jest napisane, że obcokrajowcy tylko przez wyznaczone przejścia i korytarze tranzytowe.

Jedna informacja wyklucza drugą. A jak jest rzeczywiście?

Czy jadąc od strony Barwinka muszę jechać na Koszyce i przejście HU Tornyosnémeti

czy mogę granicę przekroczyć w Slovenské Nové Mesto lub Pacin?
(09-08-2021,10:40:52)KAJ napisał(a): Cześć chce zapytać o Węgry - może ktoś z Was ostatnio jechał?

W oficjalnych informacjach jest, że wszystkie przejścia czynne, bez kontroli, nie ma obostrzeń, nie trzeba maseczek

a jednocześnie niby dalej jest napisane, że obcokrajowcy tylko przez wyznaczone przejścia i korytarze tranzytowe.

Jedna informacja wyklucza drugą. A jak jest rzeczywiście?

Czy jadąc od strony Barwinka muszę jechać na Koszyce i przejście HU Tornyosnémeti

czy mogę granicę przekroczyć w Slovenské Nové Mesto lub Pacin?

Przejazd przez Węgry wyglądał tak jakby ktoś na granicy ustawił wehikuł czasu z transformacją do 2019 roku. Smile
KAJ a kiedy planujesz wyjazd?

mam podobne "rozkminki" na temat przejazdów granicznych... wyruszam 20 sierpnia.

W poprzednich latach jeździłam przez granicę PL-SK Konieczna, dalej przez Svidnik i Trebisov na SK-HU Pacin i dalej prosto na Satu-Mare... a teraz na poważnie myślę żeby przejechać trasę w korytarzach "humanitarnych", a więc Barwinek, Preszów, Tornyosnémeti, Debreczyn i Bors -> Oradea.

Trochę szkoda mi kasy na winietki SK i HU bo tam szaleństwa na autostradzie nie ma... za krótki odcinek.

Co do samej Rumuni to wyskrobałam z neta mapkę dróg z grudnia 2020 ( https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.0 )
i planuję jechać przez Arad, Caransebes i Krajowa - a Ty jak planujesz jechać przez Rumunię ?
Wczoraj jechałem przez Węgry - można jechać trasami nie tranzytowymi nikt się nie czepia - potwierdzili mi to celnicy na granicy

A oto info Ambasady Węgierskiej w Polsce:
TRANZYT: Aktualne rozporządzenie rządowe nie zmieniło zaleceń odnośnie korytarzy tranzytowych, w związku z tym są wyznaczone trasy tranzytowe! Jednak - według informacji uzyskanych telefonicznie od policji węgierskiej – zjazd z wyznaczonej trasy w celach turystycznych jest możliwy .

Więc można jeździć jak się chce po Węgrzech. Nikt też nie sprawdza testów i certyfikatów - pełen luz.
Tranzyt przez Węgry był tylko w przypadku przekroczenia granicy z Ukrainą. Pozostałe granice (w tym Serbia) to swobodny przejazd. 
Co do trasy przez Trebisov, to byłem na tej trasie 20lipca i było sporo obcokrajowców (w tym Polaków). Swoją drogą, dużo przyjemniej się nią jedzie (szczególnie koło jeziora Domasa - ale to z Barwinka, bo z Koniecznej nie ma sensu się wracać), niż przez Presov i Koszyce.