Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gdzie jest niedrogo?
(27-05-2024,23:26:21)igi123 napisał(a): Stary Bazar w Skopje jest super, ale w sezonie sporo ludzi. Tak Macedonia to chyba najtańszy kraj na Bałkanach, a tam warto jechać, choćby z racji ich kuchni (podobnej do tej w Bułgarii) tawcze grawcze czy jakoś tak, warto też spróbować Big Grin no i pstrąga z J. Ochrydzkiego (różowe mięsko  Big Grin Big Grin Big Grin)

(28-05-2024,11:23:07)wojtekpl napisał(a): To fakt.
Gdyby jeszcze dostęp do morza mieli...

Jeziora to nie to samo; cóż nie ma rzeczy idealnych.
Igi123: Ja zwykłem się stołować w tej Gostilnicy- https://kajmece.com/ Kaj  na dwie osoby za obiad płaciłem 50 zł po przeliczeniu!

Skopie też jest warte zwiedzenia zwłaszcza na te giganckie rzeźby w centrum miasta i od Skopiu jest blisko do Kanionu Matka! Warto Go zobaczyć!

Wojtek: Co braku morza to np moja żona która rodzona jest nad samym morzem i w ogóle to ona fanatyczka morza jest to kiedy ja ją zaciągnąłem do Make to jej te Jezioro Ochrydzkie całkiem pasowało! A kiedy ujrzała jaka w tym jeziorze krystaliczna i czysta woda to potem zaczęła utwierdzać ,że Ochrydzkie Jezioro jej bardzo pasi! Moja żona już w Make była 4 razy i chce nadal tam jeździć, a do BG to jej nie za bardzo podeszła chociaż Ona też ,ze mną była w Achtopolu i SiM . Ale mówi,że jeszcze da Bułgarii szanse! Żona pewnie się źli na BG( a raczej na mnie) z powodu jak ja ją przegnałem-przeczołgałem po tym kraju wliczając wysokie góry! Raz jej tam d... nieźle zmarzła!

Wracając do Jeziora Ochrydzkiego to ja jk to już wcześniej gdzieś chyba pisałem ,że na wysokości od Hotel Granit jest fajne molo  a raczej molo-pirs dla statków z którego osobiście lubię sobie skakać do wody na łeb! Oprócz tego nad samym jeziorem rozciąga się park Galicicia z najwyższym punktem szczytowym Magaro  o wysokości ponad 2 tysiące metrów! Jaki z Niego roztacza się widok Heart Heart Heart !!!! Widać pięknie i Prespe i Ochrydzkie j. i drugi szczyt co do wysokości w Make-Pelister!

A! I jeszcze taka moja jedna dygresja,że jeśli ktoś poszukuje klimatu starego Sozo to w mieście Ochryd znajdziesz tego klimatu aż po sam czubek głowy! Śmiem twierdzić ,że Ochrid bije na łeb stare Sozo! Moja żona też tak uważa.

Polecam Make! Jakoś nie chce się znudzić!
Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz
Skopie piękne, nad Jeziorem Ochrydzkim i w Ochrydzie też byłem - super, ale morze to morze... Za każdym razem podkreślam, że to tylko moje zdanie i każdy może mieć inne.
W tym roku w drodze do AL było znowuż Skopie i Kanion Matka w drodze do Albanii, ale... przegrały z drogą SH 20 w AL. Może w drodze powrotnej, tym bardziej, że mamy znowu zarezerwowany nocleg w Skopie.

Nie ukrywam, że Macedonia Północna kręci mnie ma dłużej, ale Albania... Więc jeszcze nie w tym roku, i chyba nie w przyszłym (Albania)...
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10; 14
BG: 11;12;13;15;16;17.
PL: 20;22.
E: 18;19.
AL i MK: 21; 24? tak Smile
MNE 23
Odpowiedz
Nie widzę możliwości edycji.
W drugiej linijce oczywiście miało być: W tym roku w drodze do AL w planie było znowuż Skopie i Kanion Matka, ale...
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10; 14
MNE 23
Odpowiedz
(10-06-2024,20:25:04)wojtekpl napisał(a): Nie widzę możliwości edycji.
W drugiej linijce oczywiście miało być: W tym roku w drodze do AL w planie było znowuż Skopie i Kanion Matka, ale...

..... Nad morzem też byłem wiele razy o mojej żonie to nie wspomnę bo nad nim mieszkała ale i na Jeziorze Ochrydzkim są fale ,zresztą nie małe jest jak na jezioro typu górskiego-ryptowe, ale obok też mamy niedaleko jezioro Prespa gdzie praktycznie nikogo nie ma! Fajna jest miejscówka we wsi Stenje! Nad samą całkiem dużą i piaszczystą plażą znajduje się miła knajpka. Bodaj Jezioro Ochrydzkie zasilane jest od Prespy bo Prespa leży wyżej ale jakoś nie zostały odkryte źródła tegoż zasilania. Namawiam aby jednak jeśli ktoś bywa nad Ochrydzkim to aby się wpakować na szczyt Magaro w Parku Narodowym Galicicia bo stamtąd mamy przepiękny krajobraz robiący większe wrażenie niźli widok z góry Lovczen na Boke Kotorską w CzG! Właściwie kiedy nieraz byłem gdzieś nad morzem bo np Make granice były zamknięte bo Covid to zawsze wtedy ckniło mi się za Ochrydzkim J.-No coś w tym Jeziorze siedzi lub siedzi we mnie! Aliona -żona też to dostrzega.

Obecnie kiedy jeździmy z żoną do Make to,że ja jestem-śmy z Wrocka(Tanie loty) to Ona wymyśliła w sobie ,że i tak jedziemy-lecimy przez Albanie bo w morzu się musi wymoczyć te chociaż ze dwa dnia ale następna i główna część wakacji to jednak Makedonija! Hmmmm dla mnie tak jak dla mojej Aliony to jakoś wielkiej różnicy nie ma czy morze czy Ochrydzkie J. Tyle ,że wiadomo skład wody się różni bo tam słona a tu słodka. Co do mojej oceny gdy bym chciał przeliczyć czaso-godziny siedzenia w wodzie to na pewno ja dłużej siedzę-tzn pływam w J.Ochrydzkim(W Jeziorze Bajkał też pływałem jak bym wcześniej wody nie widział-czyli długo) w Morzu to jakoś krócej się tylko pomoczę i wypad z wody! Też dużym czynnikiem jest klimat i pogoda bo jeśli w Albanii lub nawet CRO mamy w sezonie temp pod 40 *C lub nawet wyżej to w Ochrydzie jest może max pod 30*C lub ciut nad, przy czym opływają nas przyjemne stępujące z gór przyjemniejsze prądy wilgotnego powietrza! No jest czym oddychać. No i co najważniejsze ,że Make jest nadal przystępne cenowo! Make to mały kraj ale jest niczym rękawiczka na dłoni! Smile

Tak szkoda,że edycji nie ma bo czasem się zobaczy coś nie tak napisanego a potem poprawić już nie poprawisz )))))
Odpowiedz
Dzięki za info. Na pewno w przyszłości wykorzystamy.
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10; 14
MNE 23
Odpowiedz
https://www.facebook.com/share/r/VgBM8smaVRMyUHJa/         Pozdro Smile
Odpowiedz