Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2022]
https://kamere.amss.org.rs/
Pozdrawiam,
Zagorkaman
http://alltrafficcams.com/de/live/grenzu...-kalotina/
Sprawdź godzinę przed dojazdem do granicy
Na wstępie zastrzegam, że nie mogłem ruszyć w inny dzień niż sobota.

NIEGDY WIĘCEJ DROGI PRZEZ SERBIĘ.
Ruszyliśmy okolo 6 rano w sobotz Częstochowy.
Celem był dojazd w poniedziałek do Sinemorca.

Byłem sprytny i wybrałem tylko autostrady :Czechy, Słowacja, Wegry, Serbia, Bułgaria.

Wujek Google pokazywał czas dojazdu około 4 godziny wcześniej niż przez Rumunię.

Do granicy węgiersko - serbskiej wszystko szło cudownie - fajna droga, średni ruch.

Nieco przed Szegedem zjechałem na stację paliw aby sprawdzić jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych.

Główne Roszke - 4 godziny
Boczne Roszke 3 godziny
Backi Vinogradi 3 godziny
Tompa 3 godziny

Trafiłem na przejście Tiszaszeget 1 godzina.

Było na oko ze dwadzieścia samochodów.
Postaliśmy sobie jakieś 1,5 godziny .
Sama operacja odprawy celnej trwała jakieś 3 minuty na obu granicach ?????

Dalej polnymi drogami dotarliśmy do Topoli i na autostradę
Dojechałem do hotelu  w Nowym Sadzie  około 19.

W małym ulicznym barku zjedliśmy peleskawicę i czewapi - wierzcie mi dawno nic tak nie smakowało.
Jak oni to robią, że w domu nigdy mi się nie udało powtórzyć smaku tego mięsa -  a zarówno serbowie jak i chorwaci zarzekają się , ze niczym nie doprawiają.
Do tego pokrojona w kosteczkę biała cebula jakiej nie kupimy w Polsce.
Później nakarmieni ruszyliśymy na zwiedzanie Nowego Sadu.

Rano przed ósmą w niedzielę  wyruszyliśmy w drogę - teoretycznie mogłem dojechać do Simemorca na wieczór.

Tylko teoretycznie.
Nie wyobrażacie sobie jaka Bułgaria jest popularna wśród obywateli Europy zachodniej.
Na drodze, na parkingach i stacjach benzynowych spotkaliśmy całe tabuny obywateli Niemiec, Belgii, Szwecji, Francji itp.
Wszyscy w drodze do Bułgarii.

Nie sprawdziłem jak wygląda sytuacja na przejściu granicznym z Serbii do Bułgarii choś sam fakt takiego tłoku na autostradzie już mnie niepokoił.

Na kilka kilometrów przed przejściem wujek Google ponownie zadziałał proponując alternatywną trasę z oszczędnością prawie 50 minut na co ochoczo przystałem - kto by nie skorzystał z tak wspaniałej propozycji .
Cały czas jeszcze mogłem na wieczór dojechać do Sinemorca.

Poprowadzeni przez Google pojechaliśmy przez okoliczne wsie i wjechaliśmy w kolejkę do przejścia na kilkaset metrów przed samą granicą .
Kolejka była na wszystkie trzy pasy autostrady albo i na cztery.
Spoglądając w tył nie widzieliśmy jej początku.

Po krótkiej walce z bogato reprezentowanymi obywatelami Europy zachodniej  dotarliśmy do kontroli granicznej serbskiej , odprawiliśmy się i mysleliśmy, ze złapaliśmy Boga za nogi.
Rzeczywistość była jednak bardziej brutalna - czekała nas jeszcze kontrola bułgarska.
To co się działo na ziemi niczyjej pomiędzy przejściami wymyka się wyobraźni normalnego człowieka .
Wyobraźcie sobie pięć, sześć pasów i samochody miotające się pomiędzy nimi.
Każedmu wydawało sie, że sąsiad stoi na pasie, który szybciej idzie i natychmiast chciał się na ten pas przedostać.
A później okazyweało się, ze szybciej idzie ten pas z prawej i ruch powrotny.
I tak działali kierowcy stu, dwustu samochodów pomiędzy przejściami.
Prawie doszło do rękoczynów.

Po nieco ponad dwóch godzinach udało nam się wydostać z tego korka i dotrzeć do odprawy, która jak na poprzedniej granicy trwała jakieś pól minuty.
Jeszcze parę kilkometrów po wybojach budowanej drogi i dotarliśmy do autostrady.

Na jakąś godzinę 18 dotarłem ale do Sofii i na tyle było mnie stać .

Odświerzyliśmy się w hotelu, który zarezerwowałem po drodze  i poszliśmy zwiedzać Sofię.
Warto było, byliśmy w centrum i bez większego wysiłku zobaczyliśmy większość bardzo okazałych budynków administracji państwowej, kilka cerkwi w tym Aleksandra Newskiego.
Czewapy nie umywały się do serbskich.

To tyle w telegraficznym skrócie.

Wniosek - przeszkody na trasie pożarły wszystkie korzyści czasowe z podróży do Bułgarii przez Serbię.
Wolę jechać nawt wolno niż stać.
Mogłeś pojechać dalej na południe w Serbii na przejście Strezimirovtsi, co do ilości aut to norma Turcy wracają z zachodu na wakacje do siebie.
Pozdrawiam,
Zagorkaman
Zawsze jest ten pierwszy raz Smile Ja też tak sie zarzekalem jak policja drogowa wymuszyla od mnie 300 euro za "wypadku" który nibi zrobilem pare lat temu, ale po roku my przeszlo i dalej jade Smile
"In vino veritas, in aqua sanitas"
(04-07-2022,15:32:21)bartus40 napisał(a): Celem był dojazd w poniedziałek do Sinemorca.

Nie lepiej było wyjechać w poniedziałek wczesnym rankiem z Belgradu? (start o 5:00 na miejscu jesteś na 14:00-15:00)
Dzisiaj na granicach kolejek brak (przynajmniej tak to wygląda na kamerach)
To nie był pierwszy raz.
Miałem taką głupią nadzieję, że tym razem się uda.
Nie pomyślałem.
Jakoś się tak uwarunkowałem, że z Serbii do Bułgarii na tej wysokości to tylko Dragoman Kalotina
A teraz morze ciepłe, Zagorka zimna.
Wszystko tak jak powinno być.
(04-07-2022,18:29:04)bartus40 napisał(a): To nie był pierwszy raz.
Miałem taką głupią nadzieję, że tym razem się uda.

(04-07-2022,18:30:54)bartus40 napisał(a): Nie pomyślałem.
Jakoś się tak uwarunkowałem, że z Serbii do Bułgarii na tej wysokości to tylko Dragoman Kalotina

Eh.. czyli to tylko ja jestem na tyle przezorny, że sprawdzam nawet fazy księżyca przed wyruszeniem w tą drogę... mimo, że pokonałem ją kilkanaście (albo kilkadziesiąt) razy