Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przejścia graniczne jazda przez Chorwację i Serbię
Czy ktoś z Was kiedyś korzystał z przejścia Moravita w Rumunii?
2016 Bg /2018 Bg /2019 Bg / 2021 Niemcy-Liechtenstein-Austria-Szwajcaria-Francja-Andora-Hiszpania 2022 Bg 2023 Srb-Macedonia-Grecja-Bułgaria 2024 Srb-Czarnogóra
Odpowiedz
Przez ostatnie 3 lata wracałem Kalotina, Smederevo, Vatin/Moravita i nocleg w Timisoara. Potem do węgierskiej granicy godzinka Smile  Po zjeździe z autostrady dziury (navi prowadzi takimi wioskami, że można podziwiać naddunajskie krajobrazy) sama granica OK, całodobowa, ale wąsko i jak się tir, albo autobus trafi trzeba trochę poczekać, bo 2 pasy robią się może 30 metrów od celników. Mnie nocleg wypada trochę więcej niż w połowie drogi do domu i to mi pasi  Smile
Odpowiedz
Do Bogdan,
dzięki za podpowiedź, rozumiem, że przejście w Tonpa jest czynne 24h/dobę, trzeba będzie na miejscu decydować, w razie czego blisko do Chorwacji.
A jakieś sugestie do alternatywnego wobec Kolatiny przejścia pomiędzy SB - BG.
Będę wdzięczny za info.

Pozdrawiam
Marek
Odpowiedz
Marku, sorry Tompa i Kalotina. W okolicy jest kilka przejść granicznych. Zobacz na stronę węgierskiej policji. Link imieszczałem kilka postów wyżek w tym wątku
Odpowiedz
Przez ostatnie 3 lata wracałem do domu na początku lipca, w sobotę około południa przez Kalotina. Czekałem miedzy 45 min. a 1 godzina. Największy ruch jest oczywiście po południu w weekend. Do BG z noclegiem, można planować rano przekroczenie granicy. Ci co jadą na raz mogą zaplanować Kalotiny w nocy. No i oczywiście wcześniej można posiłkować się kamerami jak dużo aut stoi.
Odpowiedz
Witam ponownie,
1)
wyjazd już blisko (06.07. godz. 12.00-14.00), decyzja podjęta. Jak radziliście i biorąc pod uwagę datę i godz. wyjazdu z Krakowa jadę SK-HU-SB-BG, przejście Węgry Serbia - Tompa, w razie czego mogę odbić na Hercegszanto - Baćki Brieg (też czynna 24 h), a przeście Serbia Bułgaria Kolatina z ewentualną opcją odbicia na Strezimirovici.

2)
Małe pytanko dla ekspertów:
wyjeżdżając z Krakowa Google Maps uparcie mi pokazują trasę: Kraków - Chyżne - Rożemberok - Bańska Bystrzyca Sahy granica  SK-HU.  Mnie zależy na najszybszej!!! trasie, a ta patrząc na mapę jest może najkrótsza (Spokojnie Google Maps dobrze ustawione na najszybszą) prawie cała po normalnych drogach a nie autostradach i drogach szybkiego ruchu. Czy nie lepiej (tzn. dla mnie szybciej) jechać:
Kraków - Chyżne - Rożemberok - Poprad - Preszów - Koszyce i dalej na Miszkolc
lub:
Kraków - Jurgów - Kieżmark - Lewocza - Preszów - Koszyce i dalej na Miszkolc
czy ktoś doświadczony podpowie?

3)
Gdzie warto się zatrzymać na jedzenie (nie KFC, McDonalds itp) na Węgrzech przy trasie, bo szkoda czasu odbijać i płacąc kartą. To samo pytanko wcześnie rano lub rano Bułgaria porządne śniadanie, może być karta lub gotówka.
Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów
MarekW_a
Odpowiedz
@MarekW_a
3. Przy M5 na wysokości Shell przy zjeździe na Lajomizse- dobry gulasz był, w Bg - raczej będzie to obiad przy A1 Trakiya na wysokości Pazardzik w Happy Grill&Bar
2. Nie kombinuj jedz na Chyzne
Pozdrawiam,
Zagorkaman
Odpowiedz
MarekW_a
GM pokazuje alternatywnie kilka dróg i w Twoim przypadku różnice czasowe przez Słowację nie są duże, co innego w kilometrach. Można spokojnie przez Jurgów, Poprad, Koszyce itd jeżeli chcesz wykorzystać maksymalnie autostrady na SK - zaszarzone na zdjęciu. Na ringu Budapesztu będziesz za ok. 5-6 godzin, czyli może być jeszcze duży ruch. Też polecam Happy w Bułgarii
W Serbii na autostradach są całkiem fajne knajpki, najlepiej wspominam całodobowy kompleks z hotelem stacją benzynową i restauracjami, przed Nisz. Chyba w miejscowości Aleksinac (ale nie jestem pewny, jeżeli ktoś wie o co chodzi to proszę mnie poprawić), trzeba trochę zjechać z autostrady.
[Obrazek: Screenshot-2023-07-02-17-32-06-375-com-g...s-maps.jpg]
Odpowiedz
MarekW_a zdarzyło mi się jechać autokarem z Krakowa (do BG rzecz jasna) trasą przez Brzesko - Nowy Sącz - Leluchów - Preszów - Koszyce..itd.
Jeśli wyjedziesz w miarę wcześnie (tj. żeby w Nowym Sączu być przed 14) to myślę, że może być to dosyć konkretna opcja.
1. Nowy most w Kurowie, do tego w samym Sączu zdecydowana część ruchu przeniesiona na obwodnice; więc przejazd przez miasto powinien być sprawny. Jakość nawierzchni jest ok, do tego jeszcze krajobrazy +.
2. W tym wariancie jedziesz najkrótszym odcinkiem po Słowackich drogach i jednocześnie najdłużej zostajesz na autostradzie.
Odpowiedz
Nie zapominaj że na Słowackich i Węgierskich autostradach nie można wyciskać bardzo dużych prędkości i z tego powodu trudniej zyskać czas stracony na dodatkowe kilometry.
Moim zdaniem trzeba zacisnąć zęby i przejechać najkrótszą drogą przez Ruzemberok i Zvolen. Czasowo nic tu lepiej nie pokombinujesz, a sam się potem zdziwisz jak mało paliwa ci auto spaliło Big Grin
Odpowiedz