Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przejścia graniczne - ogólne informacje, czas oczekiwania
#1
Przejścia graniczne przekraczane w trasie do/z Bułgarii


Z racji tego, że póki co Polska, Czechy, Słowacja, Węgry są w strefie Schengen granice między tymi państwami są przekraczane z marszu bez żadnej standardowej kontroli paszportowej czy celnej.
W przypadku przejść węgiersko - rumuńskich, rumuńsko - bułgarskich, węgiersko - serbskich czy serbsko - bułgarskich wymagane będzie pokazanie dokumentu tożsamości w postaci ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Dodatkowo, co częściej zdarza się podczas powrotu zostaniemy poproszeni o pokazanie zawartości naszych bagażników.

Przejścia węgiersko - serbskie

Największym przejściem granicznym między oboma krajami jest Rószke-Horgosz czynne 24h
[Obrazek: 570fe1afef668.png]

w ciągu autostrad M5-A1 (E75), otwarte 24 godziny. W ścisłym sezonie przejście jest mocno oblegane w podróżujących do/ze swojego kraju Turków, ale również turystów wybierających się na południe Europy (Bułgaria/Grecja).
Na równoległej, starej drodze otwarto niedawno stare przejście graniczne zwane Horgosz II - czynne od 7.00 do 19.00

Ciężko jest wskazać moment w którym najlepiej korzystać z przejścia by uniknąć oczekiwania, które czasami przeciąga się do kilku godzin.
Na pewno należy unikać tego przejścia w szczycie sezonu, szczególnie w weekendy. Wtedy zalecamy korzystać z dwóch alternatyw:
Tompa-Kelebija - czynne 24h
[Obrazek: 570fe1ffed68b.png]

lub Asotthalom-Backi Vinogradi - czynne 7.00-19.00
[Obrazek: 570fe24739514.png]

W obu przypadkach musimy zboczyć z głównej trasy.
Po stronie Węgier zjeżdżamy w tym miejscu
[Obrazek: 570fe137a1ca3.png]

W przypadku pierwszym dokładamy ok. 40 km w  drugim ok. 5 km.
Na wszystkich trzech granicach obowiązuje kontrola dokumentów oraz kontrola celna.

Kompletna informacja nt serbskich przejść granicznych

Przejścia węgiersko - rumuńskie

Najczęściej wybierane to Artand-Bors
[Obrazek: 570fe5bf7e43f.png]

oraz Csanadpalota-Nadlac
[Obrazek: 570fe5f6c225a.png]

W sezonie oba przejścia mogą się korkować, jednak czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 30 minut. Obowiązuje kontrola dokumentów oraz celna. Czynne 24 godziny.

Przejścia rumuńsko-bułgarskie

Giurgiu-Ruse
[Obrazek: 570fe9955742a.png]
Najczęściej wybierane przejście, przejazd odbywa się mostem nad Dunajem. Opłata za przejazd uiszczana jest po stronie państwa z którego wyjeżdżamy, kolejno Rumunia (13 lei) lub Bułgaria (2 euro).
Kontrola paszportowa oraz celna (rzadko) odbywa się po stronie państwa do którego wjeżdżamy. Przejście czynne 24 godziny.
W 2015 roku trwał remont mostu z powodu, którego czas oczekiwania na przejazd wydłużał się nawet do 3 godzin. Stan na 2016 póki co nie jest znany.

Vama Veche - Durankulak
[Obrazek: 570febb67a377.png]
Przejście lądowe na wybrzeżu morza czarnego czynne 24 godziny. Obowiązuje kontrola paszportowa oraz celna (rzadko)

Calarasi-Silistra
[Obrazek: 570fec6ecd552.png]
Przejście promowe. Są dwie opcje prom międzynarodowy (7 euro) oraz w ciągu DN3 po stronie rumuńskiej (17-35 lei). Prom międzynarodowy kursuje tylko kilka razy dziennie, natomiast ten krajowy co 30 min w godzinach 5-24.

Widyń - Calafat

[Obrazek: 571775a781224.png]
W czerwcu 2013 otwarto nowy most na Dunaju - Dunabe II. Jest to drugi most łączący Rumunię z Bułgarią, przejazd nim jest płatny i kosztuje 6 Euro możemy zapłacić BGN, RON lub kartą.
Szczegółowe informacje nt mostu Dunabe II

Przejścia serbsko-bułgarskie

Gradina - Kalotina

[Obrazek: 57339d0f4a043.png]
Główne przejście graniczne między krajami. W ścisłym sezonie przejście jest mocno oblegane w podróżujących do/ze swojego kraju Turków, ale również turystów wybierających się do Bułgarii. Możliwy dłuższy czas oczekiwania na odprawę.
...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Odpowiedz
#2
Informacje dla podróżujących przez Węgry:

Ambasada RP w Budapeszcie informuje, że Węgry zapowiedziały uszczelnienie swoich granic, przede wszystkim granicy z Serbią.

Należy liczyć się ze wzmożonymi kontrolami w strefie przygranicznej.

Oficjalne informacje zamieszczone na stronie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Budapeszcie.
Odpowiedz
#3
Niepokojąca informacja z 02.07.2015 roku:

Wkrótce ruszy budowa płotu na granicy Węgier z Serbią

Szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana zapowiedział w czwartek, że budowa ogrodzenia na granicy z Serbią rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Węgry, Austria i Niemcy uzgodniły, że pomogą Serbii uporać się z falą nielegalnych imigrantów.

Węgry ogłosiły w czerwcu, że wybudują na liczącej 175 km granicy z Serbią wysokie na cztery metry ogrodzenie. W tym roku na Węgry nielegalnie przedostało się 70 tys. imigrantów; w większości trafili tam przez terytorium Serbii.

Szef kancelarii Orbana, Janos Lazar, poinformował, że ogrodzenie będzie tylko tymczasowym rozwiązaniem i zapewnił, że środek ten nie jest wymierzony w południowego sąsiada Węgier.

- Węgry potrzebują Serbii jako sojusznika. Chcemy utrzymać ten sojusz i wzmacniać go - powiedział Lazar na konferencji prasowej.

Ogrodzenie na granicy

Aby dotrzeć do Unii Europejskiej, dziesiątki tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki korzysta ze szlaku prowadzącego przez Bałkany Zachodnie i w drodze na Węgry przemierza Grecję, Macedonię i Serbię. Po dotarciu do strefy Schengen mogą swobodnie przekraczać granice krajów UE.

- Na pewien czas umieścimy to ogrodzenie na granicy w nadziei, że Europa wkrótce znajdzie ostateczne rozwiązanie tej kwestii - powiedział Lazar.

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wyjaśnił, że budowa ogrodzenia rozpocznie się w tym samym czasie w 10 miejscach, najczęściej wykorzystywanych przez przemytników ludzi.

Koszt budowy ogrodzenia szacowany jest na 17,7-35,4 mln euro.

Wspólna baza migrantów

Jak poinformował również w czwartek dyrektor serbskiej policji Milorad Veljović, szefowie policji z Niemiec, Austrii i Węgier uzgodnili, że pomogą Serbii uporać się z falą nielegalnych imigrantów, którzy przez terytorium tego kraju próbują dostać się do UE.

Po spotkaniu ze swymi odpowiednikami z Węgier, Austrii i Niemiec w Belgradzie Veljović powiedział, że niemieccy i austriaccy funkcjonariusze będą prowadzić inspekcje na granicy z Macedonią, by ustalić, ile osób i jaki sprzęt jest potrzebny w celu powstrzymania napływu migrantów.

- Koledzy z Węgier (...) i pojazdy wyposażone w sprzęt termowizyjny są już na granicy serbsko-macedońskiej - cytuje Veljovicia serbska agencja prasowa Beta. Szef policji dodał, że powstanie "wspólna baza migrantów".

Chronić granice na wszelkie sposoby

W nienależącej do UE Serbii w tym roku o azyl ubiegało się ponad 34 tys. migrantów. Większość dostała się do kraju przez Macedonię i Bułgarię. Nie jest jasne, ile osób wjechało do Serbii nielegalnie.

- Wprowadzone we wtorek wspólne węgiersko-serbskie patrole już przynoszą efekty - na granicy z Macedonią zatrzymano setki migrantów - powiedział, cytowany przez Betę, szef węgierskiej policji Karoly Papp. Veljović oświadczył, że Austria wyśle 80 policjantów, którzy będą uczestniczyli we wspólnych patrolach na granicy serbsko-macedońskiej.

W środę premier Orban i szef serbskiego rządu Aleksandar Vuczić poinformowali, że porozumieli się w sprawie działań mających na celu powstrzymanie napływu nielegalnych imigrantów.

Orban, który traci poparcie na rzecz radykalnie prawicowej partii Jobbik, oświadczył ostatnio, że granice Węgier powinny być chronione wszelkimi możliwymi sposobami. W ramach kampanii rządowej w całym kraju rozmieszczono billboardy z hasłami skierowanymi do imigrantów. Głoszą one np.: "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, nie możesz zabierać pracy Węgrom", czy: "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw".

Informacje znalezione tutaj

ONZ o węgierskim pomyśle budowy ściany na granicy z Serbią - czytaj tutaj

Zaczynam obawiać się o to, że zaczną się robić duże korki na granicach Serbii z Węgrami.
Odpowiedz
#4
Zawsze się robiły w sezonie wiec nie ma co się bać, tylko śmigać bocznymi przejściami albo przez Rumunie.
...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Odpowiedz
#5
(04-07-2015,20:09:17)Bulgaricus napisał(a): Zaczynam obawiać się o to, że zaczną się robić duże korki na granicach Serbii z Węgrami.

Nie siejmy paniki, to nie będzie miało żadnego wpływu na kolejki na przejściach.

Pzdr
Marek
Odpowiedz
#6
Dokładnie, bo ogrodzenie ma służyć w wyłapywaniu uchodźców idących przez "zieloną granicę".
Wegrzy zawsze zaglądają do bagaźników (przy wjeździe z Serbii), więc mało kto się przedrze jadąc przez przejście graniczne.
Marcin
Odpowiedz
#7
Oczywiście, że nie ma co siać paniki. Informacja ma na celu przedstawienie faktu, że Węgrzy będą bardziej dokładnie kontrolować aby ograniczyć napływ emigrantów i tyle. W stronę Bułgarii nic się pewnie nie zmieni, jedynie od strony Serbii będzie trochę gorzej. Podejrzewam, że skoro zainteresowały się już tym inne kraje Unii czyli Niemcy i Austria to będzie większy nacisk na kontrolę (pokazówka). Celnicy na pewno będą mieli przykaz od góry - Pewnie premier Orban przyłoży do tego rękę aby się wykazywali. Szał pewnie minie po miesiącu i wszystko wróci do normy.
Odpowiedz
#8
Jutro, czyli 11.07.2015 zostanie udostępnione nowe drogowe przejście graniczne pomiędzy Węgrami (autostrada M43) a Rumunią (autostrada A1).

Oficjalna nazwa to Csanadpalota - Nadlac II. Dzięki temu Szeged i Arad (i dalej Timisoara) zostają połączone jednym odcinkiem autostradowym. Wspólne stanowiska kontroli granicznej znajdują się po rumuńskiej stronie. Wyglądem przypominają bramki autostradowe.
Odpowiedz
#9
Polecam przejscie graniczne Vama- Veche - Durankulak , odprawa minutowa , droga do Varny w stanie idealnym , na przejsciu jest kantor , bufet .
Odpowiedz
#10
Leon, jak z winieta BG na granicy, orientujesz sie?
...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2024] dżek 117 1,982 2 godzin(y) temu
Ostatni post: igi123
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2024] dżek 93 1,207 12-07-2024,19:57:16
Ostatni post: Masodi
  Dojazd przez Ukrainę - informacje i pytania dot. trasy Wawo 161 173,536 24-06-2024,21:49:19
Ostatni post: bart11
  Samolotem do Bułgarii - informacje ogólne, ceny biletów, dojazd z lotniska myszabe 946 720,127 15-04-2024,09:40:46
Ostatni post: grzechodg
  Stacje paliwowe - ceny, jakość, dostępność paliw, płatności, aktualne informacje Wawo 571 426,544 18-12-2023,12:49:48
Ostatni post: Marek999
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2023] dżek 86 1,676 30-11-2023,15:23:24
Ostatni post: Masodi
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2023] dżek 212 3,260 24-09-2023,18:53:42
Ostatni post: lubelak
Thumbs Down Przejścia graniczne jazda przez Chorwację i Serbię MarekW_a 30 307 03-07-2023,17:05:06
Ostatni post: bart11
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2022] Wawo 111 2,263 31-08-2022,09:41:33
Ostatni post: Rysiekkk
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2022] gawronik 91 1,401 26-08-2022,18:57:50
Ostatni post: Raphael

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości