Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sozopoł / Созопол
#1
Odpowiedz
#2
Zasada entropii - na tym polega ta zasada, że świat powoli zmierza do nieuporządkowania, i to co było dobre w gorsze się zamienia, i że do chaosu nieustannie wszystko zmierza...
Odpowiedz
#3
Sozopol – urokliwe miasteczko leżące na południe od Burgas. Liczba stałych mieszkańców to ok. 4 tys.
HISTORIA
Miasto swe początki datuje w epoce brązu na co dowód to liczne kotwice znalezione w zatoce Morza Czarnego. Kotwica jest zresztą w herbie samego miasta. Pierwszą nazwą miasta była Apolonia, w której to znajdował się posąg Apollina (Apolla). W późniejszym czasie Apolonia stała się bogatym miastem handlowym. W V w n.e. miasto znane było jako Sozopolis natomiast pod panowaniem Turków Sizeboli. Od czasu wejścia miasta w skład państwa bułgarskiego (1908) obowiązuje nazwa Sozopol (Созопол).
DOJAZD
Do Sozopola z Burgas dojedziemy samochodem drogą nr 99. Dla podróżujących samolotem – z lotniska w Burgas należy dojechać do Awtogara Burgas i stamtąd kursują autobusy w kierunku Primorska, przez Czernomorec i Sozopol. Koszt to ok. 2 Lv od osoby. Autobusy klimatyzowane.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Przepiękne stare miasto i liczne plaże sprawiają, że Sozopol jest od lat konkurencją dla Nessebaru. Na starym mieście podziwiać możemy liczne drewniane domy w charakterystycznym lokalnym stylu. Zwiedzać możemy muzea etnograficzne i archeologiczne. W Sozopolu istnieją cztery cerkwie: św. Jerzego, św. Zosima, Cerkiew Najświętszej Marii Panny, Cerkiew św. Cyryla i Metodego. Warto odwiedzić galerię sztuki lub klimatyczne sklepiki gdzie nabyć można przepyszny dżem z fig, których mnóstwo rośnie w okolicach. W sezonie liczyć się trzeba z tłokiem na plaży i na urokliwych ulicach starego miasta, które powoli tak jak Nessebar staje się wielkim straganem. Sozopol jest miejscem gdzie co roku odbywają się także liczne imprezy kulturalne, np. festiwal filmowy Apolonia lub folklorystyczny Muzite. Z portu można odbyć morską wycieczkę statkami wokół zatoki i w okolice Wyspy św. Ivana.
KUCHNIA
W Sozopolu znajduje się mnóstwo restauracji i barów. Do najbardziej znanych i polecanych należą Paradise u zbiegu ulic Ropotamo i Lozengrad (według mnie numer 1, Mix sacz 13 Lv, szopska 3,59 Lv, lody melba 4 Lv jagnięcina 13Lv), Bistro Briz przy ul. Odesa (zupa rybna 2, 00 lv, Pileszka kawarma 6, 00 lv, Kawarma po sozopolski 7, 20 lv.), Gwiezdny Raj przy ul. Riła – trochę się trzeba wdrapywać schodkami w górę, Barakuda przy deptaku na plażę, Lotos u zbiegu ulic Odesa i Ropotamo, Albatros, ul. Iani Popov (tu trochę drogo i pusto, Szopska 4,90, Zagorka lana 0, 5 2,50, Swinska Kavarma 7, 00, Pileszka Kavarma 6,80. Prżeni kartofli z sirene 4,40.) Przy plaży można kupić dwudaniowy obiad z desrem i 50 rakiji za 7 Leva.
PIENIĄDZE
Przy ulicy Republikańskiej jest kilka banków (Allianz, Bulbank) skupujących euro po kursie 1,91 Lv/€. Wymagany dowód osobisty. Unikać kantorów na starym mieście gdyż mogą się trafić superkursy (np. 1,59 Lv/€
CENY
Niestety Sozopol cenowo nie przyciąga. Ceny są tu ok. 20 % wyższe niż w pozostałych nadmorskich kurortach Bułgarii. Zauważyć to można w restauracjach, barach a także na straganach. Ceny podbijają liczne jak dotąd grupy rosyjskich turystów. Zobaczymy jak będzie w roku bieżącym.
Odpowiedz
#4
Dżek - a jak wygląda plaża przy Kavatzite. Będziemy w Hotelu Delphin tuż przy plaży. Byłeś może w tych okolicach?
Odpowiedz
#5
(19-06-2015,22:13:18)rafallk napisał(a): Dżek - a jak wygląda plaża przy Kavatzite. Będziemy w Hotelu Delphin tuż przy plaży. Byłeś może w tych okolicach?

Plaża w porządku choć od samego Sozopola to ten hotel leży w odległości ok.3 km. Ale jak jesteście zmotoryzowani nie ma problemu. Dwa lata temu biegałem w pobliżu.
Odpowiedz
#6
Kavacite-długa, piękna plaża.
W zeszłym roku,będąc w Sozopolu byłem raz.
Parkowanie wzdłuż drogi, kempingi przy plaży.
Warta odwiedzenia.
Odpowiedz
#7
[Obrazek: 2697043_s5.jpg]
z deptaka w S...
[Obrazek: 2697059_s6.jpg]
[Obrazek: 2697068_s7.jpg]

[Obrazek: 2697082_s8.jpg]

[Obrazek: 2697091_s9.jpg]
[Obrazek: 2697097_s10.jpg]
[Obrazek: 2697104_s1.jpg]
[Obrazek: 2697111_s3.jpg]
[Obrazek: 2697113_s2.jpg]
Odpowiedz
#8
Igi...napisz czyje i z kiedy są te zdjęcia.

Pzdr
Marek
Odpowiedz
#9
(20-06-2015,08:17:43)frytowski napisał(a): Igi...napisz czyje i z kiedy są te zdjęcia.
To są moje zdjęcia robione kompaktem Fuji z 2011 roku Tongue
Odpowiedz
#10
acha.. Smile
Myślałem, że teraz tam ktoś jest.. ale Twój wpis w kalendarzu mi nie pasił - dlatego pytałem.

Pzdr
Marek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości