Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mauzoleum Władysława III Warneńczyka w Warnie
#1
Będąc w Warnie warto odwiedzić pomnik - mauzoleum króla Władysława III Warneńczyka. Mauzoleum wybudowano w miejscu historycznej bitwy pod Warną (1444 r). Mauzoleum znajduje się przy ulicy Jana Hunyadyego.Zostało otwarte przez cara Borysa III 4.VIII.1935 roku.

W mauzoleum nie spoczywa ciało ani prochy Warneńczyka. Po bitwie nie znaleziono jego ciała. Według niektórych relacji, głowę polskiego króla sułtan turecki przechowywał potem, jako trofeum wojenne, w garnku z miodem przez wiele lat. Nigdy nie odnaleziono ciała monarchy (mimo, że nawet odarte z odzieży było łatwe do rozpoznania, bowiem Warneńczyk miał 6 palców u jednej ze stóp), dlatego szerzyły się opowieści o jego cudownym ocaleniu, które spowodowały zwlekanie z koronacją przez Kazimierza Jagiellończyka.

Istnieją różne legendy, mówiące o przebywaniu Warneńczyka w różnych miejscach Europy, m.in. w Santiago de Compostela czy na Maderze. Istnieli także oszuści podający się za zmarłego króla, jak na przykład Jan z Wilczyny. Obecnie większość historyków odrzuca możliwość przeżycia przez króla bitwy, powołując się na zapis Chodży Effendiego o przesłaniu sułtanowi odciętej głowy królewskiej.

Po klęsce pod Warną Europa nie chciała uwierzyć w śmierć Władysława. Wysłano między innymi wysłannika z Wenecji, któremu w Stambule okazano zakonserwowaną głowę męską. Miała ona jednak jasne kędziory, a król był ciemnowłosy. Mimo poszukiwań, ciała króla nie odnaleziono.

Legenda portugalska głosi, iż król przeżył bitwę pod Warną, by następnie pod mianem Henrique Alemao (Henryk Niemiec, zwany także O Principe Polako – Książę Polak) − rycerza św. Katarzyny z góry Synaj − osiąść w posiadłości Madalena do Mar na portugalskiej Maderze, którą miał mu podarować książę Henryk Żeglarz. Tam miał się ożenić, doczekać syna i zginąć na morzu w wieku ponad 40 lat. Rozwinięciem tej legendy jest twierdzenie, że jego syn, którego miał z zaślubioną na Maderze szlachcianką Eanes João dos Reis Gomes, to Krzysztof Kolumb. SmileSmileSmile
(źródło: wikipedia)


[Obrazek: DSC_0840.jpg]

[Obrazek: DSC_0839.jpg]

[Obrazek: DSC_0844.jpg]

[Obrazek: DSC_0843.jpg]

Nagrobek Warneńczyka (?):

[Obrazek: DSC_0845.jpg]

[Obrazek: DSC_0846.jpg]

[Obrazek: DSC_0855.jpg]

[Obrazek: DSC_0854.jpg]

Miejsce , z którego dowodził sułtan Murad II:

[Obrazek: DSC_0856.jpg]

[Obrazek: DSC_0853.jpg]

[Obrazek: DSC_0852.jpg]

Budynek muzeum:

[Obrazek: DSC_0858.jpg]

[Obrazek: DSC_0857.jpg]

Wpis do księgi pamiątkowej z wlepką forum:

[Obrazek: DSC_0859.jpg]

Petyr Dimkow - inicjator budowy mauzoleum ( i jednocześnie pierwszy bulgaricus Smile )

[Obrazek: DSC_0861.jpg]

Jeden z eksponatów muzeum:

[Obrazek: DSC_0862.jpg]



Odpowiedz
#2
bravo! i tu też będziemy Smile
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#3
Ładna relacja - też się tam wybieram.
Odpowiedz
#4
Byliśmy dziś, jestem cholernie rozczarowany, to ma być miejsce pamięci ówcześnie największego wojownika Europy? wstyd Bułgario, oj wstyd
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#5
Szwagierka była 20 lat temu i nic się nie zmieniło.
Odpowiedz
#6
Ja też byłam ponad 20 lat temu z rodzicami i jakoś nie miałam z tego miejsca jakichś porazajacych wspomnień. To miejsce raczej nie za bardzo przkulo mnie. Z tego powodu moim dzieciom jakoś nie organizowalam takich wyjazdow
Odpowiedz
#7
(21-08-2015,17:35:28)teresa napisał(a): Ja też byłam ponad 20 lat temu z rodzicami i jakoś nie miałam z tego miejsca jakichś porazajacych wspomnień. To miejsce raczej nie za bardzo przkulo mnie. Z tego powodu moim dzieciom jakoś nie organizowalam takich wyjazdow

Bo to takie miejsce na jeden raz. Confused
Odpowiedz
#8
I najlepiej w taki dzień jak dziś. Do połączenia z Pobiti Kameni i Aladżą Smile Ewentualnie po drodze jeszcze Ekopark.
...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Odpowiedz
#9
oprócz mauzoleum jeszcze można tam zajrzeć do trackiego grobowca
Odpowiedz
#10
Pod warunkiem że nie jest w remoncie. Niestety w sierpniu był w remoncie i nie można było zwiedzać.

Wysłane z mojego GT-I9295 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości